Hava Durumu

RUHU, HİKAYESİ VE BİR MOTTOSU OLMALIDIR 62.BURSA FESTİVALİ’NİN..!

Yazının Giriş Tarihi: 08.06.2024 15:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.06.2024 15:26

Yaşayan ve ruhu olan festivaller olduğu sürece, kentlerin ne enerjisi tükenir ne de yerli ve

yabancı ziyaretçisi…Yaz-kış hep baharı yaşar/yazı yaşatır festival kentleri…Binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği festival kentleri, hem sosyo ekonomik anlamda hem de sanat-kültür bağlamında iyi izler bırakırlar bugünlerden geleceğe…

Bu tespite en son örnek Adana Portakal Çiçeği Festivali’dir.Bu festivalin halkla olan kucaklaşması çok önemli bir kriterdir aslında…Kentin turuncu-yeşil renklerle kuşatılması ile gelen görsel zenginlik ve imaj da artı değerdir.

Toplam 500 etkinlik, kente gelen 1,2 milyon yerli ve yabancı turist,bunların kent ekonomisine 350 milyon TL’lik katkısı ve en önemlisi de  kenti baştan aşağı saran coşku,heyecan ve mutluluk…

Şimdi ben; işte bu doğru ve objektif kriterlerle; 25 gün sonra başlayacak 62.Bursa Uluslararası Festivali’nin dünü ve bugününü yorumlamaya çalışacağım.

                        HALKI SARIP SARMALAYAN BİR FESTİVAL

Biliyoruz ki; Bursa’da 1962 yılından beri, Haziran-Temmuz aylarında uluslararası nitelikli bir festival düzenleniyor. Bu kentte doyan ve büyüyen biri olarak; çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez bir tutkusu olan ve ailece etkinliklerine katıldığımız bu

gözde toplumsal faaliyetin, artık bir sinerjiye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Özellikle halkla ve kentle bütünleşme anlamında…Ve bu kentin sanatçısına da sahiplenme adına…Kısaca; artık sadece bir konserler dizisi olarak yorumlanan Bursa Festivali’nin yeniden yapılanması gerektiğini düşünüyorum.

Bugün bu köşede…Yarım yüzyılı çoktan tamamlayan bu önemli festivalin, artık bir ruhu ve hikayesi olması gerektiğini de savunuyorum. Yakın geçmişteki eleştirilerimin en önemlisi ; Bursa Festivali programlarında Bursalı sanatçılara sahne verilmemesi üzerineydi. Adı Bursa ile bütünleşmiş sahne ve tiyatro sanatçılarımızın mutlaka Bursa Festivali kapsamında onurlandırılması gerektiği konusunda da fikri-takip yapıyorum.

Tezim basit aslında…Bursa kenti;ülkenin her yanına dağılan sanatçılarını “kente koyduğu katkılar” nedeniyle mutlaka onurlandırmalı ve sanatçılarına sahip çıkmalıdır.Bunun yeri de; Bursa Festivali olmalıdır.

O zaman ruhu,hikayesi ve üstüne-üstlük mottosu olan bir etkinliğe imza atılır Bursa’da…

                       GÖRKEMLİ BİR AÇILIŞ KORTEJİ ŞART..!

Bu yazımda Uluslararası Bursa Festivali olayına bir başka pencereden bakmaya devam edeceğim. Konserler dizisi rutini tekrarından uzaklaşılarak, kentimizi ülkeye ve tüm dünyaya tanıtacak şenlik gibi bir festival düzenlenmesi konusundaki görüşlerimi sunacağım.

Örneğin; festival açılışının büyük bir yürüyüş korteji ile yapılmasını önereceğim. 150 Bin kişinin korteje katıldığı son Adana Portakal Çiçeği Festivali’ndeki gibi…Ve festival kapsamında yapılacak bu kortej yürüyüşüne tüm Bursalı sanatçıların (sinema, tiyatro, ses ve edebiyat-kültür- sanat sanatçıları-gazeteciler-sporcular) davet edilmesini ve halkla bütünleşen kocaman bir festival korteji yapılmasını isteyeceğim gene…

Böylece; Bursa ve Bursalılık algısının artacağını, kent halkının ihtiyacı olan morale kavuşacağını, kentlinin aidiyet duygusunun çoğalacağını, şehirde ekonomik canlılığın yükseleceğini ve de turizm hareketinin de doğacağı canlı/heyecanlı bir festival oluşabileceğini düşünüyorum.

Kentin tüm okulları, yurtları, resmi daireleri, motorsiklet ve otomobil toplulukları,bandoları, STK’ları ve spor kulüplerinin katılımı ile gerçekleşecek en az 50 bin kişinin katılacağı büyük kortej yürüyüşünün; akşam saatlerinde Atatürk Heykeli’nden Kültürpark’a kadar yapılması ile, kent halkının ”Bursa’da bir festival yaşadığının” farkına varacağını, belki de eski günlerdeki gibi koşa-koşa etkinlik merkezlerinin yolunu tutacağını tahmin ediyorum. Ayrıca Bursa Festivalinde; konserlerin dışında mutlaka şiir-resim ve fotoğraf yarışmaları yapılması gerektiğini düşünüyorum.Artık adı “Türkiye’nin en uzun soluklu festivali” olarak da bilinen bu etkinliğe; Bursa’nın tarihi,doğası ve turizm zenginlikleri ile ilgili bir panel de yakışacaktır.Kültürpark’ya yapılacak sanatçı söyleşileri de renk katacaktır festivalimize…

62.Bursa Festivali yazımı sonlandırırken; gelecek yıllarda “halkla ve kentle bütünleşen bir kent festivali” için katkı koyacak herkese şimdiden sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Festival coşkusunun sokaklara/caddelere taşacağı ve kesinlikle bir iç turizm faaliyeti de yaratacağı yeni nesil Bursa Festivalleri için yılmadan/usanmadan görüş bildirmeye devam edeceğim.

Çünkü; Ben bu kentte doğdum, Bursa’yı seviyorum ve bu kentin geleceği için yaşıyorum ve de görüşler bildiriyorum.

En soz sözüm; en önemlisidir bu konuda…Bursa Festivali; artık BAYRAM tadında olmalı ve tüm kenti kucaklamalıdır.

ÖZLÜ SÖZLER:Eğer işinize bir heyecan getiremezseniz,pek fazla bir şey de üretemezsiniz.(Bill MARRIOT)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

                                BURSANIN SANATÇILARI

                FESTİVAL KORTEJİNDE OLMALI

Böyle bir festival korteji düşünebiliyor musunuz hiç…Yeşil-Beyaz bir pankart düşünün önce…Üzerinde 62.Uluslararası Bursa Festivali yazsın…Pankartın arkasında yürüyen ilk

sırada; Erdal Özyağcılar,Erkan Can,Nur Sürer,Halil Ergün,Tarık Tarcan,Şerif Sezer,Erdem Alkın,Gonca Vuslateri ve Ata Demirer olsun.Daha sonraki sıralarda ise bu kentin sanatçıları:Ezel Akay,Güzin Özyağcılar,Ceyda Düvenci,Aydan Şener,Demet Şener,Ali Uyandıran,Hande Ataizi, Sibel Taşçıoğlu,  Semra Özdamar,Alpaslan Özmol,Tuğba Yurt,Burcu Kara,Olgun Şimşek,Hande Soral, Murat Parasayar ve Neriman Uğur yer alsın. Yürüyüş kortejinden Bursalılara el sallasın bu kentin sanatçıları…

Ardından yeni bir pankart daha gelsin korteje Bursalı diğer sanatçılardan…Üzerinde ”Bursa; sanat ve sanatçılar kentidir”yazsın.

İkinci pankartı da İbrahim Büyükak ve İpek Erdem taşısın isteriz. O pankartın ardında da birçok Bursalı sanatçı yürüsün; Pınar Aydın, Aydan Burhan,Fettah Can,Eser Yenenler,Meral Çetinkaya,Nur Erkul, Belma Canciğer, Nazlı Senem Ünal,Engin Hepileri,Füsün Kostak,Zeliha Sunal,Mercan Dede,Mete Horozoğlu,Murat Akkoyunlu,Kemal Okur,Ececan Gümeci,Ferid Odman,Zeynep Gülmez,Nezih Ünen ve Zafer Altun…

Sanatçılar; Bursalılarla fotoğraf çektirsinler,imza dağıtsınlar.

İşte bu hayalimiz gerçekleştiği zaman; Bursa’da hafızalardan yıllarca silinmeyecek bir festival başlangıcı olur ve yıllardır rutin bir” konserler dizisi” olarak bilinen Uluslarası Bursa Festivali, yeni bir vizyon kazanır.

Bundan böyle; sanata ve şehrinin sanatçısına sahip çıkan bir festival olarak da anılır.

Ne dersiniz..?

Bir gün gerçekleştirebilir miyiz bu güzelliği,bu kentte..)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------                            

       PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİ’NDE 1,2 MİLYON TURİST

Her yıl Nisan ayında yapılan Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali’nin 7. sini izlerken, kenti sarıp-sarmalayan bir coşkuya da tanıklık etmiştim.

2016 Yılında 90 Bin kişinin yürüyüş kortejinde yer aldığı ve adeta bir karnaval şeklinde geçen bu festival boyunca; herkesin pozitif bir enerji ile hareket ettiğini ve Adana’nın bir büyük yerel bayram heyecanı yaşadığını gözlerimle görmüştüm.

Ve “işte festival budur demiştim” kendi kendime…Aralarında; Fatih Terim, Ayşe Arman, Menderes Samancılar ,Feridun Düzağaç ve Yetkin Dikinciler gibi 30’a yakın sanatçı-sporcu-gazeteci Adanalıların da bulunduğu kalabalık yürüyüş kortejinde; 7’den 77’ye tüm kentlilerin mutluluğuna tanık olmuştum. Fotoğraflar ve imzalar ardı-ardına geliyordu ünlülerle…Bu arada İstanbul, Ankara-İzmir gibi kentlerden festivali izlemek üzere gelen yerli turistlerin tüm otelleri ve özellikle kebapçıları tıka-basa doldurması da ilgimi çekmişti tabii ki…Festivalin kent ekonomisini nasıl canlandığını izlerken, hayretler içinde kalmıştım.

                            350 MİLYON TL GELİR ELDE EDİLDİ

Bu yıl daha görkemli oldu 12.Adana Portakal Çiçeği Festivali…Turizm yönünün daha ağır

bastığı bu festivale yurtiçinden yoğun katılım oldu.Bursa’dan birçok dostumuzun Adana’da bu festivali izlediğine tanık oldum.Anlatıkları ilginç ve Bursa için örnekti adeta..Bursalı bir dostum şöyle konuştu bana…”Festivalin açılışı ve korteji müthişti.Konserler dizisinin yanı sıra sergiler de açılmıştı.Adanalı birçok sanatçıyı gördük festivalin açılış kortejinde üstü

açık otobüslerde…Kaldığımız otelde boş oda kalmamıştı.Adana Kebap yediğimiz restoranlarda da masa bulmak olanaksızdı.Türkan Şoray’ın söyleşini izledik.Konserlere gittik.Birçok hediyelik eşya aldık festivali anımsatan..”

12.Portakal Çiçeği Festivali’ni yerli ve yabancı 1 milyon 200 bin turistin izlediği bilgisine

ulaştım.Kentteki kebapçılarda 310 ton etin tüketildiğini,festival boyunca 500 bin adet portakal çiçeği tacının satıldığını (tanesi 40-50 TL) öğrendim.Orada yaşayan dostum Vedat Keskin’den aldığım bu bilgilerle :”Gelenin bir daha gelmek istediği bir festival” olduğunu anladım.

Darısı Bursa Festivali’nin başına dediğim günlerdir bunlar.. Halka yeniden ulaşan festivalleri görme umudu ve heyecanıyla…

Kente ihtiyacı olan heyecan ve mutluluğu katan…Artı…Esnafa ve kent ekonomisine de para kazandıran…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.