‘’Tüm yalnızlara mavilikler dilerim / Sen geldin ya her şarkı / Nihayet makamı / Şimdi gel de aşka inanma / Son bulsun hayatın zalim telaşı / Gölgen sahilimdir yaşar giderim ’’.

Şarkıcı, besteci, yazar Hüsnü Arkan’ın son şarkısı ‘’Şimdi gel de aşka inanma’’ yı dinleyerek başladım yazıma.

Sözü, müziği Gökhan Tümkaya’ya ait olan şarkıyı, Hüsnü Arkan yine çok güzel okumuş

Aşka daima inandım; yoksa niçin yaşamalı. Aşk insanın en güzel çocukluğu.

BETON

11 Eylül cumartesi Bursa’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümüydü.

Facebook’ta şunu paylaştım:

YUNAN VE BETON

Bursa'nın Yunan işgalinden kurtuluşunu kutluyoruz.

İnşallah Beton işgalinden kurtuluşunu da kutlarız.

ANI

12 Eylül Darbesi'nin 41. yıl dönümüydü dün.

Bir anım geldi hatırıma:

Faşist darbe sonrasında yakalanan örgüt elamanları duvara dizilip önlerindeki masada silahlar, mermiler ve kitaplarla, evet kitaplarla, televizyonda haberlerde yer alıyorlardı. Kitap suç unsuru yapılmak isteniyordu.

Evlere baskınlar oluyor, sakıncalı kitap bulunduranlar gözaltına alınıyor söylentisi yaygındı.

Bir gün, annem babam odama geldiler. Babam; ''örgüt üyeliğin var mı?'' diye sordu. ''Hayır'' dedim. Babam, sevecen bir ifadeyle masama yaklaştı, elini omzuma koydu; ''istediğin gibi özgür ol, senden asla utanmam; annen ve ben daima yanındayız.'' dedi; sonra, eliyle kitaplarımı gösterdi; ''Can, tek bir kitap yakmayacağız. Ben kitap yakacak kadar korkak ve nankör olamam.''

************

Bana gittiği her iş gezisinden mutlaka kitap getiren; karne armağanı olarak Hayat Ansiklopedisi alan; Aziz Nesin ve Nâzım Hikmet okumayı çok seven babam Salim Ertan başka türlü davranabilir miydi?

FAŞİZMİN TEMELİ

‘’Faşizm’’ bizim korkularımız; cahilliğimiz; doğmalara eğilimimiz; konformistliğimiz; kariyeristliğimiz; para, pul, mal, mülk, makam, ün düşkünlüğümüz; zekâ yetersizliğimiz; güce tapınmamız; şiddet eğilimiz olmadan güç kazanabilir mi?

Faşizm, emperyalizm, kapitalizm ve gericilik iç içedir.

Bir bütün olarak hepsiyle mücadele şarttır.

FAHRENHEIT 451

Faşizm deyip de ‘’Malina’’ romanının Avusturyalı yazarı Ingeborg Bachmann'ı anmamak olmaz. Ne demişti Bachmann:  ‘’Faşizm ikili ilişkilerde başlar’’.

Yazımda kitap yakmaya değindim. Ray Bradbury tarafından yazılan, filmi de çekilen bilim kurgu romanı, ‘’Fahrenheit 451’’ bilgiden, kitaptan korkma; o yüzden de yakarak bunlardan kurtulmaya çalışma ve faşizm üzerine bir başyapıttır.

‘’Fahrenheit 451’’ adı yazar tarafından, kitap kâğıtlarının yanarak tutuştuğu sıcaklık derecesinden yola çıkılarak konmuştur.

Faşizmin en güçlü düşmanı bilgidir, eleştirel akıldır der roman.