Hava Durumu

İnsanlarımızın Umudu Kalitedir Aslında ..!

Yazının Giriş Tarihi: 25.04.2023 18:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.04.2023 18:49

Bugün bu köşede; bir kelimeden yola çıkarak, o kelimenin önce bireysel sonra da toplumsal yaşamdaki anlamını yorumlamaya çalışacağım.
Karşıdan bakıldığında; “içi dolu ve/veya ütopik” bir kelime olarak görülen kaliteyi, ülkemiz insanlarının yaşamında ne gibi boşlukları dolduracağını bugün bazı tezler ve görüşlerle tartışılabilir hale getirmek amacındayım.
Sizce kalite nedir ve kalite deyince ne anlıyorsunuz..?
Bu birbirine geçmiş 2 soruyu, yakın bir geçmişte öncelikle çok yakınımdaki aile dostlarımdan ve iş arkadaşlarımdan başlayarak yaklaşık 40 farklı kişiye yöneltmiştim. Tamamına yakınını okumuş-yazmış, bir mesleği olan ve hayatına anlam katmış bireylerden seçtim bu mini araştırmada…Fakat; benim için yeterli sayılabilecek, net ve geçerli bir yanıtla karşılaştığımı söyleyemem. Herkesin farklı bir kalite anlayışına sahip olduğunu belirlediğimden, ben de bu köşe yazımda genel kalite kriterine uygun bir tarz kullanmaya çalışacağım.
İş yaşamında kalite, en genel tanımı ile: ”müşteri isteklerine uygunluk sağlayacak mükemmel bir yöntem” olarak yorumlanabilir.
Kaliteyi “hiçbir çaba harcamadan, ucuz bir fiyata İSO kalite belgesi almanın” eşdeğeri olarak düşünen bazı iş insanları da, ne yazık ki kendi özel yaşamlarındaki kaliteyi sahip oldukları maddi değerlerle özdeş tutmayı tercih ediyorlar.
Dedik ya…Herkesin kalite anlayışı farklı…!
Ama ya hayatlarımızı etkileyen kalite..?

KALİTE; TAM İSABET BİR KRİTER MİDİR..?
Şimdi sorularına ve insanların cevaplarına geçiyorum bu mini araştırmanın…
İnsan beyninde oluşacak kalitenin her şeyden önce geleceğini bildiren bir avukat arkadaşım, ”kalite savunuculuğunun” bu ülkede çok fazla getiri sağlayamayacağını belirterek: ”Ülkemizin tüm alanlarında önlenemeyen bir kalite düşüklüğü yaşanmaktadır. Bunu somut olarak TV programlarında ve gazete sayfalarında görebiliriz. Ülkemiz insanı ne yazıktır ki, çok gereksinimi olmasına rağmen hızla kaliteden uzaklaşmaktadır.” diyerek çok farklı ve eleştirisel bir yaklaşım getirmişti konuya…
Atatürk Caddesi’nde görüşünü aldığım bir üniversite öğrencisi için kalite: “Gelecekte AB ülkelerinden birine yerleşerek orada yaşamanın diğer adı” olarak anlam taşırken, ev hanımı olan bir tanıdığım: ”Bu ülke kaliteli ürün ve kaliteli insan konusunda sınıfta kalmıştır. Tercihler ortada. Söyleyecek çok fazla bir şey yok” diyerek kendine özel kalite anlayışını dile getirmişti.
Görüştüğüm bir esnaf kaliteyi “hatasız ve özürü olmayan ürün” olarak nitelendirirken, bir  taraftar da konuyu futbola getirerek:” Bursaspor bir zamanlar başarı ve kaliteyi çağrıştıran bir kulüptü. Şimdi dip yaptık bu konuda” şeklinde görüş bildirdi.
Yeşile olan tutkusunu dile getiren bir mimar ise: ”Kent yaşamı oluşturulurken, yeşil hiçbir zaman unutulmamalı…Her taraf betonla kaplandı. Bende kaliteyi çağrıştıran en önemli kriter; estetik, çevre sağlığı ve güvenliğidir” dedi.
Anlaşıldığı gibi; KALİTE ulaşmak isteyenler için tam isabet bir hedef ve kriterdir. Zaten bu araştırmada görüşler sunan insanlar, özellikle gelecekte kalitenin bir zorunluluk olduğuna dikkat çektiler.

SİYASETTE, SPORDA VE MÜZİKTE DE KALİTE ŞART..!
Sanayici, öğretmen, mobilya ustası, iç mimar ve muhasebeci bireylerin de kalite konusunda söylediği bir şeyler oldu ama hep kendi alanlarındaki kaliteye anlam katmaya çalıştılar.
Örnek görüşlerde de görüldüğü gibi: bu ülkede KALİTE kavramının karşılığı, dipsiz bir kuyu gibi…Ama benim de çok iyi bildiğim bir şey var. Ülke insanının umudu: kalitedir.
Yıllardır önüne ne getirilirse onu tüketen, hangi TV programı konulursa onu seyreden, birileri ne derse onu yapan, seçeneksiz kaldığında ise ne yapacağını bilemeyen insanlarımız artık “kalite etrafında birleşerek” bu ülkenin aydınlık ve mutlu geleceği için çok önemli bir gelişmeyi sağlayabilir.
Her şeyde kalite aranmalıdır artık…Siyasette, sporda, kültür ve sanatta, ekonomide ve de iş yaşamında; kalite artık bir zorunluluktur. Kalite: bu ülke ve bu kent için asla bir fantezi değildir.
Odağında sürekli iyileştirme, temelinde dinamik bir yapılanma olduğu sürece KALİTE, bizim insanlarımızın da vazgeçilmez bir tutkusu olacaktır, olmalıdır da…
Kentimizde kalite için bir şeyler yapan/yapmaya çalışan kişi ve kuruluşlar var elbette… KALDER, KALBİR, BUSİAD ve Uludağ Üniversitesi; bu kentte de ”kaliteli bir birey- çağdaş toplum olma yolunda” adımlar atabilecek girişimler içinde görülüyor. Bu kuruluşları ve yöneticilerini içtenlikle kutluyorum ve başarılar diliyorum.
Umuyorum ki; iş yaşamında olduğu kadar özel yaşamlarda da kaliteyi çağrıştıran ve insanlarla buluşturan her türlü etkinlik daha da değer kazanacaktır artık…
Eğitim şarttır ve olmazsa olmazdır kalite için…Bu ülkede eğitim kalitesi arttıkça, toplumsal kalite parametresi de yükselecektir.
Ve sonucunda da “toplumsal başarı” bir şekilde yakalanabilir. Sonunda bu ülkede de kalite algısı da artar, bilinçli kalite arayışında olanlar da çoğalır.
Belki…Hayal gibi bir gelişmedir bu ama olabilir de…!
İstedikten ve planladıktan sonra…Neden olmasın.
21.Yüzyılı yaşıyoruz.

ÖZLÜ SÖZLER:

Kaliteli ürün kaliteli dost gibidir. Her ikisi de insanı yarı yolda bırakmaz. (Cemal KABİL)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.