Hava Durumu

TAM DA TAZE BALIK ZAMANIDIR ŞİMDİ..!

Yazının Giriş Tarihi: 15.09.2022 19:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.09.2022 19:03

Üç tarafı denizlerle çevrili bulunan Türkiye, bu önemli özelliğine rağmen balık tüketimi açısından dip noktalara yakın görünüyor.

Biliyorsunuz ki; 1 Eylül itibarıyla av yasağı sona erdi. Mudanya ve Gemlik’teki balık satış tezgahları; çeşit-çeşit balıklarla doluyor ve bu da  güzel bir satış ambiansı oluşturuyor.

Av yasağı sürecindeki yakın bir tarihe kadar 80-100 liradan satılan istavrit, hamsi ve sardalya gibi küçük balıkların fiyatı, bir anda 40-50 TL’ye inerken, büyük balık fiyatlarında da yüzde 25-30 oranında düşüşler yaşanıyor. Mevsimin en lezzetli balığı palamutun tanesi büyüklüğüne göre 50-75 TL arasındaki fiyat aralığında satılıyor.

Taze balık bereketi tezgahlardan semt pazarlarına da ulaşırken, sağlıklı gıda tüketimi yapmak isteyen insanların da mutluluğu artıyor.

Bir de fiyatları daha düşük olsa…Özellikle kalabalık aileler için…

Biliyoruz ki; balık en sağlıklı gıda maddelerinin başında geliyor. Vitamin, protein, omega-3,yağ asidi ve mineral açısından zengin bir gıda kaynağı olan balık, sağlığımız için vazgeçilmez bir gıdadır.

Cilt sağlığını düzelten, bağışıklık sitemini güçlendiren, kalp hastalıklarını önleyen, kandaki yağ düzeyini dengeleyen balık ve diğer deniz ürünleri birçok hastalığa karşı ilaç vazifesi bile görüyor. Göz sağlığı ile stres ve depresyon gibi hastalıklara karşı da önerilen balık, ne yazık ki ülkemizde yeterince tüketilmiyor.

Birincisi: halkın ete olan düşkünlüğünün daha fazla olması, ikincisi ise yüksek fiyatları…Sonuncusu da balık kültürünün yeterli olmaması…

                               KİŞİ BAŞINA 8 KİLO TÜKETİM ÇOK AZ..!

Ülkemizin ve yaşadığımız kentin çok şanlı olduğunu kabul etmemiz gerek…Deniz ülkesi olmanın ve Bursa’nın denize yakınlığının getirdiği olanaklardan da yararlanmak gerekiyor.

Bu nedenle çok fazla balık tüketmemiz lazım ama, ne yazık ki insanlarımız bu sağlıklı gıda maddesini yeterince tüketmiyor.

Ünlü bir balık firması yöneticilerinden birinin görüşleri ile devam etmek istiyorum bu bölüme…Konunun uzmanlarından biri olan ve EGE İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan; ülkemizde kişi başına ortalama 8 kilo balık tüketildiğini açıkladığı yakın geçmişteki bu yorumunda dünya istatistiklerini de veriyor: “Ülkemizde balık çeşitliliği çok fazla ama nedense bu önemli kaynağı görmezden geliyoruz. Türkiye’de kişi başına 8 kilo balık tüketilirken, İngiltere’de 25 kilo, Japonya’da ise 80 kilo balık tüketiliyor. Dünyanın en fazla balık tüketilen ülkesi; Maldivler’de bireyler kişi başına 139 kilo balık yiyor.

Dünya ortalamasının 18 kilo olduğunu varsaydığımızda; ülkemiz insanlarının balığın kıymetini anlaması gerektiğini özellikle belirtmek gerekiyor. Daha fazla balık tüketerek, toplumsal sağlığımızı da iyileştirebiliriz”.

Doğru yoruma fazla bir katkı koymak gereksiz…

İhracatçı Birliği yöneticisi ve iş insanı Sinan Kızıltan, bu konuda en iyi bilgiyi vermiş zaten yorumunda…Katılıyorum ve tüm Bursalıları balık yemeye davet ediyorum.

Eski günlere göre çok daha taze ve ucuz..!

Hele-hele son 1 yılda adeta uçan et fiyatlarına göre; balık fiyatları çok daha ucuza geliyor.

Bunun farkında olmak ve insan sağlığı için “olmazsa-olmaz” bu gıdanın bilincine ve tadına varmak gerek…

Musilajın da henüz varlığını göstermediği şu günlerde..!

Balığın tazesini yiyelim, sağlığımızı koruyalım.

                                    4 MİLYON BALIKÇI TEKNESİ VAR

Ülkemiz bir deniz ülkesi…8.333 Kilometre olan kıyı şeridimiz, 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin en büyük zenginlik göstergesi…

Yılda 90 milyon tonu aşan deniz ürünleri üretimini yaratan 4 milyon balıkçı teknesi ve bu sektörden geçimini sağlayan 1,5 milyonu aşkın balıkçı bulunmakta ülkemizde…

Yetiştirme balıkçılığının da gelişim içinde olduğunu belirtmek gerek…

Tüm bu istatistikler de gösteriyor ki; gerek su ürünleri üretiminde gerekse deniz görselliği ve bereketi anlamında çok şanslı ülkelerden biriyiz.

Ama bunun farkında değiliz ne yazık ki…

Denizlerimizi, göllerimizi, ırmaklarımızı kirletiyoruz bilinçsizce…

Evsel ve sanayi atıklarımız su kaynaklarımızı kirletirken, geleceğimiz ipotek altına alınıyor.

Ondan sonra da musilajdan falan şikayet ediyoruz.

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu örneği..!

ÖZLÜ SÖZLER: Dünyanın yarısı söyleyecek bir şeyi olan ama söyleyemeyen, öteki yarısı da söyleyecek bir şeyi olmayan ama durmadan konuşan insanlardan oluşur. (Robert FROST)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.