Hava Durumu

KALBİMİZE GÖZÜMÜZ GİBİ BAKMAMIZ LAZIM AMA..!

Yazının Giriş Tarihi: 13.02.2024 14:38
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 14:38

Kalp krizleri affetmiyor. Hele yaşı 35-50 yaş gurubunda olanları; çoğunlukla ilk krizde hayattan koparıyor.

Acı ama gerçek olan bu…Yaşı 60 ve üstü olan insanlarda diğer küçük damarlardan doğal by-pass yapan kan akış sistemi, çoğu zaman ölümcül bir kalp krizini önlüyor ama genç yaşlarda hiç mi hiç affetmiyor.

İlk geldiğinde götürüyor yani..!

Bu tespite bir kez daha acı bir şekilde tanık olduk geçtiğimiz hafta sonu…

Yakından tanıdığım bir soğutma teknisyeni, İnegöl ilçesinde yaptığı bir arıza servisi sonrasında Bursa’ya dönerken ani bir kalp krizi ile yaşamını yitirdi.

Araç içindeyken ani olarak giren göğüs ağrısı nedeniyle sürücü arkadaşına “Beni hemen hastaneye götür” diyen ama bu cümleyi tamamlayamadan arkadaşının omuzuna yaslanarak kendinden geçen 51 yaşındaki arkadaşımız, İnegöl 112 çalışanlarının tüm çabalarına ve kalp masajlarına rağmen hayata döndürülemedi.

Çok fazla sigara içen (günde 2-2,5 paket), hayati kriterlerine (kolesterol-şeker-trigliserid) hiç baktırmayan, kardiyolojik anlamda doktor muayenesi yaptırmayan bu çalışkan iş insanı, ne yazık ki genç sayılacak bir yaşta sevenlerinden ayrıldı.

Kalbine gözü gibi bakması gerekiyordu ama bunu başaramadı ve yaşamdan koptu. Üzgünüm. Yakınlarına başsağlığı diliyorum bu köşeden…

                         UCUZ KURTULAN BİR İŞ İNSANININ HİKAYESİ

Kalp-damar sağlığı konusundaki ikinci örnek hikayemiz, kentimizin başarılı iş insanlarından birini anlatıyor.

Reel sektörün genç iş insanlarından biri, her hafta sonu yaptığı gibi; evinin bahçesinde mangal yakıp ızgara keyfi yaşıyordu. Eşi ve çocukları ile neşe içinde yemek yiyen işadamı, bir anda kalbini tutarak yere yığıldı.

36 Yaşındaki iş insanını acilen özel bir hastaneye kaldırdılar. Muayene, tahlil ve anjiyo sonrasında; genç adamın 3 kalp damarının ciddi şekilde tıkanmış olduğu ortaya çıktı. Total kolesterolü 380 ve kandaki yağ oranı (trigliserid) 600 civarında çıkan ünlü iş insanının 3 damarına hemen stent takıldı. Genç yaş riskine rağmen, ucuz kurtulmuştu bu iş insanı…

Yaşadığı bu  ani ve acı olaydan sonra; kalbine ve sevdiklerine çok daha iyi bakmaya söz veren bu sanayici, artık beslenmesine çok fazla dikkat ediyor, stresten uzak duruyor ve

bol-bol spor yaparak yaşamına yeni bir yol çiziyor.

Hatta ve hatta…NOSAB’ta bulunan fabrikasındaki odasına golf sahası bile yaptırdı. Stres

yaşadığında kendini mini golfe vuruyor. Ani gerilimlerden uzaklaşıyor.

Küresel ve yerel ekonomik krizlerin çok canlar yaktığı, intiharlara ve kalp krizlerine yol açtığı gerçeğinin farkına varan birçok iş insanı gibi, o da artık yaşamının yeni yol haritasını belirledi. Her şeyin para olmadığını anlayarak, iş yaşamında biraz fren yaptı. Çünkü; ikinci bir şansının olmadığını şimdi çok iyi biliyor.

                                     HER YIL 400 BİN YENİ HASTA

Dünyada sadece kalp ve damar hastalıklarından yılda 21 milyon kişi yaşamını yitiriyor. Bu acı rakamın, 2025 yılında 30 milyonu aşması bekleniyor. Son yıllarda yaşanan ekonomik ve toplumsal sorunlar nedeniyle ülkemizde de 2,9 milyonu aşan kalp ve damar hastası bulunuyor ve bu sayıya her yıl 400 bin yeni hasta ekleniyor.

Uzun süren pandemi sürecinden sonra bazı kalp hastalıklarında yaşanan artış, konunun

uzmanları tarafından NET ve AÇIK olarak ilişkilendirilemese bile, bu konuda bazı endişelerin olduğu da biliniyor. Özellikle covid aşıları/kalp krizleri ile ilgili soru işaretleri de var tabii ki…

Şimdi bir istatistiki bilgi veriyorum. Dünyadaki en büyük ölüm nedeni olan kalp ve damar hastalıklarından ülkemizde de her yıl

270 bin kişi yaşama veda ediyor. Türk Kalp Vakfı Onursal Başkanı Çetin Yıldırımakın’ a göre; kalp ve damar hastalıklarının nedenleri arasında sayılan; stres, sigara, yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet, hareketsizlik ve şişmanlık gibi yüksek risk faktörlerinden kesinlikle kaçınmak gerekiyor. Bu faktörlerden birkaçına sahip olanların risk altında olduğunu söyleyen Türk Kalp Vakfı yetkilileri, bu insanların hemen tedavi altına alınması

gerektiğini söylüyor.

Sayısal verilerden de anlaşılacağı gibi; kalp krizleri aynen ekonomik krizler gibi yaşantılarımızı tehdit ediyor.

Sağlığımız her şeyden önemlidir. Ancak sağlıklı olursak, yaşantılarımızdaki diğer risk ve krizlerden kurtulabiliriz. Bu yüzden kalp ve damar sağlığımızı koruyarak, sevdiklerimizle uzun yıllar beraberce yaşamaya devam edebiliriz.

Çünkü; kalp krizleri affetmiyor. Bazen yaşam; birkaç saniyede- yok olup-bitiyor.

Geride: acı, hüzün ve gözyaşı ile birlikte sevdiklerimizi de bırakıyor.       

  

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Karakter; krizlerde oluşmaz. Krizler esnasında görülür. (Robert FREEMAN)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                           ANLAMLI BİR ÖLÜM İLANI…!

Geçtiğimiz aylarda yaygın basının çok satan gazetelerinde; bu konuda ilginç bir ilan yayınlandı. Bu ülkede yaşayan ve ekonominin kaygan zemini nedeniyle; yüreği  her gün güm-güm atan bir çok vatandaşımızın da Türk Kalp Vakfı’nın bu ilanını ilgi ile okuduğunu tahmin ediyorum.

Hepimiz için bir uyarı niteliği taşıyan bu ilginç ilanı, bir kez de ben yayınlıyorum ve hepinizin kalbine ve sevdiklerine sahip çıkmasını diliyorum.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------.                   

                                       ACI KAYBIMIZ..!

Ayşe’ nin amcasını, Hasan’ ın babasını, Leyla’ nın babaannesini, Murat’ ın dayısını, Ahmet Amca’ nın kardeşini, Kemal Bey’ in eniştesini, Kerem’ in abisini, Aslı’ nın nişanlısını, Veli’ nin asker arkadaşını, Kazım Abinin eşini, Şenol’ un kayınpederini, Zeynep’ in okul arkadaşını, Korhan’ ın komşusunu, Necati’ nin iş arkadaşını, Ali’ nin kızını, Mehmet’ in patronunu, Caner’ in öğretmenini, Nergis’ in yengesini, Mesut’ un halasını, Seda’ nın kuzenini, Bekir’ in köylüsünü, Candan’ ın teyzesini, İlhan’ ın ortağını, Mustafa’ nın şefini, Reyhan’ ın annesini zamansız kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

Türkiye’deki ölümlerin yüzde 43’ü kalp ve damar hastalıklarındandır.

Hepimizin başı sağ olsun…!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.