Hava Durumu

Ben Başbakan  olacağım

Yazının Giriş Tarihi: 29.04.2023 17:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.04.2023 17:57

Akşener bu cümleyi neden sık sık tekrarlar, hem de ortada Başbakan olma ihtimali yok iken. Bir sebebi olması lazım. Bir insanın söylem ve davranışlarının mutlaka bir sebebi vardır, sebepsiz sözler söyleyen ve davranışlar sergileyen ancak delilerdir. Akşener’in böyle bir durumu olmadığına göre bu söylemlerinin sebebi nedir. Bunu etraf bilmiyor olabilir ama mutlaka kendisi ile bir başkası da biliyordur.

Herkesin bildiği üzere bu cümlesini 15 Temmuz kalkışma öncesi Partisini kurduktan sonra söylemeye başlamıştı. O zaman siyaset bilimciler ve kamuoyu bu söylemlerine bir anlam verememişlerdi.

Akşener MHP’de istediği sonucu alamayınca kendisini destekleyen Ülkücüler ile ayrılarak İyi Parti’yi kurmuş, henüz seçimlere katılmamış, Mecliste kendisine katılan birkaç üye dışında temsilcisi de yoktu.

Hatırlanacağı üzere kendisi katıldığı bazı toplantı ve TV programlarında Mustafa Kemal’in “Yurtta sulh, Dünya’da sulh” sözünü tekrarla ileride Başbakan olacağını söylüyordu. Dinleyenler haklı olarak bu söylemlerine bir anlam veremiyor, ufukta seçim yok, nasıl Başbakan olacak diye merak ediyorlardı. Amao her zamanki gibi kendinden emin tavırlarla bu yönde konuşmasına devam ediyordu.

Bazı kulisler, onu bakan yapan odakların Başbakan da yapabileceğini söyleseler de bu kamuoyunda pek itibar görmüyor, gerçekçi bulunmuyordu. Çünkü o ihtimal ancak bir darbe ile mümkün olabilirdi, ama bu bir ihtimal dahilinde değildi.

Peki bugün de neden aynı cümleleri tekrarlayıp duruyor. Akşener malum ortakları ile ittifak kurduktan sonra, çok inandırıcı olmazsa da seçimi kazanacaklarını, Anayasa’yı değiştireceklerini, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçeceklerini ve bu sistem de kendisinin Başbakan olacağını söylemeye başladı.

Bu söylem de siyasi çevreler ve halk nezdinde çok inandırıcı ve gerçekçi bulunmamakla birlikte, önceki söylemlerinden bir kademe daha gerçekleşebilir bir ihtimal olarak duruyor.

Mevcut Anayasa’yı değiştirecek sayıya ulaşma ihtimali %1 bile değilken halen aynı söylemlere devam etmesinin bir sebebi vardır, bunu kendisi mutlaka biliyor, etraf da ancak tahmin ediyordur.

Meral Hanım’ın amacı ve işin doğrusu nedir, yapılan tahminler doğru mudur? Bunu zaman gösterecektir. Ancak halk arasında bu söylem siyasi olmaktan öte adli kriminal bir vaka gibi bir izlenim veriyor. Bu sebeple de fazla dikkate alınmıyor ve itibar görmüyor.

Siyasi tarihimize baktığımızda neredeyse on yıl ara ile darbelere maruz kalmış bir ülkeyiz. Bazıları doğrudan askeri darbe, bazıları da Muhtıra veyaPost ModernDarbe diye adlandırılsa da temelde aynı meşru yönetimi devirmek. Bunu bir tek 15 Temmuz günü başaramadılar, diğer bütün teşebbüslerinde başarılı oldular.

Yapılan bu darbelerin sorumluları olarak hep asker kanadı suçlandı ve yargılandı. Bu darbelere destek veren dolaylı olarak da olsa içerisinde yer alan siyasiler, gazeteciler, iş adamları, sendikacılar, meslek örgütü yöneticileri vb. kesime hiç dokunulmadı.

Darbelerden sonra görevlendirilen siyasiler ise hiç sorgulanmadı. Peki bu sivil darbeciler hiçbir zaman sorgulanmayacak mı? Gelecek zamanlarda böyle bir ihtimal ortaya çıkarsa kimlerin adalet önüne çıkarılması ihtimal dahilindedir.

Halkın merak ettiği ve şüphe ile yaklaştığı bu cümleleri, 15 Temmuz öncesinde “Ben Başbakan olacağım” sözlerini bir perdeleme çabası mıdır?

Devlet unutmaz, bunu en iyi İçişleri bakanlığı yapmış olan Akşener bilir. Peki Devlet Unutmaz, Millet yutar mı, yutmaz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.