Hava Durumu

“MÜHENDİSE 15 BİN KAYNAKÇIYA 25 BİN TL VERİYORUZ”

Yazının Giriş Tarihi: 18.04.2023 15:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.04.2023 15:11

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri de; genç işsizliktir.

Ülkemizdeki 209 üniversiteden mezun olan ve ne yazık ki mezuniyet sonrası “işsizlik” gibi bir kötü son ile karşılaşan genç insanlarımız, lisans eğitimi aldıkları mesleklerinin dışında bir işte çalışmak zorunda kalıyorlar.

Bu nedenle iş yaşamımızda kimya mühendisi bir sekreterle de karşılaşıyoruz, ziraat mühendisi bir satış-pazarlamacı ile de…Bir yıkama-yağlama işyerinde; arabanızı bir halkla ilişkiler mezunu bir genç de yıkayabiliyor, restoranda yemeğinizi önünüze koyan garson da işletme bölümü mezunu olabiliyor.

Garip bir durum bu…

Bu işin ikinci garip yönü de; sanayi sektöründeki kalifiyeli ve nitelikli ara eleman eksikliği

Ülkemizde birçok Endüstri Meslek Lisesi var ve o okullardan on binlerce genç insan mezun oluyor her yıl…Ama sanayi sektörüne ara elaman yetiştirecek bu okullardan mezun olanlar, nedense mesleklerini sürdürmüyorlar. Ya üniversite hayali içine düşüp kurslara gidiyorlar ve kayboluyorlar bu karmaşık eğitim sistemi içinde…Ya da bir telefon hat pazarlamacısı, bir sayaç okuyucusu veya bir pastane çalışanı oluyorlar genellikle...

Teknik lise mezunu olup da, masa başı bir işte çalışmak isteyen o kadar çok genç var ki çevremizde…

Neden böyle oluyor peki..? Tabii ki planlama eksikliğinden…

Bilindiği gibi; mesleki eğitim ve öğretim veren orta dereceli okulların daha verimli hale getirilmesi, iş dünyasının yoğun olarak talep ettiği kalifiyeli teknik eleman talebinin isabetli bir şekilde karşılanması amacıyla ülkemizde birçok proje hayata geçirildi/geçiriliyor.

Ama ne yazık ki bu projeler ve okul-sanayi işbirlikleri,  bürokrasinin çarkları arasında kaybolup gidiyor ve gerçek amacına ulaşamıyor çoğunlukla…Kağıt üzerinde oldukça şık duran bu tür projeler, ne yazıktır ki gerçek bir okul-sanayi birlikteliği sonucu yaratamadan verimsiz bir biçimde sürdürülmeye devam ediyor.

            OKUL SANAYİ İŞBİRLİKLERİ İLE HAVANDA SU MU DÖVÜLÜYOR..?

Ülkemizde hem mesleki ve teknik liselerde, hem de üniversitelerin  teknik üniversitelerde okuyan öğrencilerin sanayi tesislerine geçişi çok kolay olmuyor ve ideal olan geçiş köprüsü bir türlü kurulamıyor.

Dolayısıyla ülkemizdeki genç işsiz sayısı artarken, sanayinin beklediği nitelikli elemanlar da daha yetişemeden işsizlik girdabına kapılıyorlar. Sanayici; aradığı nitelikli elemanlara kavuşamazken, genç yetenekler de idealindeki işlere ulaşamadan bambaşka mesleklere yönelmek zorunda kalıyorlar çoğunlukla…

İşte bu olumsuz çarkı yok etmek ve mesleki eğitimin gerçek amacına yönelebilmesi için çok daha iyi planlamalar yapılarak, soruna yönelik olumlu bir sinerji yaratabilir.

Çoğunlukla havanda su dövülen bir konuda, bürokratlar da ellerini taşın altına koyarak batıdaki okul-sanayi işbirliklerinde olduğu gibi çağdaş düzenlemeler yapmak zorundadır.

Sanayi sektörünün çok fazla gereksinimi olan ara eleman konusu, belki bir çözüm yolu bulunur.

Ve de gençler; KPSS gibi bir kolaycılığa kaçarak masa başı bir devlet işine soyunmadan önce, eğitim aldıkları mesleklerinde kaliteli teknik eleman olabilme konusunda biraz umutlanırlar.

Gençlerimiz işsizlikten, reel sektör ise  nitelikli eleman sorunundan kurtulur böylece…Umarım..!

                      REEL SEKTÖRDEN ARA ELEMAN TALEBİ..!

Makine sektöründe faaliyet gösteren bir dostum var Bursa iş dünyasında…Kaliteye ve AR-GE’ye önem veren, doğru ve nitelikli istihdamlar yaratmaya çaba harcayan, inovasyonu rehber edinen bir firmanın CEO’su olan bu sanayici dostumun bir sorununu paylaşmak istiyorum şimdi…Tartıştığımız konu ile direkt bir bağlantısı var çünkü anlattıklarının…

Nitelikli ara eleman sorununa bir parantez açabilecek bu yorumu görüşlerinize sunuyorum şimdi: ”İhracat için makine üreten firmamızda çalıştırılmak üzere nitelikli ara elemana ihtiyacımız çok oluyor. Çünkü gençler çok çabuk fikir ve iş değiştiriyorlar. Bizim en çok ihtiyacımız kaynak operatörü, saç kesme-kaplama ustası ve mekanik montaj teknisyeni alanlarında oluyor. Bu 3 alanda da eleman bulmak çok zor…İlkokul mezunu bir kaynakçı artık 25 bin TL maaş istiyor işe başvuru görüşmelerinde…Çünkü kaynak operatörü bulunmuyor Bursa iş piyasalarında…Meslek liselerinde de yetişmiyor olacak ki, bu iş dalında çok açık pozisyon var reel sektörde….Firmamızda metalurji mühendisi kadrosu da var ve o çalışanımıza 15 bin TL maaş veriyoruz. İlkokul mezunu kaynakçı ise bizden 25 bin TL istiyor ve mecburen kabul ediyoruz. Çünkü kaynakçı yetişmiyor. Ne okullu ne de alaylı… Sanayi sektörünün sorunu bu aslında…Nitelikli ara elaman bulmak çok zor…Meslek liselerinden mezun olan kaynakçılar, şu anda ne iş yapıyorlar acaba..? Veya neredeler..?”

------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: İçinden gelmeyenlere, dışarıdan verilen öğüdün faydası yoktur. (MEVLANA)

                               MESLEK LİSESİ MEZUNU USTAYA

                       3 BİN, MÜHENDİSE 3.200 EURO MAAŞ…

Gelişmiş ülkelerin çoğunda Eğitim Bakanlıkları ile Sanayi-Ticaret Bakanlıkları ortak çalışmalar ve planlamalar yaparak, ihtiyaç kadar öğrenci eğitimi ve de garantili  iş potansiyeli yaratıyorlar.

Doktor sekreterliğinden-dişçi asistanlığına, trafik ve yol teknisyenliğinden- tüketici danışma uzmanlığına kadar birçok farklı alanda lise düzeyinde eğitimler hazırlayan Milli Eğitim Bakanlıkları, aldıkları bu eğitimler sonrasında mezun olan öğrencilere iş garantisi de sağlıyorlar.

Yani mesleki teknik eğitim alan öğrenci lise düzeyindeki okulunu tamamlayınca, işi de hazır oluyor. Hem de iyi bir maaş ile…

                  DOĞALGAZ TEKNİSYENİNE DOLGUN MAAŞ

Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşadığım bir olaydan canlı bir örnekleme yapmak istiyorum konu ile ilgili…Almanya’nın başkentine; Bursa’dan imal edilerek ihraç edilen bir yemek servis ünitesinin bir restoranta montajı sırasında tanıştığım bir doğalgaz teknisyeni, bu işten yaklaşık 3.000 EURO maaş aldığını söylemişti. Projelerin hayata geçirilmesi aşamasında imza yetkisine de sahip olan ve işini oldukça fazla önemseyen bu yetenekli master, 7 yıl önce meslek lisesinden mezunu olduğunu, üniversiteye gitmeyi hiç düşünmediğini çünkü o sektörde mühendis olan birinin de 3.200 EURO maaş aldığını söylemişti bana…

Yani…Doğru bir mesleki eğitim alan bir lise mezunu, asla üniversiteye giderek mühendis-mimar olmaya kalkmıyor. Çünkü maaş makası açısından aralarında çok fark yok. İmza yetkisi ve güçlü kartvizit/prestij anlamında da hatırı sayılır bir ayrıcalık görünmüyor gelişmiş ülkelerde…

Bu yüzden gelişmiş ülkelerde; hiç kimse üniversitelere girebilmek için, dersaneler ve özel hocalardan ders almıyor.Bazen bir teknik meslek lisesinden mezun olmak bile, hayatı kazanmaya yetiyor.

Kısacası…Üniversite kapılarını pek aşındırmıyor AB ülkelerinin liseli gençleri…6’sı teknik toplam 13 yıllık eğitim sonrasında; hayal ettikleri mesleğe ve gelire kavuşabiliyorlar.

Hem de üniversiteye hiç gitmeden…

Aramızdaki anlayış farkı bu galiba…!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.