“Türkiye’nin sosun yumağı içerisinde kaybolup gitmesine göz yumamayız!” CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan Dünya ve Türkiye gündemini değerlendirdi.

Engin ÖZKONUK/Özel haber

 

Eğitim, sağlık ve deprem gerçeğini TBMM’ye taşıyan Özkan; “yakın bir geçmişte deprem gerçeği ile yüzleştik. 41 canımızı kurtaramadık. Vefat eden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, ülkemize başsağlığı diliyorum. Çin kaynaklı bir salgın ile karşı karşıyayız. Sağlık Bakanlığının bu konudaki tedbir haritası önemlidir. Vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ilk adım olmalıdır. Milli Eğitimde yayınlanan bir kitap var. Burada çizilen imaj son derece rahatsız edici. Bunlar ile ilgili düşüncelerimi meclise taşıdım.” Dedi.  

“İmaj Kötü!”

Başörtülü “iyi” anne ve başı açık “kötü” anne çizimleri nedeniyle tepki çeken ‘Psikososyal Önleyici Destek Programı’ kitabı TBMM gündemine taşındı. CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın rehber öğretmenlere dağıttığı kitap için seçilen resimler, “Bu kadarı da olmaz” dedirtti. Kitapta çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınlar başı açık, şefkat gösteren kadınlar ise türbanlı olarak gösterilmiştir” görüşüne yer verdi. Bakanlığın doğal afet, terör ve cinsel istismar gibi olaylar karşısında psikolojik destek sağlamak amacıyla başlattığı, “Psikososyal Önleyici Destek Programı” kapsamında hazırlanan kitapta başı açık kadınların çocuklara şiddet ve istismar uygularken, türbanlı kadınların ise şefkat gösterdiğinin resmedildiğini, kitabın görsellerinde başı açık kadınların kötü, başı kapalı kadınların ise iyi olduğu gösterildiğinin altını çizdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ülkemizdeki çökmüş eğitim sistemini düzeltmek yerine, daha büyük ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuracak hatalar yapmaya hız kesmeden devam ettiğini kaydeden Özkan, şu soruları yöneltti. Rehber öğretmenlere dağıtılan kitaplar için seçilen görsellerden bilginiz var mı? Varsa bu kitapçıkların basılmasına nasıl izin verdiniz? Her fırsatta insanları ayrıştırmanız vicdanınızı rahatsız etmiyor mu? Çocuklarda nasıl bir algı yaratmaya çalışıyorsunuz? Benzer politikalarınız ne kadar daha sürdürecek? Küçücük çocukların beyinlerini yıkayarak onlara ve gelecek nesillere zarar vermiş olmuyor musunuz? Çocuklarımızı birlik beraberlik içinde yetiştirmek yerine, birbirlerine karşi kin ve nefretle bakacak bir nesil yetiştirmiş olmuyor musunuz? Bu Sizi rahatsız etmiyor mu? Genelleme yapmak kul hakkına girmiyor mu? Bizim dinimizin neresinde dayatma var? Bu yaşananlar sistemli şekilde adım adım uygulanan bir sürecin parçası mıdır?

 

“Depreme Ne Kadar Hazırlıklısınız!”

Özkan Elazığ Depremi sonrası yaptığı değerlendirmede; “Elâzığ ve Malatya'yı etkileyen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Son zamanlardaki depremler bizlere ülkemiz topraklarının yüzde 70'inin aktif deprem kuşakları üzerinde olduğu acı gerçeğini bir kez daha hatırlatmış oldu. Marmara'da beklenen depremde can ve mal kayıplarının önlenmesi için neredeyse hiçbir çalışma yapmamış AK Parti hükûmetleri 6 milyon 700 bin riskli yapılarla ilgili de bir önlem almadığı gibi Kanal İstanbul'u gündemine almış, ihanet ettiklerini kabul ettikleri İstanbul'dan daha ne kadar rant elde ederiz peşine düşmüştür. Bugüne kadar zorunlu deprem vergisi adı altında toplanan 34 milyar doların nereye harcandığı sorusu da cevap beklemektedir. 17/08/2010 tarihinde depremin yıl dönümünde Marmara Bölgesi'nde hasarlı bina sayısını, acil toplanma alanlarının sayısın ve bunların kaçının imara açıldığı ve depremle ilgili ne gibi önlemler alındığı yazılı soru önergemize Sayın Soylu'dan cevap gelmemiştir.” Dedi.

“Salgın İçin Tedbir Alındımı!”

Dünyanın salgından kırıldığının altını çizen Özkan; “Çin'in Wuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan ve bugüne kadar yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan corona virüsü kabusu tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de tehdit etmektedir. Son günlerde medyada yer alan haberlere göre ülkemizde de corona virüs şüphesiyle hastanelere başvurular bulunmaktadır ve bu da toplumumuzda endişeye yol açmaktadır. Sayın Sağlık Bakanına sormak istiyorum: Bakanlığınızın corona virüsle ilgili proaktif eylem planı var mı? Kamu ve özel hastanelerde olası bir senaryo karşısında herhangi bir eylem planınız var mı? Şu ana kadar ülkemizde corona virüs taşıyan herhangi bir vakaya rastlanmış mıdır? Söz konusu virüsün yayılmasını önlemek için birçok ülkenin aldığı seyahat sınırlaması ve yasaklaması gibi daha radikal önlemler gündemde midir? Hastalığın kuluçka süresi dikkate alınarak Çin'den gelen kişilerin ayaküstü sağlık taraması yeterli midir?” ifadelerini kullandı