.

Sevgili okur, yeniden merhaba. Her güzel şey çabuk biter derler ya. Bu gezide benim için öyle oldu. Su gibi akıp gitti resmen. Siz okumaktan sıkılır mısınız bilmem ama ben yazmaktan hiç bıkmam.

Gezimiz de bir hafta boyunca konaklamamızı Maçka'da bir pansiyonda yaptık. Rotamızı gün gün belirledik. İlk gittiğimiz yer Uzungöl oldu. Uzungöl'den çok mutlu ayrılamadım açıkçası. Uzungöl başlı başına bir doğa harikası ama sanki kötü yapılaşma yüzünden gittikçe görüntü kirliliği oluşuyor.

Her yer ranta dönmüş durumda. Göle tam olarak bakan yapılaşmanın olmadığı tepeler harkulade mesela. Güzelim manzara etrafında çok fazla oteller yapılmış ve hiç birisinin bir standardı yok. Eğrili yamuklu kafasına göre, zevkine göre yapılmış ticarethaneler halinde. Uzungöl bana göre tamamen para kazanılacak bir yere dönmüş. Millet bahçesi yapılan kısmı ise hatırlamak bile istemiyorum.

YAPILAŞMANIN OLMADIĞI TEPELER HARKULADE
Manzaranın en güzel yerinde aşırı bir insan topluluğu vardı ve aşırı derecede bir gürültü hakimdi. İnsanlar huzur refah içerisinde oturmak yerine büyük bir yaygara halinde manzaranın tam karşısında fotoğraf çektirmek için sıra olmuştu resmen. Ayrıca yediğini içtiğini atmışlar yerlere. Bizim insanımız da aşırı hoyrat ama görüntü kirliliği insanı aşırı derecede üzüyor. Zaten aşırı bir arap yoğunluğu var. Sanmıyorum ki hepsi mutlu güzel ayrılsın oradan.

AL GÜLÜM VER GÜLÜMLE İŞLER YÜRÜYOR
Diğer bir dikkatimi çeken konu ise fiyatlar aşırı uçuk. Al gülüm ver gülüm ile işler yürüyor. Resmen pastadan pay kapma yarışı gibi. Biz 1 saatlik otoparka 20 TL para verdik. Yaptığınız kahvaltıdan tutun da aldığınız hediyelik eşyaya kadar. 100 metre aşağıda neredeyse yarı yarıya değişiyor fiyatlar. Denetimler mi azdır, yoksa kim kime dum duma mıdır çözemedim. Tek hatırlayacağım Uzungöl ile ilgili benim için koca bir hayal kırıklığı oldu. Para uğruna değerlerimizi linç etmeyelim. Kural tanımazlık ve doğaya saygısızlık diz boyu ne yazık ki. En üzgün ayrıldığım yer oldu. Birisi baltayı vurmuş, oluk oluk kanıyor gibi geldi bana.