Hava Durumu

Aşkı uğruna Müslüman olan Belçikalı kızın, başka bir aşka yakalanıp nişanı atması

Yazının Giriş Tarihi: 19.04.2023 15:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.04.2023 15:30

Yakın dostlarım ve okuyucularım benden sıklıkla duymuşlardır. Bizler Allah’ın ayetlerini yalanlayan münkirler ile Allah’ın ayetlerini anlamayan Müslümanlar arasında sıkışıp kalmışız. İşimiz zor.

İki yaşanmış gerçek hikâyeden bahsedeceğim.

Sıkışıklıkve ter yokluğu sebebiyle Camiden çıkarılan Cansu ve Sera isimli iki küçük kızımızın ve Belçika’da bir Türk gencine âşık olan Hristiyan genç kızın hikayesi.

Kadir gecesi komşularımızla iftar yaptıktan sonra, Caminin önünde otururken Burcu adındaki genç komşumuz telaşla bulunduğumuz yere geldi, Kadir Gecesi münasebeti ile Camiye giden 10 yaşlarındaki iki güzel kızımız yer bulamayıp yanlarındaki kadınlar tarafından dışarı çıkarılınca annelerini arayıp “-Anne, hayatımın en kötü gecesini yaşıyorum, lütfen gelirmisin” diye telefonla araması,annesinin de bunun üzerine Camiinin yanına gelmesi ile konuya orada bulunan bizler de vakıf olduk.

Olayın özeti; Kadir Gecesi mahallesindeki Camiye giden bu iki dünyalar tatlısı Cansu ve Sera kızımıza yer darlığından dolayı yanlarındaki hanımlar yer vermedikleri gibi onları dışarı çıkartmışlar. Herhalde bu hanımlar; bin aydan hayırlı olan bu gecede piyangoyu başkasına kaptırmak istemiyor olsalar gerek.

Halbuki onlardan beklentimiz, gerekirse kendilerinin dışarı çıkarak o iki dünya tatlısı küçük kızımıza camide yer açmaktır. Bunu anlatmazsam olmazdı, gelelim ikinci hikâyeye.

Bu hikâyeyede olay yıllar önce Belçika’da yaşayan gurbetçi bir ailenin oğlunun Hristiyan bir kıza âşık olup onunla evlenmek istemesi ile başlıyor. Olay o tarihte haber olup gazete manşetlerine taşınmıştı.

Belçika’da yaşayan Müslüman gurbetçi ailenin genç ve yakışıklı oğlu, Hristiyan güzel sarışın kıza âşık olur. Ancak karşılarında büyük bir sorun vardır. Dindar bir Müslüman olan gencin ailesi oğullarının Hristiyan bir kız ile evlenmesine asla razı değildir. Bu durum gençleri çok üzer ancak yapacak bir şey yoktur, çocukta samimi bir Müslümandır ailesini kırması, onların istemediği biri ile evlenmesi de söz konusu değildir.

Bütün bu yaşananlar karşısında delikanlıyı çok seven ve çaresiz kalan genç kız Müslüman olmayı kabul eder. Sık karşılaştığımız malum merasim sonunda Müslüman olur ve adını da değiştirir. Bu arada bu merasimlerin ve sonunda adını değiştirmenin doğru olmadığını, hatta adının değiştirilmesinin büyük hata olduğunu düşünenlerdenim.

Hikâyeye devam edelim; bu kızımızın Müslüman olması üzerine, sorun ortadan kalkar, aileler bir araya gelir nişan merasimi yapar, bir yıl sonra da evlenme düğünlerini yapmak üzere konuşur anlaşırlar.

Aşkı için Müslüman olan kızımız; madem Müslüman oldum bu dinin ne olduğunu öğreneyim düşüncesi ile kendi dilinde yayınlanmış Kur’an Meali ve diğer dini kaynakları okur ve araştırmaya başlar.

Bizler Müslüman anne ve babadan ve de Müslüman Türkiye’de doğduğumuz için, doğal olarak böyle bir araştırmaya, öğrenmeye ihtiyacımız yoktur!

Düğün günü yaklaştığı günlerde bir gün kızımız, nişanlısı ve onun ailesine gelerek çocukları ile evlenmeyeceğini söyleyerek nişanı bozar ve verilen hediyelerini iade eder.

Kızın nişanı bozma gerekçesi çok ilginçtir. Zaten haber olmasının sebebi de budur.

Kızımız nişanlısı ve ailesine; siz Müslüman değilsiniz, ben Müslüman olmayan bir erkek ile evlenemem diyerek çok doğru bir gerekçe ile ayrılır.

Bir an düşündüm de Allah’tan biz Türkiye’de yaşıyoruz o yüzden rahatız. Eğer bizim de kızlarımız böyle olsaydı hepimiz,bütün erkekler evde kalırdık.

Belçikalı kız delikanlıya olan aşkı yüzünden Müslüman olmuş, araştırıp bulduğu aşkı uğruna ilk aşkından vazgeçmiştir.

Darısı Türkiye’deki Müslümanların başına.

Ali Seydi ÇAKIREL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.