Hava Durumu

Heimlich tekniği hayatlar kurtarırken..!

Yazının Giriş Tarihi: 08.02.2024 14:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 14:47

Türkiye; ilk yardım bilincinin henüz olmadığı bir ülke…

Ne yazık ki…Ve de ne garip ki…Birçok AB ülkesinde; daha 6-7 yaşındaki çocuklara ilk yardım eğitimleri verilirken ve insanlara kötü bir sağlık sorunu ile karşılaştığında panik yapmadan nasıl davranması gerektiği öğretilirken, bizde ne öğrencilere ne de büyüklere böyle bir eğitim verilmiyor.

Aslında insan başına gelince anlıyor bunun ne kadar önemli bir eğitim olduğu…

Ama nafile..!

Biliyoruz ki; yollarımız özellikle uzun tatil dönemlerinde kan gölüne dönüyor. Son dönemde çok fazla otobüs kazası olmaya başladı Türkiye karayollarında… Yapılan araştırmalarda; trafik kazalarında ölümlerin yüzde 10’u ilk 5 dakikada, yüzde 50’si ilk 30 dakikada meydana geliyor. Zaman çok önemli…İlk yardım ise çok daha fazla önem taşıyor. Bu yüzden kendisini sorumlu hisseden her vatandaşımızın, başta yakın çevresindeki insanlar için ilk yardım eğitimi alması şart…

Başınıza bir ev/iş kazası geldiğinde veya kalp krizi gibi ölümcül hastalıkla karşılaşıldığında yanınızda ilk yardım eğitimi almış birisi varsa şanslı sayılıyorsunuz. Sizi veya yakınınızdaki insanı ölümden veya sakat kalmaktan kurtaracak olan kişi; ilk yardımı iyi bilen bir bireydir.

Ama o iyi bireylerin sayısı, yok denecek kadar az…İşte şansızlığımız veya bir başka bakış açısı ile; ilkelliğimiz bu noktada başlıyor.

Galatasaraylı İcardi’nin tüm yeteneklerini biliyor ve hatta kaç numara ayakkabı giydiğini öğreniyoruz ama kesinlikle bilmemiz gereken şeyleri umursamıyoruz . Ya da; 2 ünlünün nerede/ ne zaman kavga ettiğini yakından takip ediyoruz ama denizde/gölde/derede boğulan birine nasıl ilk yardım yapılacağını bilmiyoruz işte…

Boğazına bir cisim kaçan insana nasıl yardım edebileceğimize dair en ufak bir fikrimiz yok çoğumuzun…Çelişkinin tepe noktası işte bu..!

                                     HAYATA KURTARAN BİR TEKNİK

Aslında…Boğaza cisim kaçmasında insan hayatını kurtaran bir tıbbi bir teknik var. Biliyor musunuz..?

En son geçtiğimiz ay içinde TV 100’deki Özgür İfade isimli program sırasında sunucu Cansu Canan Özgen’in boğazına bir çerez parçası kaçmıştı. Stüdyodakilerin çaresizliğine tanık olmuştuk ekranlarda... Ama konuklar arasında olan Gazeteci Can Özçelik uyguladığı Heimlich manevrası ile genç sunucuyu hayata döndürmüştü.

Heimlich Manevrası işte böyle bir şey…

Bilgili bir insanın, zorda kalan bir insanın yaşamını armağan etmesi gibi de önemli…

Yine bir başka örnek…Çerkezköy Müjgan-Serkan Karagöz Ortaokulu’nda kantinden aldığı tost parçasının boğazına takılması sonucu Hüseyin Kılıçdoğru isimli öğrenci, nefes alamamaya ve çırpınmaya başlamıştı. Daha önce bu konuda kurs alan Sosyal Bilgiler dersi öğretmeni Emre Atıcı uyguladığı Heimlich tekniği ile öğrenciyi hayata bağladı.

Bu örnekler yanlarında bu tekniği bilen kişilerin olduğu şanslı insanları anlatıyor.

Ya boğazındaki yabancı cisim ile çırpına-çırpına can verenler..?                                         

                      BU ÜLKEDE BİRŞEYLERİN DEĞİŞMESİ GEREK..!

Bu arada 2002 Yılında Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 24762 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ilk yardım yönetmeliği, konuyu iş yaşamında da gündeme getirmişti. İşyerlerinde; her 20 kişiden birinin ilk yardımcı olması zorunluluğu var. Ağır koşullarda çalışılan işyerlerinde ise bu kriter her 10 kişiden biri olarak belirlendi. Fakat birçok işyerinin bundan haberi yok.

Burası; Türkiye…Biz ünlü futbolcuların bu sezon kaç numaralı formayı  giyeceğini, aslen nereli olduğunu, daha önce hangi takımda oynadığını çok iyi biliriz de, her nedense ilk yardımı bilemeyiz. Çevremizde ilk yardıma gereksinim duyan birini gördüğümüz zaman da; ya umarsızca yanından geçer gideriz, ya da babadan gördüğümüz karakucak gösterilerinde olduğu gibi ilk yardımın –i-sini bile bilmeden  bilinçsizce yardım etmeye çalışırız.

Bakın trafik kazalarından sonraki görüntülere…Belki de yaralıyı tamamen felç edecek bilinçsiz ve bilgisiz ilk yardım sahneleri ile karşılaşacaksınız. Ambulans gelene kadar olan süreçte; iyi niyetle yapılmaya çalışılan ilk yardımlar, zaman-zaman yaralıların ömür boyunca kurtulamayacakları omurga sorunlarına yol açıyor.

Artık bu ülkede bir şeylerin değişmesi gerek…Özellikle ilk öğretim sırasında tüm öğrencilerin ilk yardım eğitimi alması şart olmalı…Depremlerin, sellerin, boğulma olaylarının  ve trafik kazalarının çok olduğu riskli bir ülkede yaşıyoruz.

Hiç olmazsa çocuklarımız ilk yardımı öğrensinler ve çevresindeki insanlara yardımcı olsunlar.

Bu konu kesinlikle; ülke gündemine taşınmalıdır artık…

İlk yardımın önemi, herkes tarafından anlaşılana dek…

ÖZLÜ SÖZLER: İnsanların karakterleri, onların kaderleridir aynı zamanda…Ve insanlar layık oldukları hayatı yaşarlar. (HERAKLEİTOS)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

       TV SEYRETMEK Mİ ÖNEMLİ, İLK YARDIM ÖĞRENMEK Mİ..?

Artık gerçeklere sırtımızı dönerek yaşayamayız. Her an ve her şey olabilecek bu ülkede; ilk yardımı bilen insan sayısı, milyonları aşmalı çünkü…

İspanya’da yılda 1 milyon kişinin ilk yardım eğitiminden geçmesi ve o ülkede ilk yardım eğitimi alan insan sayısının tam 29 milyonu bulması, bizim için bir kriter olabilir mesela…

Türkiye’de ilk yardım eğitimleri genellikle 2 gün sürüyor. 18 Yaşını geçmiş ve okur-yazar olan herkesin katılabildiği bu kurslarda; birçok insanımızın hayatını kurtaracak, belki de onu sakat kalmaktan kurtaracak duyarlı vatandaşlar yetiştirilebilir.

Ama…Ne yazık ki…

Böyle ciddi bir konuda açılan kurslara, fazla katılım olmuyor. Çünkü bizim insanımız günde ortalama 8 saat TV seyretmeyi seviyor. Birçok kişi için; evde maç izlemek, evlilik veya yemek programlarındaki tartışmalara katılmak, magazin ve dedikodu programları seyretmek çok daha cazip…

Ülkemizde; hayatı yaşamak yerine, hayatı seyretmek herkese çok kolay geliyor çünkü…

Sözün özü bu aslında…“Bana dokunmayan yılan, bin yıl yaşasın” mantığının doğal sonucu da bu olsa gerek…

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

             BİR HAYAT KURTARMAK İSTERSENİZ EĞER..!

1974 Yılında ABD’li göğüs cerrahı Henry Heimlich tarafından geliştirilen ve boğaza kaçan yabancı cisimlerin çıkarılmasını sağlayan bir tıbbı teknik olan Heimlich manevrası, dünyada her gün binlerce hayat kurtarıyor.

Ekli görselde de görüldüğü gibi bu tekniğin yöntemi bu: Göğüs kafesi ile göbek deliği arasında 2 kolunuzu yatay yumruk yapın. Kişiyi yere paralel olacak şekilde eğik pozisyona getirin.  5 kez içeri ve yukarı ittirme işlemi uygulayın. Yabancı cisim çıkana ve kişi rahat nefes alana kadar bu tekniği uygulayın.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.