Yöneticilik; deneyim, bilgi, beceri ve donanım gibi özellikleri tek bir bünyede barındırması gereken bir görev.

Her ne kadar herkesin çalışma şekli birbirinden farklı olsa da, yine de başarılı yöneticiliğin bazı olmazsa olmaz temel koşulları var.

Bu, şirket yönetiminde de, yerel yöneticilikte de, ülke yönetiminde de hemen-hemen aynıdır.

Doğaldır ki, siyasetin kuralları biraz daha farklılık gösterir.

Bursa gibi bir ana kentte yerel yöneticilik çok daha önem kazanır.

Adını Osmanlı Devleti’nin kurucusundan alan, nüfusu Türkiye’de pek çok ilden fazla olan, Bursa’nın en büyük ilçesi Osmangazi’de yerel yöneticilik yapmak önemli yani...

Üzerinde 3 derin uygarlığın izlerini taşıyan bu tarihi ilçenin Bursa’nın merkezi konumunda olması Osmangazi’yi daha da bir öne çıkarmakta.

* * *

Doğal güzelliklerinin yanı sıra, teknolojisi ile de dünyanın en önemli kentleri arasında yer alan Bursa’nın tarihi simgelerinden olan birçok eser Osmangazi’de yer almakta.

Ulu Camii, Muradiye Külliyesi, 500 yılı aşkın ömrüyle doğal anıt sayılan İnkaya Çınarı, İpekyolu’nun önemli durağı Hanlar Bölgesi, Bursa Kalesi, ilk plan kurgusu ünlü Kartacalı Komutan Anibal tarafından yapılan Bursa Hisar’ı ve Roma ve Bizans dönemini yansıtan Bursa Surları Osmangazi sınırları içerisinde.

Şifalı kaplıcaları, Uludağ’ı, dünyaca ünlü ipeği, havlusu ile Bursa’ya ait birçok değeri barındıran Osmangazi, tarihi kültür merkezleri, hanları, hamamları, külliyeleri ile tarihten günümüze birçok gezginin ve tarihçinin de uğrak yeri olmuştur.

Dolayısıyla turizm açısından da oldukça önemli bir merkez Osmangazi...

* *

3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri sonucu 22. dönem AK Parti Bursa Milletvekili olarak Parlamentoya giren, ardından da 2009, 2014 ve son olarak da 2019 yerel seçimlerinde Bursa Osmangazi Belediye Başkanı seçilen Başkan Mustafa Dündar bu güzel Bursa’nın merkez ilçesinde yerel yönetimde ustalık sürecini yaşamakta.

Onun üst üste Osmangazi başkanlığına getirilmesinin ardında yatan hiç kuşkusuz farklı hizmet anlayışı.

Hizmete kenar mahallelerden başlayarak merkeze doğru gelmesi ona her seçimde büyük seçmen desteği olarak yansıdı.

Kuruluşundan beri hizmet alamayan kenar mahalleleri gezenler oralardaki değişimi kolaylıkla görebilir yolları, trotuarları, parkları, bahçeleri, spor, mesire ve pazar alanlarını, muhtarlık binalarını...  

Ve ilçenin sahip olduğu derin tarih potansiyelini ortaya çıkarmak, tarihi yapıları restorasyonlarla yeniden kültürel ve sosyal hayata kazandırmak, manevi mirası yaşatmak için yapılan birçok çalışma ile birlikte Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, Osmangazi Meydan Projesi ve Hisar düzenlemesi ile merkezin de çehresi değişmekte.

* * *

Bu çalışmalar hiç kuşkusuz ardından en başarılı belediye başkanları anketlerine de yansıdı. ORC Araştırma Şirketi tarafından Türkiye genelinde 30 büyükşehirde yapılan “Yerel Yönetimler Performans Araştırması-Son 2 Yılın En Başarılı Belediye Başkanları” anketinde Başkan Dündar, 30 büyükşehirde, 25 bin seçmenin üzerindeki tüm ilçelerde toplam 27 bin 160 kişi ile yüz yüze anket ve bilgisayar destekli telefon görüşmesi ile yapılan anketin sonuçlarına göre yüzde 62,3 başarı oranıyla Marmara Bölgesi’nde son 2 yılın en başarılı ilçe belediye başkanları arasında ikinci sırada yer aldı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın en büyük özelliklerinden biri de düzenli olarak gerçekleştirdiği mahalle ziyaretleri ile vatandaşlarla bir araya gelmeyi sürdürmesi.