Hava Durumu

İŞLETMELERE PARA DA KAZANDIRACAK O SİHİRLİ KELİME..!

Yazının Giriş Tarihi: 29.09.2022 15:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 15:24

İnovasyon; sanki sihirli bir kelime…İşinizin içine kattığınızda; size para kazandıracak yenilikler demeti olarak karşınıza çıkabiliyor.

Bu yüzden…Her alanda inovasyona dayalı gelişmeler yaşanmaya başlandı son 10-15 yılda…Ülkeler, şirketler ve hatta insan yaşamları; inovatif yeniliklerle zenginleşme zamanını yaşıyor artık…

İnovasyon kökenli yeni terimler ve çalışma alanları da oluşmaya başladı. Anlamı; para kazandırma amaçlı yararlı yenilik olan inovasyon konusunda her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz.

İnovasyon kültürü…

İnovatif işçi…

İnovatif ürün…

Bölgesel inovasyon stratejisi gibi…

Her alanda da duymaya başladık yeniliğin sesini…Festival ve fuarlara inovasyon, nişan ve düğünlere inovasyon, kültür ve sanat etkinliklerine inovasyon ve futbol kulüplerine inovasyon gibi…

                       BURSA’DA DA İNOVASYON YAPAN FİRMALAR VAR

Yaşadığımız kent Bursa’da da; inovasyon hareketlerini takip eden işadamı ve sanayicilerin varlığını hissetmek beni çok mutlu ediyor. Nilüfer’de bulunan fabrikasında metal kasa, raf ve ekipman üreten bir sanayici arkadaşım, geçtiğimiz hafta yaptığım işyeri ziyaretinde bana inovasyon çalışmaları hakkında heyecanlı şeyler anlattı.

İnovasyon stratejilerine hakim, kendini geliştirmeye açık, bilgili ve araştırmacı çalışanlara gereksinimi olduğunu anlatan sanayici arkadaşım, oldukça yüklü miktarda gerçekleştirdiği ihracat ürünlerinin portföyünü geliştirmek için, AR-GE bölümüne ACİL olarak inovatif çalışanlar aradığını söyledi. Firmaya yeni katılacak bu özel çalışanlara, “özel maaş ve olanaklar” sunacağının da altını çizdi. Bu arayış; benim için oldukça ilginç geldi. Kendisini kutladım ve inovatif işçi bulabileceği kaynaklara yönelik bilgi, belge ve web sitesi adreslerini onunla paylaştım.  Özellikle genç nüfus işsizliğinin kol gezdiği ülkemiz için bu yeni model işçi arayışının, farklı bir ayrıntı olarak dikkatimi çektiğini söyleyebilirim.                

İnovasyon; gerçekten sihirli bir kelime…Kökleri ; araştırma ve geliştirmeye yönelik olan bu terim, tüm sanayici ve iş insanlarının vazgeçemeyeceği bir kaynak oldu. Bursa’da inovasyon terimini ilk kullanan ve okurlarına her zaman bu ilginç kelimenin içini dolduracak bilgiler sunan bir yazar olarak, yaşadığımız kentteki inovatif gelişmeleri de sıcağı-sıcağına sizlerle paylaşmak istiyorum.

                                AR-GE UYUTUCU BİR MASAL MI YOKSA..?

İnovasyonu ilke edinen firmaların varlığı beni çok mutlu etse de, ülke yönetimi olarak yenileşim hareketinin hala ulusal bir politika olarak belirlenmemesi, birçok kişiyi üzüyor. İnovasyon konusunda söylem olarak bile, hala konunun başlangıç noktasına ulaşamadığımızı söyleyen değerli bilim adamları var.

Bunlardan biri olan Arman Kırım; İnovasyon dersleri isimli kitabında ilginç şeyler yazmış. Markalaşma ve AR-Ge konusuna oldukça farklı bakan Prof. Dr. Arman Kırımlı, inovasyonun çok daha önemli olduğuna dair tezler öne sürüyor.

Şimdi sizlere yakın geçmişte amansız bir hastalık sonucu aramızdan ayrılan Arman Hoca’nın konu hakkındaki hiç eskimeyecek görüşlerini sunuyorum: ”Daha insanlarımıza inovasyonun kelime anlamını bile öğretmekte güçlük çekiyoruz. Öbür taraftan –markalaşma-neredeyse bir devlet politikası haline geldi. Ama inovasyon konusunda cılız bir noktadayız. İnovasyon; şirketleri farklı kılmak için gerekli bir şeydir. Ve bu farklılık; para kazanmanın en önemli belirleyenidir. Bize büyük düşünür ağbilerimiz ne demişti ’Türk firmaları Ar-Ge yapmadıkları için yeni teknoloji geliştiremezler ve o yüzden de dünyada geri kalmaya mahkumdurlar’. Yıllarca bu masalı dinledik durduk. Bence bu masalları bir tarafa bırakıp, hızla işimize bakmanın zamanı geldi de geçiyor. Bu masallar dünya ekonomisinin eski dönemine ait öykülerdir. İnovasyonda illa ki yeni bir teknoloji yoktur. Farklılık vardır. İnovasyonu bir farklılaşma aracı olarak görürken, illa da teknoloji inovasyonuna bakmayacağız. Çok daha farklı inovasyon yolları da vardır. Kadroda inovasyon, planlamada inovasyon, üretim yönetiminde inovasyon, satış ve ihracatta inovasyon gibi ayrıntıları göz ardı etmeden bakacağız geleceğe…AR-GE’nin uyutucu gücünü bir yana bırakarak, sonuca direkt giden yenileşmeye odaklanmalıyız. Hem de hemen…”.

                           YENİ BİR ŞEYLER YAPMANIN TAM ZAMANI..!

Bu önemli konuyu daha sonraki yazılarımda devam etmek ve konuyu tartışmaya açmak istiyorum. Firmaların markalaşma ve AR-GE çabalarına karşı bir duruş olarak da görülen ve kısa sürede sonuca ulaşma kolaylığı olan inovasyon konusunda bakalım bundan sonra kimler ne söyleyecek..?

Çünkü yenileşmenin önemi bugünlerde daha da arttı. Uzun süren pandemi ve sonrasındaki Ukrayna-Rusya savaşı ve savaşın yansımaları sonucunda dünya ekonomilerinde ciddi sancılar var.

Enflasyonist bir ortamın doğduğu son 1 yıldır, herkes bir şeyler yapmak, ürün ve hizmetlerine bir farklılık katarak ayakta kalmak istiyor.

Öyleyse…Yenileşmeyi içimize iyice sindirerek, belki de çok şeye “yeniden başlamanın” tam zamanı…

Yoksa birçok şirket “Ağaçlar ayakta ölür” fantezisi içinde yok olup gidecek. Maliyetlerin tavan yaptığı, birçok üretim malzemesine enflasyon oranının 2-3 katı zam yapıldığı bir süreçte önünü görmeye çalışan imalatçı/ihracatçı işletmeler iyice zora girecek.

Hele hele bu kış Avrupa’da yaşanacak doğalgaz krizinin, birçok yerli işletmenin ihracat kapılarının kapanmasına yol açabileceği düşünüldüğünde; “yeni bir şeyler yapmanın” önemi daha da artacak.

Yaratıcı zekanın ürünü olacak yeni inovatif mal ve hizmetler, son 2 yılda tavan yapmış e-ticaret gibi oldukça hızlı bir pazar payı şeklinde “geleceğini düşünen” işletmelere hayat kazandıracaktır.

Yeter ki bu konsepte güvenelim ve yaratıcı fikir ile o fikre can katacak ekibi yaratalım.

Yol haritası belli…Hedefe odaklanalım.

Değişim ve gelişimi, yaratıcı yenilikle taçlandıralım.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Aslında düşünmeye bile gerek yok. Sen kendini biliyorsan, kendini bilmeyenlerin senin hakkında söylediklerinin ne önemi olabilir ki..? (Bob DYLAN)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.