Hava Durumu

SİYASETÇİLER KOBİ GERÇEĞİNİN FARKINDA MI..?

Yazının Giriş Tarihi: 06.04.2023 15:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.04.2023 15:50

               Ülkemiz bir seçim atmosferine girdi. Genel seçimlere tam 37 gün kaldı.

               Bende bugün bu köşeyi  ülke ekonomisinde çok önemli yeri olan bir  güce  ayırmak  istiyorum. Bu yazımda;Türkiye ekonomisi için üreten ve ülkedeki toplam  istihdamının yüzde 72,4’ünü yaratan KOBİ türü mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin sorunlarını ve yeni kurulacak hükümetten beklentilerini dile getireceğim.

              Öncelikle bu ülkede; başta siyasetçiler olmak üzere herkesin KOBİ gerçeğinin farkına varması gerekiyor. Bu farkındalılık olgusundan  yola çıkacak bu bilgiler, Türkiye’nin ve yaşadığımız kent Bursa’nın yakın gelecekteki sosyo-ekonomik gerçeklerine de bir parantez açacaktır.

              Bir ekonomi yazarı olarak ben bu ülkenin ekonomik krizlerden çıkış noktasının; daha fazla üreten ve ürettiği bu malları yurtdışına satmasından geçtiğine yürekten inanıyorum.

              Yıllardan beri; ne yazık ki ürettiğinden fazlasını tüketen bir ülke olan Türkiye’nin, ulaştığı nokta ortadadır. Dış ticarette 2022 yılında 110 milyar dolardan fazla eksi bakiye veren Türkiye ekonomisi, ”ancak daha çok üreterek ve üretilen bu ürünleri iyi para ile yurtdışına satarak” etkin bir çıkış yakalayabilir. Bir de buna turizm gelirlerini eklediğimizde, ekonominin artı tarafının daha da güçleneceği gün gibi ortadadır.

              Bu yüzden de ülke ekonomisinin KOBİ adı altında toplanan küçük ve orta ölçekli üretim işletmelerine, her zamankinden daha fazla gereksinimi vardır. Kobilerin ise; devlet desteği ve geri ödemesiz işletme teşviklerine….

                             SAYILARLA KOBİ GERÇEĞİNE BİR BAKIŞ

              KOBİ gerçeğini dile getirirken ,bu tür işletmelerin TÜİK 2020 kaynaklı istatistiki rakamlarını da sizlere sunmak istiyorum. Şu anda Türkiye’de 3 milyon 221 bin adet KOBİ işletmesi faaliyet göstermektedir. Bu sayıya imalat dışı hizmet sektörleri ile toptan ve perakende ticaret yapanlar da dahildir.

Konuya bir başka istatistik ile devam etmek istiyorum. İmalatçı KOBİ sayıları ile….Türkiye ekonomisine pozitif  katkıda bulunan bu tür işletmelerin çok önemli bir bölümü: 1-9 işçi çalıştıran guruba(Mikro işletme) girmektedir.1 Milyon 733 bin 438 KOBİ işletmesi 1 ile 9 işçi arasında istihdam yaratırken,10-49 işçi çalıştıran işletme sayısı da(küçük işletme): 51.354 olarak tespit edilmiştir.

              50-99 Arasında işçi çalıştıran 6.997 KOBİ işletmesi( Orta küçük büyüklükte işletme) bulunurken,100 ve 250 üstü işçi istihdam eden işletme sayısı da 5.001 olarak kayıtlara girmiştir.28.762  İşletme de, firma sahibinin tek başına çalıştığı minik bir KOBİ görünümündedir.

               Ülkemizdeki tüm işletmeler arasındaki payı: yüzde 98,8 olan, yaratılan katma değer içinde yüzde 44’lük bir paya sahip bulunan ve ihracatın yüzde 36,6’sına sahiplenen KOBİ’lerin kredilerden aldığı pay ise: yüzde 5 gibi oldukça komik bir rakamdır. KOBİ işletmelerinin ithalat oranı da; yüzde 21,5 olarak TÜİK kayıtlarına girmiştir.

               KOBİ ihracatlarının yüzde 91,4’ünün imalat sanayi ürünleri olması, bence çok önemli bir ayrıntıdır. Bursa gibi 3 milyonu aşkın bir nüfusu bulunan sanayi kentinde, şehrin değişik noktalarında üstlenen 8 bine yakın mikro ve küçük işletme, gerçekten de yurtdışına önemli miktarda sanayi ürünü ihraç etmektedir.

               Made in Türkiye…Made in Bursa etiketleri ile…

               Bu gerçeğin altını çizmekte fayda vardır. Şimdi BTSO bu işletmeler için bir KOBİ OSB kurma çabası içindedir. Üretici ve ihracatçı özelliği olan bu tür imalatçı işletmelerin enerji, lojistik, yükleme ve nitelikli eleman istihdamı sorunlarının çözüleceği bir KOBİ OSB platformu, Bursa’nın yüz akı olabilir. Ama yeter ki 2017 yılındaki gibi, yine havanda su dövülmesin.

                      25 MİLYON KİŞİ KOBİ’LERDEN GEÇİMİNİ SAĞLIYOR

               Sayısal verilerden bir hesaplama yaptığımızda; ülkemizde yaklaşık 25 milyon kişinin “geçimin sağladığı”  KOBİ gerçeği, ortaya çıkmaktadır.

                Seçimlere çok az bir zaman kala, partilerin KOBİ’lere bakış açıları da netleşmiştir.Gerçeğin farkında olan ve KOBİ türü işletmelerin yaşadığı ekonomik sıkıntıları bilerek onlara yönelik programlarını açıklaması gereken partiler, ülke ekonomisinin lokomotifi olan bu tür işletmelere sahip çıkmak zorundadır.

                 Ülkemizin en önemli ekonomik gücü  olan KOBİ işletmelerinin sorunlarını çözmeyi taahhüt eden siyasetçiler, bakalım seçim sonrasında bu taahhütlerinin ne kadarının yaşama geçirecekler..?

                 Yaşayacağız ve göreceğiz.

                 Ama çok iyi bilmeliyiz ki; üretimin merkez üssü KOBİ’lere sahip çıkmak, ülkenin sosyo-ekonomik dengelerine de sahip çıkmakla eş değerdir.

                  Gelişmiş dünya ülkeleri; kalkınmalarını KOBİ işletmelerine borçlu olduklarını söylerken, bizim KOBİ’lere bu zamana dek neden duyarsız kaldığımızın cevabı da, hep havada kalmış  bir sorunun yanıtı olarak “Türkiye Ekonomi Tarihi” içindeki yerini alacaktır.

ÖZLÜ SÖZLER:Verdiğini anımsamayan ve aldığını unutmayanlar, kutsal insanlardır.(Elazabeth BIBESCO)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.