Pek çok kez yazdık, pek çok kez televizyon programlarımız da anlatmaya çalıştık.

Hizmetin, vatandaşın isteklerini yerine getirebilmek olduğunu.

Hatırlayacağınız gibi seçim dönemlerinde vizyon projeler, dev projeler, mega projeler diye sunulan vaatlerin hiçbiri yurttaşın umurunda değil.

Hatta paraların koca koca binalar yapılmak için taşa, toprağa, betona vs. yatırılmasını öncelikli hizmetler olarak görmüyor geçim derdindeki vatandaş.

Bu konuda mesela iki örnek verebiliriz.

Bu kentte yaşayan insanların paralarıyla 550 milyar lira harcanarak yapılan Timsah Arena Stadı.

Sanki çok öncelikliymiş gibi yarım kalan T2 tramvay hattı.

Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi (BUDO).

Deniz uçakları gibi…

Bunların hiç biri sokaktaki vatandaşın beklediği hizmet önceliği değil.

Vatandaşın istediği çok basit...

Günlük yaşamını kolaylaştıracak hizmetler.

Yani milyonlarca lira harcanarak yapılanların bu şehirde yaşayan belirli sayıda kişiye ve kesime hitap etmesi değil herkesi ilgilendirecek hizmetler olmasıdır beklenti.

Günümüzden örnek verecek olursak.

Dünyayı dize getiren koronavirüs salgını sürecinde adeta seferberlik ilan eden yerel yönetimlerin sosyal yardımlar anlamında birbiriyle yarışı verilecek en güzel örnektir.

Üst satırda halkın beklentisinden uzak yönetim şeklini benimseyen geçmiş dönem büyükşehir belediye yönetiminin çalışmalarının aksine uygulamalarıyla takdir gören mevcut büyükşehir belediye yönetiminden örnek verelim ki, eski ile yeni yönetim arasındaki fark görülebilsin.

Her gün 3 bin yardıma muhtaç vatandaşa iki öğün sıcak yemek.

Talep edilmesi halinde vatandaşın ayağına gidilerek uzman ekiplerce sağlık hizmeti verilmesi.

Dört kişilik ailenin bir aylık ihtiyacını karşılayacak toplam 130 bin kişiye erzak kolisi dağıtımı sürüyor.

Yine aynı şekilde içinde sebzeden meyveye kadar yer alan her biri 14 kg. olan pazar filesi.

Risk grubundaki 65 yaş üstü vatandaşlarımızın günlük temel ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra emekli maaşlarının güvenli şekilde çekilip kendilerine ulaştırılması.

Toplu ulaşım araçlarında maskesiz binilmemesi kararının ardından kentin sekiz aynı noktasında maske dağıtımına başlanması.

Evlerindeki vatandaşların dilediğinde internet üzerinden online tiyatro ve müze ziyaretleri yapılması sağlanıyor.

Yine aynı şekilde özelliklerin çocuklar hayvanat bahçesinin ziyaret edip buradaki hayvanları günlük yaşamlarını canlı olarak izleyebiliyorlar.

Büyükşehir Belediyesi Orkestrası aracılığıyla da yine internet üzerinden müzik evlere taşınıyor.

Salgın süresinde olumsuz etkilenen vatandaşların 716 30 67 nolu telefonu arayarak uzman psikologlar marifetiyle ücretsiz danışmanlık hizmeti veriliyor.

Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı hafta sonu için ekmek satış noktalarına ulaşamayan vatandaşlar için BESAŞ aracılığıyla sokak sokak dolaşılarak ekmek dağıtılıyor.

Evden çıkamadığı için periyodik tedavileri aksayan özel gereksinimli çocuk ve gençler için de online spor halk oyunları günlük ev işleri gibi etkinliklerle zinde kalmalarına destek olunuyor.

Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) aracalığıyla da YKS ve LGS sınavlarına hazırlanan öğrencilere 38 branş öğretmeni ve 5 rehber öğrenmen tarafından online eğitim veriyor.

Her gün periyodik olarak başta toplu taşıma araçları olmak üzere belli başlı bazı cadde ve sokaklar dezenfekte ediliyor.

Bu arada sokak hayvanlarının da unutulmadığını aktarmış olalım.

Sağlıklı her bireyin potansiyel koronavirüs taşıyıcısı adayı olduğumuzu düşünürsek ne koşulda olursa olsan uygulanan ve de bundan böyle uygulanacak yasakların vatandaşa hizmette engel olmayacağıdır.