Hava Durumu

BİR KOBİ’YE İLK YARDIM GEREKİRSE EĞER..!

Yazının Giriş Tarihi: 17.02.2022 15:34
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.02.2022 15:34

Bakıyorum da; son yıllarda neredeyse ülkemizdeki tüm bankalar; KOBİ Bankacılığı yapar hale geldi. Birçok banka bu konuda daha da ileri giderek, ”KOBİ işletmelerine en uygun, en düşük faizli ve en uzun vadeli krediyi” kendisinin verdiğini ilan ederek, diğerlerinden birkaç adım daha öne geçmeye çalışıyor.

Ama aslında gerçek, hiç de öyle değil tabiî ki…KOBİ Bankacılığı yaptığını söyleyen birçok banka, özünde hem kendini kandırıyor hem de bir çok KOBİ sahibini…

Bunu anlamak için; kendisini ayan-beyan KOBİ Bankası olarak ilan eden bankaların şubelerinden birine uğramanız yeterli…Tanıtım broşürlerinde ve TV-gazete reklamlarında;  kefilsiz ve kolay kredi vereceğini beyan eden bankaların, size ne gibi zorluklar çıkardığını ancak bu ziyaretiniz ile öğrenebilirsiniz.

Önce KOBİ kredisi talebiniz bir oluşsun bakalım. Sonra da finansmandaki bu gerçekle yüz yüze kalın. Hanya’yı ve Konya’yı, o zaman anlayacaksınız.

                             KOBİLER HEP YALNIZ MI KALACAK..?

Reel sektörün tam da içinde olan bir ekonomi yazarıyım.

Bursa gibi bir sanayi, ticaret, tarım ve turizm kentinde; bu sektörlerinin yaşadığı sorunların canlı tanığıyım. Bu sektörlerde faaliyet gösteren birçok dostum, arkadaşım ve tanıdığım var.

Piyasaların barometresini sıcağı-sıcağına izliyorum. Pandemi ekonomisinin tüm dünyada önemli izler bıraktığı, enerji krizlerinin yaşandığı ve Ukrayna’da ise bir savaş tehlikesinin bulunduğu şu ÖZEL ORTAMDA; KOBİ’lerin de işinin zor olduğu rahatça söyleyebilirim.

Ülkemizde şu anda; sanayi ve hizmet sektörlerinde kayıtlı 3 Milyon 221 bin adet KOBİ işletmesi bulunmaktadır. Ama oldukça yüksek bu sayının sadece 272,513’ü tam anlamıyla üretici…3 Milyonluk sayının içinde araba yıkamacısı da var,1 kişinin çalıştığı araba tamirhanesi de…Ama öte yanda da ülkemize ve kentimize döviz kazandıran üretici-ihracatçı KOBİ niteliğine sahip gerçek küçük işletmeler var.

Üretim ve hizmet alanlarında bu kadar fazla KOBİ işletmesinin olduğu bir ülkede; bu KOBİ’lerin, tabiî ki finansman sorunları da olacaktır. Ama işte bu noktada: bazı aksamalar, yanlış anlamalar ve hatta art niyetli yaklaşımlar da görülebiliyor.

KOBİ’lerle sağlıklı bağlar kuran, onların finansman sorunlarına uygun çözümler bulmak isteyen doğru bankalar olduğu gibi, ”KOBİ’leri kazıklamak isteyen” finans kuruluşlarının da varlığı ile de karşılaşılıyor.                     

Finansal bir sorun yaşayan KOBİ’ye ilk yardım, öncelikle bir bankadan gelmelidir. Doğru olan budur. Ama ülkemizde maalesef, birçok KOBİ işletmesi sahibi, ekonomik anlamda bir sıkıntı yaşadığı anlarda yanında kendisine yardımcı olacak dost bir banka bulamamakta ve soluğu tefecilerde almaktadır.

Çünkü bankalar; bilançosu kötü olan, sağlam kefil bulamayan, gayrimenkul tapusunu getirmeyen ve elinde müşteri çeki olmayan KOBİ işletmelerine kredi açmamaktadır.

Zaten elinde müşteri çeki-senedi olan KOBİ, kendi finansman sorununu kendi çözmeye çalışmakta ve bankayla pek muhatap olmamaktadır. Ama işlerin iyice durağanlaştığı, piyasalarda yaprağın kıpırdamadığı dönemlerde: KOBİ’lerin sıklaşan kredi taleplerine yaklaşım gösteren banka olmuyor. İşte o zaman; KOBİ’ler yalnız kalma gerçeği ile karşı karşıya kalıyorlar.

              MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERİN GERÇEK DOSTU KİM…?

KOBİ-Banka ilişkilerinde; kuralı koyan ve koyduğu kuralı kesintisiz uygulayan bankalar, adeta bir hakim konumuna ulaşmaktadır. KOBİ sahibi ise, zor durumda olduğundan, bankanın tüm kurallarına boyun eğmekte ve sahipsiz-çaresiz kalmaktadır.

Artık bu büyük yanlışlığın düzeltilmesi gerekmektedir. Gerçek KOBİ dostu olan bankaların, muhtaç durumdaki firmalara daha esnek kurallar koyarak yardımcı olmaları şarttır.

Banka-KOBİ ilişkilerindeki “etik ve eşit kuralların oluşması”, ancak ve ancak karşılıklı iyi niyet ve diyalogla çözülebilir. Güçlünün haklılığı prensibi, KOBİ’lerin var olan sorunlarını daha da artıracak ve güçsüz KOBİ’lerin güçlü finans kuruluşlarına olan bağımlılığını da çoğaltacaktır.

Bilinmeli ki; küçük ve orta ölçekli firmaları yolunacak kaz gibi görme alışkanlığını terk eden banka, gerçek KOBİ dostu kimliğine ulaşır ve sektörden de hak ettiği ciroyu da kazanır.

Yıllardır iş dünyasının içinde olan bir gazeteci-yazar olarak şunu söylüyorum ki: gerçek KOBİ dostu banka, müşterisinin ne istediğini ve ne beklediğini bilir ve de ona göre hareket eder.

Kapı-duvar olmak, bankaların yönetim felsefesinden çıkarılmalıdır.

Dünyadaki bunca krize rağmen; ülkemizin son yıllardaki en çok kazanan sektörü bankacılık olmuştur .Bankaların 2021 yılı karı: tam 92 milyar TL’dir. Bir önceki yıla göre; kazancını yüzde 57 artıran bankacılık sektörü, pandemiye rağmen 2021’i çok iyi kapatmış ve güçlenmiştir. Bankaların bu diri gerçeği ile finansman gereksinimi olan KOBİ’lerin birlikteliği yaratılabilirse, piyasalarda yeni bir bahar rüzgarı esebilir.

Bankaların kötü imajı da değişir belki de o zaman…!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Bazen kelimeler cam kırıkları gibi ağzına dolar insanın…Sussan acıtır, konuşsan kanatır. (Oğuz ATAY)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.