AK Parti’nin 7. Olağan Kongresi’nde, partiyi 2023 seçimlerine taşıyacak yeni vitrin oluşturuldu.

AK Parti'nin geçtiğimiz hafta Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen 7. Olağan Büyük Kongresi'nde yapılan tüzük değişikliğiyle MKYK'da asil üye sayısı 50'den 75'e yükseltildi.

Yedek üye sayısı da 35 oldu...

MKYK'da 28 isim yerini korurken, 22 isim yeni parti yönetiminde yer almadı.

Kurula 47 yeni isim girdi...

Bursa Milletvekili Efkan Ala ve Bursa eski İl başkanı Ayhan Salman da MKYK’da yer aldı.

* * *

Tarihi 2023 olarak ilan edilen seçimlere partiyi hazırlayacak yeni kadrolarda “tek şapka” kuralının uygulanacağı ve yönetim kademelerine getirilen isimlerin salt bir görevinin bulunacağı belirtilmişti.

Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç’e de bu kapsamda Kadın Kolları Teşkilat Başkanı görevi verildi.

Yedek listelerde gençlerin ve kadınların ağırlığı da dikkati çekti.

İstanbul seçimlerinin ardından siyasette adından söz ettirmeye başlayan Yavuz Bahadıroğlu'nun oğlu Avukat Mücahid Birinci de MKYK listesine girdi.

Yine ekranlardaki tartışma programlarında kendilerinden söz ettiren Siyaset Bilimci Mustafa Şen, Avukat Derya Yanık ve Emre Cemil Ayvalı listedeki dikkat çeken isimler oldu.

AK Parti MKYK asıl üye adayları arasında önceki yıllarda Türkiye güzeli seçilen ve bir dönem AK Parti Aydın Kadın Kolları Başkanlığı yapan Seda Sarıbaş da bulunuyor.

* * *

Büyük kongrede oylanıp hayata geçirilen yeni tüzük değişikliğiyle, AK Parti Genel Merkezi’ndeki birimlerde de kimi değişiklikler yapıldı.

Genel Başkan Erdoğan’ın daha önce, “2023’ün manifestosu olacak” diye ilan ettiği kongre konuşmasında, insan hakları eylem planı ve ekonomi reformlarını içeren kapsamlı bir konuşma yaptı ve Cumhur İttifakı’nın 2023’e giderken ortaya koyacağı dayanışmaya ilişkin de mesajlar verdi.
Kongreye davet edilen siyasi partilerin temsilcileri, salonda bulunan özel bölümden kongreyi takip etti.

Büyük Birlik Partisi, CHP, MHP, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Dava Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi, Yeniden Refah Partisi Vatan Partisi ve Öncü Kadın temsilcileri katıldı.   

Genel Başkan Erdoğan konuşmasında yeni Anayasa hazırlıklarına özel vurgu yapması dikkat çekiciydi.

Son bir kaç gündür piyasalarda yaşanan dalgalanmaların, Türkiye ekonomisinin temellerini, gerçek dinamiklerini, taşıdığı potansiyeli ve yarınını kesinlikle yansıtmadığının altını çizen Genel Başkan Erdoğan,

Yeni Anayasa konusunda ‘...Bu yeni Anayasa, ilhamını ihtişamlı geçmişimizden alan, yönü Türkiye’nin geleceğine dönük, toplumun birlikte yaşama ve geleceğini birlikte kurma iradesinin ürünü asırlık bir sözleşme, bir vizyon belgesi olmalıdır...’ diyor.

* * *

Evet, daha önce bu çerçevede çeşitli girişimleri oldu AK Parti’nin.  

Maalesef, siyasi iklim yeteri kadar uygun olmadığı için, bu çalışmalar hep yarım kalmıştı.

Türkiye’nin bugün, yeni bir Anayasa için, hiç olmadığı kadar hazır olduğuna inanmak gerekiyor.

Bu çerçevede, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde, AK Parti Genel Merkezi’nde, akademi dünyasında, çeşitli sivil toplum kuruluşları nezdinde yürüyen, hepsini de yakından takip ettiğimiz çalışmalar var.

Aynı şekilde diğer partilerin ve ilgili kuruluşların da benzer hazırlıkları olduğunu biliniyor.

Hemen bütün partilerin 1982 Anayasası’nın değiştirilmesi konusunda yaklaşımı var.

Yarıdan fazla maddede anlaşma olacağı belli.

Uzlaşılamayan maddeler konusu halkoyuna götürülerek yeni bir Anayasa neden gerçekleştirilemesin bu kez?