Hava Durumu

TÜV’DE ARAÇ MUAYENESİ 45 DAKİKA, HASTANEDE HASTA MUAYENESİ 5 DAKİKA..!

Yazının Giriş Tarihi: 21.05.2024 14:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 16:24

Gerçekten çok garip bir ülkeyiz biz…Yazımın başlığına baktığınızda; neden garip olduğumuzu ve nasıl çelişik bir hayat sürdüğümüzü görebiliriz zaten…

Evet gerçekten TÜV istasyonlarına gittiğiniz zaman; bedelini ödeyerek aracınızın tam 45 dakika süreyle A’dan Z’ye muayene edildiğini yaşıyorsunuz.

Ya hastanelerde ve sağlık ocaklarında…Devletin hekimlere tanıdığı süre 3 dakika, bilemedin 5 dakika…Çünkü birçok hekim günde 50-67 hastayı muayene etmek, ilaç yazmak zorunda…

Aradaki süreye bakar mısınız..?

Otomobile 45 dakika, insana 3-5 dakika ayrılıyor muayene için…

Akıl alır gibi değil…Ama gerçek bu…

Dünya Sağlık Örgütü ortalamaları; hasta muayene süresinin minimum 20 dakika olması gerektiğine dikkat çekerken, ülkemizdeki 3-5 dakikalık muayene süresinin hiç de yeterli olmadığını bu kriterden net bir biçimde anlıyoruz.

Şipşak muayene tabii ki, bu ülkenin sağlık sistemine çok uygun ama hasta hakları ve doktor prensipleri açısından bakıldığında tam anlamıyla bir olumsuzluğu gözler önüne seriyor.

Bir doktor 5 dakikada hastasını nasıl muayene edip, sorgulamasını yapabilir. Ardından da reçetesini yazabilir ki..?

                    BURSA TABİB ODASI YÖNETİMİ BASIN KARŞISINDA

Yeni seçilen Bursa Tabip Odası’nın 7 Yönetim Kurulu üyesinden 6’sının katıldığı bir basın toplantısına katıldım geçtiğimiz Cumartesi günü…Odanın Setbaşı’nda bulunan Lokali’nin bahçesinde düzenlenen basınla tanışma toplantısına 28 gazeteci ve yazar katıldı.

Basın toplantısı öncesinde beraber kahvaltı yapmak şansını yakaladığım BTO Başkanı Dr. Kadir Binbaş, samimi bir biçimde odanın genel ve özel sorunlarından bahsetti bizlere…

Sağlık sisteminin oldukça sorunlu olduğunu ve bundan dolayı herkesin (hasta-doktor-sağlık çalışanları ve hatta bürokratlar)şikayetçi olduğunu belirten Dr. Binbaş, korkunç bir muayene rakamından bahsetti.

İnanılır gibi değil bu rakam ama…!

82 Milyonluk ülkemizde bir yıl içinde tam 850 milyon hasta muayenesi yapılmış. Bu 2023 yılı rakamı…Yaşadığımız yıl sonunda bu muayene sayısının 1 milyarı bulacağından bahsetti Başkan Binbaş…

Ülkemizdeki 190 bin hekim demek ki bir yıl içinde tam 850 milyon hastayı muayene edip, ilaç yazmış. Bursa’da bu istatistik daha da yüksek…Kentimizde yaşayan herkes ortalama olarak yılda 12 kez doktora gidip muayene olmuş. Türkiye ortalamasının da üstünde bir sayı bu…

Sadece acil servise gelen hasta sayısını da 185 milyon olarak bildiren BTO Başkanı Dr. Kadir Binbaş, bu hasta sayıları ile sağlık sisteminin nasıl bir çıkış yakalayacağını kimsenin bilemeyeceğini de söyledi.

                                     BURSA’DA TOPLAM 5 BİN HEKİM VAR

Basın toplantısında yeni dönem çalışma programından da bahseden BTO Başkanı Dr. Kadir Binbaş ;Bursa’da BTO’ya bağlı 3.500 hekim olduğunun altını çizerek kentteki toplam hekim sayısının da 5 bin civarında olduğunu söyledi.

Ülkemizde kişi başına sağlık harcama miktarının 105 dolar olduğunu da açıklayan BTO Başkanı Binbaş, ABD’de bu rakamın 16 bin dolarları bulduğunu belirtti.

Toplantıda söz alan BTO Genel Sekreteri Dr. Muhsin Güllü ise; yeni dönemde komisyonlar kurduklarını, böylece daha verimli ve enerjik bir çalışma sistemi oluşturacaklarını belirterek: ”Üyelerimiz arasındaki bağı güçlendirmek ve mesleki anlamda gelişim sağlayabilmek için 8 komisyon oluşturduk. Kültür ve sanat, Spor, Aile Hekimliği, Sürekli Tıp Eğitimi, Olağandışı durumlarda Sağlık Hizmeti, Genç uzman ve asistanlar, İşyeri Hekimliği ve Kadın Hekimlik komisyonlarımız çalışmaya başladı. Sistemin getirdiği olumsuzluklara karşı da BTO üyeleri

arasında dayanışmayı sağlayacağız” dedi.

                                   SAĞLIK GERÇEKLERİNE BİR BAKIŞ

Şimdi yaptığım bir araştırmayı da siz değerli okurlarım ile paylaşarak; BTO Yönetim Kurulu’nun aksayan sağlık sistemi görüşlerine uygunluğunu tartışmaya açmak istiyorum.

Türkiye’de şu anda 571 Özel hastane, 908 Devlet Hastanesi ve 68’de Üniversite hastanesi bulunuyor. Toplam hekim sayısı 189.569 olarak kayıtlara girmiştir. Nüfusu Türkiye’ye yakın olan Almanya’daki hekim sayısını da vererek son yıllarda bu ülkeye göç eden hekimlerimiz ile ilgili bir görüş vermeye çalışacağım. Almanya’da hekim sayısı; 377 bin ve hala başka ülkelerden hekim almaya devam ediyorlar.

İnanıyorum ki; Sağlık Bakanlığı’nın yapılanma modeli, hatalı sağlık politikası, sürdürülebilir olmayan popülist yaklaşımlar, anlamsız ve katı çalışma şartları ile performans sistemi ile gelen iç kalite bozulması gibi sorunlar zamanla çözülür de ülkemiz insanları da gerçek bir sağlık hizmeti alır.

Hasta-doktor ilişkilerinde de; karşılıklı sevgi-saygı noktasına ulaşılır. Hekimlerimiz hasta ve yakınlarının terörüne maruz kalmaz hiçbir zaman…

Hekimlerimizi seviyoruz ve onlara olan ihtiyacımızı dile getiriyoruz ama onları koruyamıyoruz da galiba…Acı olan bu değil mi zaten…? 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: İnsanoğlu bir tek ıstırabı tanır; kendi çektiğini…(La

ROCHEFOUCAULD)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.