Genel Başkanlığını Ramazan Alp’in yaptığı BİLDEF’in Güneydoğu Anadolu GAP bölgesi turunda Batman’dan sonra Diyarbakır’a geçtik.

Farklı toplumları buluşturma, tanışma ve kaynaşma amaçlı düzenlenen turda 3. durağımız Diyarbakır’da ‘Diyarbakır Anneleri’ni ziyaret etmek oldu.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin, 3 Eylül 2019'da başlattığı oturma eylemi 832'inci gününde sürüyor.

HDP İl Başkanlığı binası önünde başlayan nöbet yaz kış, kar yağmur, bayram demeden kararlılıkla sürdürülürken, bu güne kadar 33 aile güvenlik güçlerine teslim olan çocuklarına kavuştu.

BİLDEF Genel Başkanı Ramazan Alp ve beraberindeki heyet nöbetteki annelere çiçek ve çeşitli hediyeler verdiler.

Diyarbakır anneleri de nöbetlerinin amaçlarını ve kararlılıklarını dile getirdiler.

BİLDEF Genel Başkanı Ramazan Alp, Siyasetçilere, kanaat önderlerine, Sivil Toplum Kuruluşlarına buradan seslenerek, ‘Gelin hep birlikte gözü yaşlı anaların acılarını dindirelim, evlatlarına kavuşmaları için elimizi taşın altına koyalım’ dedi ve Bursa İl Dernekleri Federasyonu olarak, bütün girişimlerde bulunmaya ve öncülük etmeye hazır olduklarını belirtti.

3. gün durağımız Adıyaman oldu...

BİLDEF Genel Başkanı Ramazan Alp’in de doğum yeri olan ve Cumhuriyetin kuruluşundan 1954 yılına kadar eski idari yapısı korunarak Malatya'ya bağlı kaza konumunda olan Adıyaman, 1 Aralık 1954 tarihinde 6418 sayılı yasayla Malatya'dan ayrılarak müstakil il haline gelmiş bir kent.

Adıyaman’ının sanayi ile tanışma tarihi 1955...

Tekstil sektörü ile ilgili bütünleşmiş bir tesisin kurulması amacıyla 1955 tarihinde “Adıyaman Pamuklu Dokuma Sanayi Türk Anonim Şirketi kurulmuş ve 1967 yılında üretime geçmiş.

Kalkınmada Öncelikli Yörelerde uygulanan devlet yardımları ve teşvikler ile temin edilen uzun vadeli ucuz maliyetli kredilerle sanayide ve yatırımlarda gözlemlenebilir bir hareketliliğin oluştuğu ancak, alınan kredilerin iyi değerlendirilememesi ve yatırımcıların yönlendirilememesi nedeniyle arzulanabilir bir yatırım hamlesinin yapılamadığı görülmektedir Adıyaman’da.

Türkiye’nin güneydoğusunda Fırat Nehri’nin orta bölümünde yer alan Adıyaman, ülkemizdeki tarihi şehirlerden birisi...

M.Ö. 40000’li yıllara işaret eden izler, kent çevresinde mağaralarda bulunmakta.

Adıyaman’da bulunan eserlerin çoğu, Roma ve Helenistik Dönem’e ait eserler...

Dünyanın sekiz harikasından birisi olarak kabul edilen Nemrut Dağı da burada bulunmaktadır.

* * *

Sonraki durağımız Malatya oldu...

Malatya, eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu'nun geçit veren kavşak noktasında.

Malatya tarih boyunca çeşitli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kent.

Malatya aynı zamanda bir turizm kenti...

Kayısı, tekstil ağırlıklı sanayisi, dinamik ekonomisi, 800 bini aşan nüfusu, Türkiye'nin dört bir yanına açılan yolları, tarihi ve kültürel değerleriyle Malatya, Doğu Anadolu'nun turizmde söz sahibi illerinden birisi olmak istiyor.

Malatya şehir merkezine 19 Km. mesafede, 1110 metre yükseltide, Yeşilyurt İlçesi Gündüzbey beldesinin güneyindeki Kozluk Köyü sınırları içerisinde, Beydağı eteklerinden çıkan su kaynağı Roma İmparatorluğu döneminden bugüne Malatya'nın içme ve sulama suyu gereksinimini hiçbir enerji harcamadan karşılamakta.

Son durağımız daha önce de görme şansı bulduğum Şanlıurfa oldu.

Şanlıurfa çok farklı bir kent, çok fazla gelişmiş yolları geniş caddeleri ile çok temiz ve düzgün bir kent.

Balıklıgöl sürekli ziyaret edilen yerlerden biri...

Burada ayrıca Hz. İbrahim'in doğduğu mağara da bulunmakta...