Hava Durumu

HAYATIMIZI TÖRPÜLEYEN MESLEKLER BUNLAR..!

Yazının Giriş Tarihi: 15.02.2022 15:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.02.2022 15:54
Stres; günümüzde insan yaşamını tehdit eden en önemli neden olarak biliniyor. Konunun uzmanları, özellikle iş stresinin insanın yaşam süresini belirleyen bir pozisyona ulaştığını ve de belirli bir düzeyin üstünde stres yaşayanların her an yaşamını yitirme tehlikesi içinde olduğunu söylüyorlar. Her mesleğin veya her iş konumunun kendine özgü bir stres yaratma potansiyelinin olduğunu da belirten stres uzmanları, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, ek olarak “ülke ortam stresi” olduğuna dikkat çekiyorlar. Bu noktada ülkemizin özel konumunu da yorumlayan bilim adamları, Türkiye’nin zaman-zaman karmaşık hale gelen durumunun, normal stres katsayısını defalarca arttıracak kadar güçlü bir fonksiyonu olduğunu belirtiyorlar.

Ülkemizde yaşayan 83 milyonu aşkın insanın, mesleki stresin yanı sıra bir de ülkedeki olumsuz gelişmelerden kaynaklanan “toplumsal bir strese” maruz kaldığı, artık bilinen bir gerçek... Ülke ortamı stresinin yıpratıcı tahribatına uğrayan insanlarımız, birçok hastalık tehdidine ve ciddi ölüm tehlikelerine bile maruz kalabiliyorlar. Özellikle kalp krizi, mide-barsak kanaması, yüksek tansiyon, beyin kanaması, sedef hastalığı ve kanser gibi oldukça önemli hastalıklar, maalesef stres kaynaklı neden-sonuç ilişkisini çoğaltarak koruyorlar.

Bilginin henüz çok önemli bir değer olarak kabul görmediği ülkemizde; hırsızlık, rüşvet alma ve telefonda korkutarak dolandırıcılık gibi bazı yüz kızartıcı suçlar, bazı çevrelerde geçim kaynağı olarak kabul görüyor ve bu yasadışı çevrelerde yalanın-dolanın bini bir para ediyor. Bu yalan-dolan kasırgası içinde “gerçekleri bulup, onları okuyucularına doğru yansıtmaya çalışan”  dürüst gazeteciler de, belki de dünyanın en stresli işini yapmak zorunda kalıyorlar.

İşte bu açıdan bakıldığında; gazeteciliğin, ülkemiz koşullarında; en stresli meslek olduğunu söylemek çok da zor olmuyor bizler için…Pandemi koşullarında doktorluk da; bir başka zorlu meslek gerçekten…

                        SAĞLIK ÇALIŞANLARININ STRESİ ÇOK YÜKSEK

Bu konuda çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalar, iş yaşamındaki stresin birçok meslek dalında giderek artmakta olduğunu kanıtlıyor. İngiltere’de yayınlanan Sunday Times isimli gazete tarafından geniş kapsamlı bir araştırma, tüm dünya ülkelerinde stresin giderek arttığını ortaya koyuyor.                                                                                                                                                                   Gazetenin araştırmasına göre: yüksek stresle çalışanlar arasında ilk sırayı: hapishane görevlileri yani gardiyanlar alıyor. Yüksek strese maruz kalanlar listesi ilk 10 sıralamasında; ikinciliği polisler, üçüncülüğü ise ambulans görevlileri almış durumda. Yapılan araştırma sonunda: öğretmenlik, itfaiyecilik, ordu mensupluğu, üst düzey yöneticilik(CEO), aktörlük, gazetecilik ve garsonluk sırasıyla ilk üç dereceyi takip ediyor. 5 Yıl önce yapılan bu araştırmanın sonrasındaki sürece de dikkat çekmek gerekiyor ama…Pandemi ortamının yaygınlaştığı son 2 yılda; stres katsayısı giderek artan ilk meslek; doktorluk ne yazık ki…Zaman-zaman şiddete de maruz kalan sağlık çalışanlarımız, tabii ki ülkemize has stresi en çok yaşayanlar…Bugünlerde belki de en stresli mesleği olanlar; sağlık çalışanları…Hastanelerdeki; doktorlar, hemşireler, hastabakıcılar ve ambulans görevlileri… İngiliz Sunday Times’ın araştırmasında; stres düzeyi en düşük olan meslekler arasında da: astronomi uzmanlığı, ekolojik tarım üreticiliği, güzellik uzmanlığı ve doğa koruma görevlileri yer alıyor. Özellikle amatör anlamda müzik yapan müzisyenler de, stres azlığı bakımından 5. sırada bulunuyorlar.

Stresi en az olan diğer meslekler ise; ressamlık, peyzaj mimarlığı, bahçıvanlık, şairlik/yazarlık ve çevre mühendisliği olarak sıralanıyor.

                   ÇOCUKLARIMIZ İYİ BİR MESLEK SEÇMELİ..!

İş yaşamındaki stresin, zaman-zaman bir ömür törpüsü haline dönüşmesi maalesef engellenemiyor. Bugünlerde elektrik ve doğalgaz faturalarındaki yüksek zamlarla şaşkın durumda olan ülkemiz insanları, şu anda geçim şartları zorluğu ile de mücadele veriyor. Bir de buna   stresi eklendiğinde; kolayca bir kaosa doğru sürüklenen bazı insanlar, yaşamdan zevk almayan depresif bir kimliğe de bürünebiliyor.

İşte bu yaşamsal tehlikelerden dolayı, stresi az bir meslek seçmek en iyisi galiba…

Olası riskli hastalıklardan korunmak için…

Giderek artan zam haberleri ile ekonomik zeminin her geçen dakika daha kaygan hale dönüştüğü bu ülkede; doğru bir mesleği seçmek ideal bir hedef olmalı…

Çocuklarımız bir taraftan yapmaktan zevk aldığı, ama öte yandan da iyi para kazandığı bir mesleği seçtiği taktirde, kendilerini daha mutlu ve gelecekten umutlu  hissedeceklerdir.

Stressiz yaşamın altın anahtarı budur bence…

İyi bir meslek…Gerilimi az olan bir iş…

İnsanın kişisel mutluluğunun resmi; ancak o zaman yapılabilir belki de…!

ÖZLÜ SÖZLER: Uçmayan kuş kolay vurulur. (Benjamin FRANKLİN)  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.