Hava Durumu

Ayasofya’yı işgal edip namaz kılan ülkücülerden, Ayasofya’nın Cami’ye dönüştürülmesine karşı çıkan ülkücülere

Yazının Giriş Tarihi: 01.04.2023 15:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.04.2023 15:24

Önümüzde Ülkücü camiayı bekleyen tehlikelerden biri de siyasi olarak ayrı kamplarda duranların gittikleri siyasi bloğun temel ideolojisinin rengine bürünmeye başlamalarıdır.Siyasi ayrışmadan, fikri ayrışmaya evrilen ülkücüler geleceği karanlık bir belirsizliğe doğru yol alıyorlar.

Yıllardır;sol, bölücü ve İslam karşıtı düşüncelerinkarşısındadurduğunu söyleyen bir kısım ülkücüler; bugün sol ideoloji ve bölücü siyasetçiler ittifakına oy vermek zorunda kalmaları ne hazin bir durumdur. Erdoğan ve Bahçeli düşmanlığı,onları yıllarca savunduğu değerleri bir kenara atarak bölücü sol ve İslam karşıtı fikirlere paralel yan yana getirmiştir.

Ülkede; Sol, PKK ve FETÖ ideolojik olarak fikirlerinde bir sapma olmadan sabit ısrarlı halde dururken, o kesime oy verecek olan bir kısım sözde ülkücülerin, bu savrulma sonunda yıllarca karşı durduklarını ileri sürdükleri düşüncelereve ideolojilere güzelleme yapmaları, onları haklı ve meşru görmeleri izah edilebilir bir durum değildir.

Bunları neden söyledim, bu kamplaşmanın, kurulan ittifakların, siyasi mahallesini terk eden bazı ülkücüler üzerindeki etkisi ve ortaya çıkan fikri değişimdir.

Yaklaşan seçimler dolayısı ile zaman zaman bir araya gelen 12 Eylül öncesi Ülkücü mücadele içerisinde bulunmuş arkadaşlarla az da olsa bir araya geliyoruz. Bu birlikteliklerimizden birçoğunda yukarıda anlatmaya çalıştığım savrulma örneklerini çok yaşıyor ve görüyoruz. Bu tartışmalarımızdan sadece bir örneği anlatmak zannediyorum, bu endişelerimizin ne kadar haklı olduğunun açık bir delili olacaktır.

Böyle günlerden bir gün; bu kesimden arkadaşlarımızdan bazıları ile bir sohbette konu konuyu açarken Ayasofya’nın tekrar Cami olması, Rumelihisarı’nda mescit yapılması konuşulmaya başlandı. Arkadaşlardan bir tanesi, kızgın ve öfkeli bir ses tonu ile zaten bunlar Cumhuriyet düşmanı, sanata karşılar, sırf Rumelihisarı Konserleri yapılmasın diye oraya mescit yaptılar vb. konuşmaya devam eden eskiden sol cenahın ağzından duyduğumuz en ağır cümlelerle Erdoğan’ı eleştirmeye başladı.Orada bulunanların çoğu arkadaşı destekler cümleler kurdular, onun gibi düşünenlerin sayısı hiç de az değildi.

Siyasi olarak duruşları Erdoğan ve Bahçeli karşıtlığı üzerine inşa edilmiş bu arkadaşlar ile çocuklarının FETÖ’den soruşturma geçirdiğini yakından bildiğim diğer arkadaşlar; bu iki konuyu aynı sertlikle eleştirince dayanamadım. Tartışma uzun ama ben köşe yazısı boyutunda özet geçmeye çalışıyorum.

Erdoğan’a sanat düşmanı diyen arkadaşa; Öğrencilik yıllarımızda nasıl Ayasofya’yı işgal edip iki rekat Mescit Namazı kıldığımızı, Ayasofya’nın aslına uygun Cami yapılmasının bizlerin gencik hayalleri olduğunu  anlattıktan sonra, Rumelihisarı’nda konser alanı yapılan yerinde önceden Fetih Mescidi olduğunu, birçok camilerimize yapılan muamelenin ona da yapılarak yıkılıp konser alanı haline getirildiğini, Erdoğan’ın burayı aslına döndürerek eski fotoğraflardan faydalanarak orijinaline yakın mescidi tekrar inşa ettiğini uzun uzun anlattık. Anlattık ama değişen bir şey oldu mu, hayır.

Bütün operasyonlara, yalan algılara inat Türk milleti ve Bahçeli’nin neden Erdoğan’ın arkasında ölümüne durduğunu daha fazlası ile anlatmaya çalıştım. Ama nafile,A'râfSuresi- 179. Ayet “And olsun biz, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Bunların kalpleri vardır ama onlarla kavrayamazlar; gözleri vardır ama onlarla göremezler, kulakları vardır ama onlarla işitemezler. Onlar hayvanlar gibidir, hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır.” mealince halleri izah edildiği gibi, düşüncelerinde bir santim geri adım atmadılar.

Ülkücülerin büyük çoğunluğunun benim gibi düşündüğünü biliyorum. Bilmediğim bu arkadaşlar eskiden de bu şekilde idiler de bizler mi göremedik.

Bazı arkadaşlar artık Ülkücü mahallesini terk etmiş. Bu gidişatın sonu pek hayırlı gibi görünmüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.