Hava Durumu

TÜRBULANSA GİRECEK BİR UÇAĞIN YOLCUSU İSENİZ EĞER..!

Yazının Giriş Tarihi: 15.02.2024 14:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.02.2024 14:04

Ne yazık ki tüm ülke bir seçim ortamının içine girdi.

Bu durumda…Çevremizde başka alanlarda olup-biteni görmüyor, duymuyoruz ve bilmiyoruz. Gazetelerin neredeyse tüm sayfaları, TV haberlerinin ilk 15-20 dakikası hep seçim haberleri ile dolu…

Daha geçen yıl genel seçimler olmuştu. Bu yıl da yerel seçimler…Ülkemizin seçim gündemi hiç bitmiyor.

Sıcak geçen seçim günleri, ne yazıktır ki geçim şartlarının giderek zorlaştığının, ev halkı bütçelerinde derin yaralar açtığının farkına varılamadığının da süreci oluyor.

Kim-kime, dum-duma örneği… 

Yerel seçim ortamının son 45 gününe girdiğimiz şu şubat günlerde; piyasaların oldukça

sıkıntılı ve gergin olduğunu da görüyoruz. Birçok sektörde nakit para dönmüyor. Nakit paranın döndüğünü sandığımız; süpermarketlerde pahalı fiyatlar nedeniyle eski dolu günlerine göre sinek avlayan işyerleri bile var. Üstüne üstlük kredi faizleri artıyor. Kredi kartı ile aile bütçesini denkleştirmek zorunda kalan insanlar, daha zor durumlarda kalıyor.

Ama hem moral anlamında, hem satın alma ve pazarlama alanlarında garip bir sıkıntı var piyasalarda…Net olarak da hissediliyor zaten…Tahsilat ve ödemelerde; süre giderek uzuyor.

Kısacası: ilkbahar mevsimine 10-15 gün kala; piyasalara hakim olan sessizlik, biraz da Erzincan’da bir altın madeninde yaşanan facia nedeniyle yanına acı ve hüznü de alarak can sıkıcı noktalara ulaşıyor.

Artan yoğun maliyet nedeniyle reel sektör firmaları önünü pek göremiyor. Sanki her an türbulansa girecek/girebilecek bir uçağın yolcuları gibi endişeler taşıyor iş dünyası temsilcileri…Belirsizlik; insanların elini kolunu bağlıyor kısacası…Seçim sonrasının bugünlerde çok konuşulan olası olumsuzlukları da, tuzu-biberi oluyor bu durumun…

 FİRMANIZI AYAKTA TUTMAK İÇİN HİÇ SWOT ANALİZİ YAPTIRDINIZ MI..?

Ama bilinmeli ki; şirketler için bir çıkış noktası var bu sorunların…

Bugünün belirsiz piyasa koşullarında; mevcudu korumanın ve başarıya ulaşmanın yolu aslında iyi bir planlamadan geçiyor. Firmanın öz yapısını, çalışanları ve müşteriler ile tedarikçileri tanımak, zorlu planlama basamaklarından ilkini oluşturuyor. Her gün değişen ve gelişen dünya piyasalarındaki zorluklara karşı durabilmek için ikinci basamak da; sağlıklı bir analiz yapmak olarak değerlendirilebilir.

İşte bu noktada; stratejik işletme yönetiminin en önemli silahlarından biri olan SWOT analizinin değeri ortaya çıkıyor. SWOT analizi; öncelikli bir mevcut durum değerlendirmesi olarak algılansa da, geleceğe yönelik yapılanmaları da içerdiği için hem yakını hem de uzağı gösteren bir GÖZLÜK olarak da yorumlanabilir.

Bir işletme SWOT analizi yaparak; mevcut organizasyonunun hem kendi iç durum değerlendirmesine, hem de organizasyon dışındaki pazar yapısının ve rakiplerin durumunu yorumlayabilir. Bu çerçevede; işletmenin güçlü ve zayıf yönleri ile, organizasyonun karşı karşıya olduğu fırsatlar ve riskler görülebilir.

İşletmelerin tüm departman sorumlularının katılımı ile bugünkü teknolojik olanaklarla 16 saatte tamamlanabilecek olan bir SWOT analizi, kurumun dününe bakarak bugünü değerlendirmesi ve yarınları planlaması için çok gerekli bir çalışmadır.

Bu çalışmanın sağlıklı ve verimli bir şekilde yapılabilmesi için veri kaynaklarının da çok iyi belirlenmesi gerekiyor. Rekabet analizi, piyasa/pazar analizi, çevre analizi, performans analizi, müşteri analizi ve stratejik hedef analizi gibi veri kaynaklarının tespitinden sonra ana çalışmaya geçilebilir.

Sağlam verilerle yola çıkıldığında; uzağı gösteren gözlüğe de sahip olabiliyor firmalar…

Böylece bir tükenmişlik sendromu yaşamıyor bu tür enerjik firmaların personeli de…

Moral ve motivasyon iyi olunca, her şeye pozitif bakma eğilimi artıyor. Ve belirsizlik ile çaresizlik girdabına girmeden, ufukları görebiliyor iyimser firmalar…

Hele bu günlerde…İdeal olan da bu zaten…

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Gergedan ile birdirbir oynanmaz. (Afrika Atasözü)

------------------------------------------------------------------------------------------------

                                 KEMERLERİ TAKARAK

               SARSINTILARA HAZIR OLMA ZAMANI MI..?

Dedik ya; her zorluğun bir çaresi var diye…Firmaları zor zamanlarda bile güvenli geleceğe taşıyacak SWOT analizi; irili-ufaklı tüm işletmelerde uygulanabilir. İşletmeyi temsil edebilecek bilgi, beceri ve formasyona sahip çalışanlar ile işletme uzmanlarının katılımı ile yapılacak bu tür bir analiz ile şu sonuçlara ulaşabiliriz: Zayıf yönlerimizi, güçlü yönlere dönüştürecek stratejiler geliştirilir. Güçlü yönler ile fırsatlar uyumlaştırılır. Tehdit ve riskler, güçlü yanlar ile bütünleştirilir ve fırsat haline dönüştürülür.

Her işletme yöneticisinin sahip olduğu beceri ile işletmesinin gücünün ne olduğunu, neler yapabileceğini, nereye kadar dayanabileceği konusunda belirli bir bilgi ve sezgiye sahip olduğu açıktır. Ancak günümüz koşulları, zaman-zaman beklenmeyen türbülanslara da gebedir. SWOT analizi; türbulansa girecek bir uçağın yolcularının kemerlerini takarak sarsıntıya hazır hale gelmesinin planlamasıdır.

Ve bu planlama genellikle işletmenin yaşam süresini artırabilir. Dünya işletmecilik tarihi; firma sahiplerini kriz dönemlerinde bile hayata bağlayabilen doğru ve isabetli SWOT analizi örneklerine tanıktır. Yaşadığımız kent Bursa’da da bu analizi yaparak küresel krizin başladığı günlerden beri dimdik ayakta duran ve top atsan yıkılmayacak firmaların varlığının şahidiyim.

Önemli olan; durumu tespit etmek ve SWOT’a karar vermek galiba..!

Anlayacağınız…Gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.