Hava Durumu

KALPVE DAMAR HASTALIKLARI ÖNLENEBİLİR ASLINDA…!

Yazının Giriş Tarihi: 20.02.2024 13:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 13:33

Ne yazık ki ülkemizde şu anda 2,9 milyon kalp ve damar hastalığı yaşayan insanımız var. Ve bu sayıya; her yıl 400 bin yeni hasta daha ilave oluyor.

Türkiye; Avrupa ülkeleri içinde “genç nüfusta kalp ve damar hastalığının en fazla  görüldüğü” ülke niteliğini de kazandı. Yani ülkemizin stresli ortamına kötü yaşam ve beslenme alışkanlıklarını da eklediğimizde, genç nüfusun da kalp ve damar hastalığına yakalanma riski artıyor.

Sigara kullanımının yoğun olduğu ülkemizde; genç insanların genetik yatkınlığına, yüksek

kolesterol, hipertansiyon, şeker gibi riskleri de eklediğimizde işin içinden çıkılmaz bir boyuta ulaşılıyor.

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü yazdığım “Kalbimize gözümüz gibi bakmanız lazım ama” başlıklı yazımdan sonra; inanılmaz geri dönüşler aldım. Kişisel paylaşımlarla binlerce kişiye ulaşan bu yazım ile ilgili e-postama ulaşan görüşler de oldu.

Kalp hastaları ve kalp hastası olmak istemeyen okurlarım için kaleme aldığım bu yazı, hem okurlarımın hem de onların yakınlarının sağlık ve mutluluğuna küçük de olsa bir katkı sağlamış ise, ne mutlu bana…

Bu yazı ile ülkemizin ve kentimizin konu ile ilgili önemli uzmanlarının görüşlerine de yer veriyorum. Hasta-hekim ilişkisine önem veren ve “işin kolayına kaçmadan” hastalarının sağlıklı geleceği için gerçekçi/doğru kararlar almayı hedeflemiş bu uzmanlar, inanıyorum ki bugün bu köşede paylaştığım değerli görüşleri ile sizi en iyi şekilde aydınlatacaklardır.

                            DEĞİŞTİRİLEBİLİR 9 RİSK FAKTÖRÜ VAR

Dr. Afşin Çulhaoğlu; özellikle son 10 yılda kentimizdeki girişimsel kardiyoloji uzmanları arasında yüksek referansları ile oldukça önde gösteriliyor. Bilime ve hayatın gerçeklerine dayalı teşhis ve tedavi yöntemleri ile adından fazlasıyla söz ettiren Dr. Çulhaoğlu ile; kalp-damar sağlığı hakkında bir söyleşi gerçekleştirdim. Geçtiğimiz hafta yazdığım yazı konusunda da görüş ve önerilerini de sunan Dr. Afşin Çulhaoğlu, kalp hastalıklarından ölüm oranının giderek artması nedeniyle korunma yöntemlerinin önemine dikkat çekti.

Kalp sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin 2’ye ayrıldığını bildiren Afşin Çulhaoğlu:” Değiştirilemeyen risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet ve aile öyküsü ön plandadır. Ama biz 9 değiştirilebilir risk faktörü ile kalp ve damar hastalıklarını tedavi edebiliriz” dedi.

Dr. Çulhaoğlu’na göre değiştirilebilir 9 risk faktörü şu şekilde sıralanıyor:

1-SİGARA:Sigara kullanımının bırakılması ile kalp krizi riski yüzde 40 azalır. Günde 1 paket veya daha fazla sigara kullanımı kalp krizi riskini 2-3 kat artırır.

2-TANSİYON YÜKSEKLİĞİ: Büyük tansiyonun 20 mmHg ve küçük tansiyonun 10 mmHg’nin üzerindeki artışlar; kalp hastalığı, ölüm ve felç riskini 2 kat artırır. Kalp hastalarının kilo vermesi, tuz ve şeker kısıtlamasına gitmesi, düzenli egzersiz ve alkol alımını kısıtlaması şarttır.

3-HDL DÜŞÜKLÜĞÜ: İyi kolesterol HDL’nin 40 mg/dl’den düşük olması riski artırır.

4-TOTAL KOLESTEROL: Bu kolesterolün 200 mg/dl’den fazla olması ve kötü kolesterol olan LDL’nin 160 mg/dl’den yüksek olması da sıkıntılı bir durumdur.

5-ŞEKER HASTALIĞI: Diabetin yüksek olması en büyük risk faktörüdür.

6-HAREKETSİZ YAŞAM: Şişmanlık önemlidir. Vücut kitle endeksinin 25’in üzerinde olması ve bel çevresinin erkeklerde 102 cm. kadınlarda ise 88 cm.in üzerinde bulunması büyük risklere yol açabilir. Bu önlenebilir bir risktir.

7-STRES: Yaşam şartları ve iş yaşamı stresi artıran faktörlerden uzak durulmalıdır.

8-DEPRESYON: Kişinin ruh sağlığını düzenlemesi de riski azaltan bir başka önemli faktördür.

9-ŞİŞMANLIK: Egzersiz ve diyet ile düşük-orta risk durumundaki hastalara sağlıklı yaşam prensipleri geliştirilebilir. Kilosunu bel etrafında taşıyan kişiler, ağırlığını kollarında ve bacaklarında taşıyan kişilere göre kalp hastalığı açısından daha risklidir.

                      HANGİ MESLEKLER DAHA RİSKLİ GURUPTA YER ALIYOR

Dr. Afşin Çulhaoğlu, kalp-damar hastalıklarında önlenebilir faktörlerin yanında kardiyolojik check-up önerisinde bulunuyor. Ailelerinde 40-50 yaş altında kalp hastalığı veya açıklanamayan ani hastalıklar ile vefat etmiş kişilerin yaşına bakılmaksızın yılda bir kez check-up yaptırması gerektiğini öneren Dr. Çulhaoğlu: ”Böylece ani ölümler yol açan veya kalbe giden damarları tıkanmaya yol açan problemler tedavi edilebilir.

Strese maruz kalan bazı meslek bireylerinin de yılda bir kez check-up yaptırması uygundur. Bu meslekler: toplu taşıma araç sürücüleri, pilotlar, makinistler, cerrahlar, öğretmenler, polisler, yöneticiler, hizmet sektöründe kalabalığa hizmet verilen yerlerde çalışanlar ve aktif spor yaşamını profesyonel olarak sürdüren sporcular yılda bir defa kardiyolojik muayene ve check-up yaptırmaları uygundur”.

Yaşadığımız kentin başarılı kardiyoloğu Afşin Çulhaoğlu; alanındaki yeni yöntemlerde de bahsetti. Dr. Çulhaoğlu; hayatımızı kolaylaştırmaya yönelik yeni icatlar bulunmakta olduğunun altını çizerek: ”Sağlık sektöründe birçok işlemi daha kolay ve hızlı yapabilecek gelişmeler yaşanıyor. Son yılların gözde tetkiklerinden CT Anjiyo (Sanal Anjiyo) yüzde 100’e yakın doğru teşhisler koydurarak, sorunun giderilmesine yönelik en önemli gelişmeyi sağlıyor. Tüm kalp-damar hastalarımız unutmasınlar ki; hiçbir risk hayatımızdan daha önemli değildir. Teşhis ve tedaviyi aksatmasınlar” dedi.   

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Dünyanın yarısı söyleyecek bir şeyi olan ama söyleyemeyen, öteki yarısı da söyleyecek bir şeyi olmayan ama durmadan konuşan insanlardan oluşur .(Robert FROST)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

               KEŞKE;”KEŞKE” DEMEDEN ÖNCE

                    ÖNLEMİMİZİ ALSAK..!

Ülkemizdeki kalp-damar hastalığı uzmanlarından ikisi, alanları ile ilgili kitaplar da yayınlayarak hastalar ve yakınlarına yardımda bulunuyorlar. Bunları okuduğunuzda; kalp-damar hastalıkları alanında farklı bir şeyler söyleyen doktorlar da olduğunu anlıyorsunuz.

Bunlardan ilki; Prof. Dr. Sadi Güleç…Kalp-damar hastalığı, anjiyo, stentler ve bypass hakkında faydalı bilgilerin bulunduğu Hımm dedi doktor ”Anjiyo olmanız gerekiyor” isimli kitabında 70 yıl yaşayan birinin kalbinin yaklaşık 3 milyar kez kasılıp-gevşediğini belirten Prof. Dr. Sadi Güleç, kalp krizini önleyebilecek etkenleri anlatmış.

Prof. Dr. Sadi Güleç: ”Bu kitabın yazılma nedeni; hekimler ile hastalar arasındaki iletişim eksikliğine dikkat çekmektir. Hekimler sürekli yoğundur, yorgundur ve bıkkındır. Hata yapmamak için tüm dikkatlerini ve enerjilerini hastalığı çözmeye, o stenti o damara yerleştirmeye harcarlar. Hastalar ise; kaygılıdır, kırılgandır ve meraklıdır. Konuşmak isterler. Akıllarındaki her şeyi sormak isterler doktorlarına…Ayrıca şefkat ve umut isterler. Hastadırlar, haklıdırlar” diyerek kitabına değişik bir pencereden başlangıç yapmış.

Halihazırda ülkemizde 1 numaralı ölüm sebebi olan kalp-damar hastalıklarının aslında önlenebileceğini de yazan Prof. Dr. Güleç: ”Sadece sigara, tansiyon ve kolesterol yüksekliklerini alt ederek 10 kalp krizinden 8’i önlenebilir. Avrupa’da en genç yaşta kalp hastalığından ölenler sıralamasında birinciyiz. Kalp-damar hastalıklarındaki 5 risk faktörüne (sigara-yüksek kolesterol-hipertansiyon-şeker hastalığı ve genetik yön) dikkat ederek kendimize yeni bir hayat ısmarlayabiliriz” diyor. Kesinlikle okuyun bu kitabı…

                                     KALBİNİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN

Bu kitabı “gelecekte kalbiyle sorun yaşamak istemeyenler için yazdım” diyerek eserine etkili bir önsöz yazan Dr. Murat Kınıkoğlu’da insanlarımızın tatsız bir sürpriz ile karşılaşmamaları için neler yapacaklarını anlatmış.

TV’lerdeki sağlık programlarının önde gelen kalp uzmanlarından biri olan Dr. Murat Kınıkoğlu; “Kalbinize sahip çıkın” isimli 200 sayfalık kitabında; kalp hastaları ve kalp hastası olmak istemeyenler için olası soruları tek-tek yanıtlamış.

Kitabını yazmaktaki ikinci hedefini “kalp hastalığı teşhisi konulmuş hastalara ulaşmak” olarak açıklayan Dr. Kınıkoğlu’nun ilginç ve sıra dışı görüş ve önerileri bulunuyor. Şöyle diyor Dr. Kınıkoğlu: ”Size kalp damarlarınızın tıkalı olduğunu söyleyen doktorların önerdiği anjiyo-balon-stent-bypass gibi hepsi birbirinden riskli ve tehlikeli seçeneklere ‘EVET’ demeden önce yazdıklarımı okuyun. Bu kitapta ilaç firmalarının, stent imalatçılarının ve muhtemelen doktorunuzun söylediklerinden farklı bir şeyler söylediğimi görebilirsiniz. Bu kitaptaki temel amacım; hayatınızı riske atmanızı, yoğun bakımlarda ölüm-kalım savaşları vermenizi engellemek, daha kolay, tehlikesiz ve kesinlikle daha ucuz bir yoldan sağlığınıza kavuşmanızı sağlamaktır”.

Kalp hastalığının sağlık kontrolü alışkanlığı olmayan ülke insanları için tatsız bir sürpriz yaratabileceğine dikkat çeken Dr. Murat Kınıkoğlu: ”Batılı eğitim sistemi insanlara herhangi bir sorunla karşılaştıklarında konuyu enine-boyuna incelemelerini öğretir. Bizde ise tevekkül vardır. İnsanlarımız başlarına gelenin kaderleri olduğuna inanıyor. Ben okuyucularıma ve hastalarıma diyorum ki; sağlığınıza kendiniz sahip çıkmayacaksanız, mevcut hastalığınızdan kurtulmak için gerekli azminiz yoksa bu kitabı okumayın. Yani hayatın tadını çıkarmaktan anladığınız şey; sigara içmek, her gün alkol almak, tıka-basa yemek yemek, geç yatmak, sabaha kadar TV izlemek ise işiniz zordur. Hayatınızda kapsamlı yaşam değişikliği yapmak zorundasınız. Bu hastalıktan ve riskli tedavilerden kurtulmak için kapsamlı yaşam değişikliği yapmanızı öneriyorum” diyerek bilinenlerin dışında oldukça farklı/cesur bir şeyler söylüyor okurlarına…

Uzmanın diyet listelerinin de yer aldığı “Kalbinize sahip çıkın” isimli Doğan Kitap yayınını okumanızı öneriyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.