Hava Durumu

Yine yeniden…

Yazının Giriş Tarihi: 03.02.2024 16:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.02.2024 16:41

Yerel seçimler yaklaşırken; Millet ittifakı partileri dağılmış, ana muhalefet partisi CHP’de iç karışıklık zirveye çıkmış, parti içinde üç merkezli bir güç yarışı başlamış durumda. Cumhur ittifakı partileri ise Yeniden Refah Partisi hariç ki onunda üç büyük şehirde Ak Parti adayını destekleme ihtimali yüksek olarak birlikteliğini muhafaza ediyor.

Muhalefet partilerinin ise bu seçimde işleri zor görünüyor. Yeniden aday gösterilmeyenler ise kendi parti yöneticilerini ağza alınamayacak suçlamalar ile partilerinden istifa ederek başka partilerden aday olabilmenin yollarını arıyorlar.

Ak Parti ve MHP ise bu siyasi ortamın rahatlığı ile seçime gidiyorlar. Belediye başkanlığı ellerinde olmayan il ve ilçelerde kazanabilecekleri adayları kılı kırk yararak tespit ve tayin edip onlarla seçim yarışına girerken; ellerine olan belediyelerin büyük çoğunluğunda mevcut adaylar ile seçime katılma kararı almış görünüyorlar.

Nitekim dün Bursa adaylarının tanıtım toplantısında açıklanan aday isimlerine baktığımızda bu görüntü ortaya çıkmakta. Muhtemelen Belediye meclis üyesi adayları da aynı yöntemle belirlenecek, ilan edilecek meclis üyelikleri listelerinde de çok fazla değişiklik görmeyeceğiz.

Bursa’da Ak Partinin seçim sloganı da “Yine yeniden” ve “Bursa için Canla Başla Çalışmaya Devam” olacak gibi.

Seçimin en büyük favorisi Ak Partinin eline olmayan il ve ilçelerde belediye başkan adaylarını belirlerken kılı kırk yarması ancak elindeki belediyelerde bu kadar ince eleyip sık dokumamasının sebebi ne olabilir.

Muhtemelen içinde bulunduğumuz dünyanın ve özellikle çevremizdeki savaşların ortaya çıkardığı küresel sorunlar, bir dünya savaşının eşiğine gelmemiz, yaşadığımız ekonomik güçlükler, bunlarla 24 saat boğuşan hükümet; içeride aday belirleme işleri ile fazla uğraşmayı istememiş veya zaman ayıramamış olabilir.

Elindeki belediyelerin iyi bir çalışma ile seçimlerde yeniden kazanılacağını düşünerek sadece elinde olmayan belediye başkan adayları üzerinde bu sebeple yoğun bir çalışma sergilememiş olabilir.

Yada mevcut belediyeleri başarılı bulduğu için tekrar onlar ile seçime katılmakla sonuç alınacağını düşünüyor olabilir.

Yazının başında da dediğim gibi Millet ittifakını oluşturan partilerin parçalanmış ve birbirleri ile kavgalı halleri; Ak Partinin bu strateji ile sonuç alması, öngörüsünün gerçekleşmesi sonucunu doğurabilir.

Henüz CHP ile son kararını vermemiş, pazarlıkları devam eden DEM parti de eğer seçimlere ayrı ve bağımsız girerse CHP’nin işi gerçekten zor. Sadece seçimleri kaybetmekle kalmayacak gibi görünüyor.

Muhalefet cephesinde ise eğer seçimi kazanamazsa en büyük hüsranı ise mevcut İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu yaşayacak. Belediye başkanlığı koltuğunu kaybetmekle kalmayacak, CHP’deki siyasi hayatı da son bulacaktır. Şimdiden bu ihtimalin kabuslarını görüyordur muhtemelen.

Bursa’da bu çerçeveden baktığımızda beklentileri karşılanmayan bazı aday adayı ve çevrelerinin mum alevi gibi kısık itiraz seslerinin fazla rağbet görmeyeceği, eğer çok büyük bir olumsuzluk yaşanmazsa en azından mevcut belediyeleri tekrar kazanma ihtimallerinin çok yüksek olduğu görülüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.