Toplumsal yaşam konusunda yapılan demografik araştırmalar, artık dünyada giderek daha fazla kişinin yalnız yaşamı tercih ettiğini veya yalnız yaşamak zorunda kaldığını gösteriyor.

 Bu konuda bir örnek de veren araştırmacılar, şu anda Büyük Britanya’da 8 milyon kişinin yalnız yaşadığını bildiriyorlar.

En son sayımda; nüfusu 83 milyonu aşan Türkiye’de de; son yıllarda giderek artan boşanmalar sonucu, yalnız kalan insan sayısının giderek arttığı ortaya çıkıyor. İstatistiki bulgular; şu anda ülkemizde 2,6 milyon kişinin yalnız yaşadığını gösteriyor.

Uzmanlar; yalnız yaşamak zorunda kalan insanların giderek artmasında 3 ana faktör belirlenmiş durumda…İnsanların yaşam süreleri arttığı için, dul kalma riski de çoğalıyor. Boşanmaların yaygınlaşması da yalnızlığı artıran bir başka önemli faktör olarak notlara giriyor. Ve en son faktör de; genç insanların “yalnız yaşama seçiminin” giderek çoğalması olarak gösteriliyor.

Dolayısıyla dünya nüfusunda giderek artan “bir yalnızlık seçimi” söz konusu hale geliyor. Yalnızlığı tercih eden insanların sayısının artışı, öte yandan da yalnız insanların tüketici tercihlerini de gündeme getiriyor.

Dünya nüfusunda yalnız insanların çoğalması, perakende ticarete de bir başka şekilde damgasını basıyor. Yalnızlara hitap eden ürünlerin artması ve insanların gittikçe azalan zamanlarına yönelik pratik çözüm yolları bulunması, perakende sektöründeki en yeni çalışma alanı oluyor.

Metro, Tesco, Wall Mart ve Findus gibi dünyaca ünlü zincir hipermarketler, bugünlerde oldukça önemli kararlara imza atıyorlar ve ”yalnızlara hitap eden” ürünlere yöneliyorlar. Bu kuruluşlar; hazır yemek seçimlerinde tek kişilik porsiyonlara da yer vermeye başladılar.

                             PERAKENDE SEKTÖRÜNDE SON TRENDLER…!

Bu konuda yapılan araştırmalarda; yalnız yaşayan insanların 2020 yılı sonunda 950 milyonu aşacağının tahmin edildiği ve yalnızlara yönelik satış yöntemlerinin “acilen” yürürlüğe konulması konusunda zorunluluğa dikkat çekiliyor.

Düşünün şimdi…Dünyanın nüfusu; 7,7 milyar ve bunun 950 milyonu yalnız yaşıyor. Neredeyse her 100 insandan 12’si yalnız…

Tüketicilerin artık ”kalabalığın peşinde” gitmediğini söyleyen yatırımcı sayısının hızla arttığı Avrupa ve Amerika ülkelerinde, tüketici tercihlerinin giderek yemek hazırlamak yerine, dışarıdan hazır yemek sipariş etmesi, fast-food sektöründe yeni gelişmelerin yaşanmasına neden oluyor. Süpermarketler de bu eğilimden zarar görmemek için, pişirmeye ve ısıtmaya hazırlama konusunda önemli yatırımlar gerçekleştiriyorlar. Pişirilmiş, vakumlanmış ve dondurulmuş gıda sektörünün de ön plana çıktığı yeni tüketici tercihleri sıralamasında, “yalnızlık ve zamansızlık” gibi 2 önemli kriter kesinlikle göz ardı edilmiyor.

Kısacası Avrupa ve Amerika’da hızla artan “yalnız insan sayısı” perakendeciler için cazip bir yatırım alanı olmaya devam ediyor. Öte yandan da insanların zamanlarını daha iyi  değerlendirmek amacıyla hazır gıdalara ve pratik ürünlere yönelmesi, yeni sektörlerinde gelişmesine yol açıyor.

Ülkemiz tüketicilerinin henüz çok yalnızlık çekmediğini, hipermarketlerde “ailece alışveriş eden” çoğunluklarda görebiliyoruz. ama zaman ne getirecek, bilinmez.

Gün ola, harman ola…Bu ülkede de boşananların sayısı hızla artıyor çünkü…

Ölümler de çoğalıyor ve insanlar dul kalıyor.

Gençler ailelerinden ayrılarak yalnız ve özgür yaşamı seçiyor.

Yalnızlara; yeni yeni yalnızlar da katılıyor.

Ünlü şair Özdemir Asaf’ın dediği gibi…

“Yalnızlık paylaşılmıyor. Paylaşılsa yalnızlık olmuyor.”

ÖZLÜ SÖZLER: Gerçek her zaman görünen değildir.(ARİSTOTELES)

----------------------------------------------------------------------------------------------

                     YALNIZ İNSANLARA ÖZEL BUZDOLABI..!

Perakende sektöründe yaşanan sorunlara, çözüm üretmek artık birçok tasarımcı için önemli bir görev oldu.

Dünya üzerinde yaşayan 950 milyon yalnız insana yönelik, özel sunum ekipmanları, buzdolapları ve self servis satış tezgahları da piyasalara sunuluyor artık…

Bunlardan en önemlisi de; süpermarketlerin kasaya en yakın bölümüne konulan özel tip meze ve salata buzdolapları oldu. Genellikle 100-200 ve 250 gramlık küçük paketler halinde özel tip promosyon buzdolaplarına konularak satışa sunulan meze ve salata çeşitleri, yalnızlığı seçen insanların vazgeçemeyeceği bir durak oluyor sonunda…

Genellikle pizza, börek, patates kızartması, dondurulmuş et ve balık ürünleri gibi pişmemiş fast-food ürünleri tercih eden yalnız insanlar, bundan böyle daha taze özellikli salata ve meze türü ürünlere de ilgi göstermeye başladılar. Böylece yaşamlarına bir anlam katan yalnızlar ordusu, sağlıklı ve doğru beslenmek için de bir adım atmış oluyorlar.

Görüldüğü gibi; dünyada giderek çoğalan yalnızlar, kendilerine has ekonomileri ile de sıra dışı bir enerjinin doğmasına neden oluyorlar.

Yalnızlar artarken, tüketim ekonomisi de kendine yeni bir yol buluyor.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------