Bugün siz değerli okurlarıma; İngilizce adı Blueberry olan ve artık dünyada çok fazla tanınan/bilinen bir meyve olan yaban mersini hakkında bir şeyler yazmak istiyorum.

Çünkü bu meyve kısa sürede yükselen bir trend oldu tarım sektöründe…

Hatta ve hatta satış fiyatı anlamında; altın ile yarış yapmaya başladı.

Çünkü 1 kilo yaban mersini, 100 TL’ye satılıyor bugünlerde… Geçtiğimiz hafta sonu Nilüfer’deki bir semt pazarında yaban mersini tezgâhındaki 100 TL’lik satış fiyatını görünce gözlerime inanamadım.

Geçtiğimiz yıl kilosu 35-40 TL olan yaban mersininin bir anda 100 TL’ye fırlaması, çok ilginç geldi bana ve konuyu araştırmaya karar verdim. Düğün mevsiminin yaşandığı bugünlerde herkes geçen yıl 450 TL olan çeyrek altının bu yıl 800 TL’ye yükselmesini konuşuyor haklı olarak…

Yaban Mersini fiyatı da ikiye katlanmış durumda… Çeyrek altın satış fiyatı da…

Yarış halindeler adeta son bir yıldır…

                           BU MEYVE İLE İLK CİDDİ TANIŞIKLIĞIM

Bu yılın Ocak ayında yaban mersini meyvesini masaya yatıran Uludağ İhracatçı Birlikleri UYMSİB, bence kamuoyu bilgilendirilmesi anlamında çok büyük bir iş başarmıştı.

Ülkemizde değeri oldukça güç anlaşılan bu şifalı meyvenin dün, bugün ve geleceğini anlatan panelistler, bu ürün hakkında detaylı bilgi ve tecrübelerini paylaşmışlardı. O tarihe kadar yaban mersinine herhangi bir meyve olarak bakan ben, UİB’deki bu panel sonrasında bu meyvenin bir yıldız olacağını anlamıştım.

UİB’ye bağlı Uludağ Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan’ın açılış konuşması ile başlayan “Yaban Mersini Değerlendirme Toplantısı ve Paneli” tarımda umutların giderek azaldığı bir süreçte, alternatif bir ürün olarak yüreklere su serpen bir gelişimi de netleştirmişti.

UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan: ” Mavi yemiş konusunda bir farkındalılık yaratma düşüncesi içinde bu toplantıyı düzenledik. Tarımsal ihracat anlamında bir alternatif daha yaratma çabası içindeyiz. Yaban mersini olarak bilinen ancak Tarım Bakanlığı’nca Mavi yemiş olarak adlandırılan bu değerli ürünün geleceği ile ilgili önemli kazanımlar yaratabileceğimizi düşünüyoruz. Tarım sektöründe umutlar azalıyor ama bu tür yeni ihracat ürünleri bizler için yeni bir mutluluk kaynağı da oluyor” diyerek sektörü ile ilgili pozitif bir yorum yapmıştı.

Panelde söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül’ün açıklamaları da, gerçekten tarımsal gelecek hakkında bizlerde biraz umut yaratacak ayrıntılara ulaşmıştı. Aygül; Yaban Mersini meyvesinin bugün dünyada 600 bin ton, ülkemizde ise sadece 375 ton üretildiğine dikkat çekerek, konu ile ilgili şu bilgilendirmeleri paylaşmıştı: ” Son yılların gözde tarım ürünü olan Mavi yemiş (Yaban Mersini) konusunda da olumlu gelişmeler var. Trabzon, Rize, Artvin, Giresun ve İstanbul dışında Bursa’da da mavi yemiş üretimi yapılıyor. İlimizde 500 dekar alanda 123 ton mavi yemiş üretiliyor. İznik, İnegöl, Keles, Büyükorhan ve Orhaneli’de üretim alanları olan bu meyve, yakın gelecekte daha önemli rekoltelere ulaşacaktır”.

                                  İNEGÖL’ÜN YENİ YILDIZI MI..?

İnegöl ilçesinde bundan 5 yıl önce ilk girişimleri başlatılan yaban mersini ekim programı artık sağlam meyvelerini vermeye başladı.

Şu anda ilçenin Tuzla Mahallesi’nde başlayan yaban mersini hareketi, artık 130 dönümlük çok büyük ekim alanı portföyüne ulaştı. Geçen yıl ilçede festivali de yapılan yaban mersini meyvesinin, bu yıl da bir çalıştay ile gelecek projeksiyonu belirlenecek. İnegöl’de hedef 5 bin dekarlık yaban mersini alanı yaratmak… Kısacası yaban mersini; köfte ve mobilyadan sonra İnegöl’ün yeni yıldızı olmaya aday…

Pandemi süreci ile birlikte bazı belediyeler de tarımsal anlamda bilgilendirme ve destekleme programları başlattı. Nilüfer Belediyesi bu konuda önderlik ederken, Bursa Büyükşehir Belediyesi’de yakın geçmişte Gürsu, Orhaneli, İnegöl, Büyükorhan, İznik, Kestel ve Harmancık’ta toplam 16 çiftçiye 5.700 adet yaban mersini fidanı dağıttı.

Tabii ki bunlar güzel şeyler…

Artık kilogram fiyatı altın ile yarışmaya başlayan yaban mersini, üreticilerine para kazandırıyor.

Darısı diğer meyve ve sebzelerin başına… Tarımda bir hareket var ve bir bölüm üreticiye olumlu yansıyor. Umarım tüketiciler de; sağlıklı, kaliteli ve daha ekonomik fiyatlardan taze sebze ve meyve satın alırlar.

 

ÖZLÜ SÖZLER: Bırakınız; bugününüz geçmişi anılarla, geleceği özlemle kucaklasın. (Halil CİBRAN)

 

                   DEZENFEKTAN VE ANTİKANSER MEYVE!

Antioksidan özelliği ile süper besinler gurubuna dâhil olan Yaban Mersini; mayhoş tadı, kalorisi oldukça düşük üzümsü lezzeti ve kızılcık ailesinden gelen görüntüsü ile en fazla talep edilen meyveler arasına girdi.

İlaç sektöründe de yoğun olarak kullanılan bu meyve, insan sağlığı açısından çok önemli özellikler içeriyor. Katarakt gibi tüm göz sorunlarında, mide hastalıklarında, kan şekeri düşürücü ve pıhtılaşma önleyici etkisi ile ve daha da önemlisi güçlü hafıza yaratma anlamında etkili olan Yaban Mersini, tam anlamıyla tedavi edici bir nitelik taşıyor.

Tıp uzmanları tarafından kanserle savaş veren bir meyve olarak da değerlendirilen Yaban mersini, dezenfektan özelliği ile de bulaşıcı hastalıkların tedavisinde etkin olarak kullanılıyor.

Şu anda Bursa’nın bazı ilçelerinde de üretimine  

başlanan bu lezzetli meyve, kısa süre içinde hem yüksek fiyatı hem de yoğun talebi ile kendine ekonomide yer bulan iddialı gıda ürünleri arasına girmeyi başardı.

Yakın bir tarihe kadar esamesi okunmayan bu meyvenin, geleceğinin çok parlak olduğunu anlayan bazı tarım üreticileri, şimdi bu meyvenin peşine düşüyorlar haklı olarak…