Hava Durumu

Kurban pazarlığı tarzı siyaset

Yazının Giriş Tarihi: 10.02.2024 13:52
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 13:52

Yaklaşan yerel seçimlerde partiler büyük oranda adaylarını açıkladılar. Açıklanmayan yerler ise partiler arası pazarlıklar için rezerv tutulan yerler.

Açıklanan aday isimleri ortaya çıktıkça özellikle Yeniden Refah Partisinin değişik bir seçim stratejisi uyguladığı dikkatli gözlerden kaçmadı.

Açıklanan adayları arasında hatırı sayılır oranda Ak Parti’de aday yapılmadığı için ayrılanlar veya önceden ayrılmış olan kişilerden aday yapılanlar azımsanamayacak kadar çok.

Biz bunu Bursa’da daha önce partisinden ayrılmış olan eski Ak Parti Bursa il başkanı Sedat Yalçın’ın Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklanması ile gördük.

Akabinde Yeniden Refah Partisi Kestel ilçesi için de mevcut belediye başkanı olan ve AKP’den istifa eden Önder Tanır’ı aday gösterdi.

Yeniden Refah Partisi; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için de Metin Külünk’e teklif götürdüğü ancak Metin Külünk’ün bu teklifi geri çevirdiği söyleniyor.

Daha önce görev almış ancak yeni dönemde görev verilmeyen Ak Partilibirçok isim istifa ederek Yeniden Refah Partisi’ne katılması bu seçimin en çok konuşulacak konularından biri olacaktır.

Örneğin, 2014-2019 yılları arasında Şanlıurfa Eyyübiye Belediye Başkanı olarak görev yapan eski Ak Partili Mehmet Ekinci, istifa ederek Yeniden Refah’a katıldı ve belediye başkan adayı oldu.

Benzer bir durum Samsun’da da yaşandı. Samsun Lâdik ilçesi mevcut belediye başkanı Adnan Topal ve yardımcısı Orhan Yılmaz Ak Partiden istifa ederek Yeniden Refah Partisi’ne katıldılar.

Başka nerelerde durum bu şekilde, hepsini takip etmek zor olduğu için bilmiyoruz.

Bu kadar olmazsa da benzer durum diğer partilerde de söz konusu.

Gelecek ve Deva partisi mensuplarının büyük bölümü eski Ak Partililer olduğunu düşünürsek; futbol kulüplerinde olduğu gibi oyuncular sürekli aynı yüzler, değişen sadece kulüpler gibi.

Futbol kulüpleri için normal olan bu durum; siyasal yapı için sağlıklı bir durum mu, elbette ki hayır. Halkın seçme alanını daraltan, kısırlaştıran bu tür siyasi olaylar, halkın hem seçme hem de seçilme ile olan ilgisini azaltıyor.

Partiler arası ittifak görüşmeleri adeta kurban pazarlığına dönüştüğü bir ortamda, adayların da böyle pazarlık ve görüşmeler ile belirlenmesi demokrasi kültürü ve ilkeleri ile bağdaşmayan bir davranıştır. Partiler katı ideolojik kalıplar içinde oldukları için parti mensupları buna ses çıkarmamakta adeta biat etmekteler.

Seçmen de bu duruma biat edecek mi, etmeyecek mi seçimden sonra bir Nisan’da göreceğiz.

Düzene uyacak mı, bir nisan şakası yapacak mı?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.