Hava Durumu

Yakında dünyayı Dataizm mi yönetecek..?

Yazının Giriş Tarihi: 13.04.2023 15:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.04.2023 15:14

Y. Marmara Gazetesi’ni okuyan değerli okurlarıma bugün oldukça ters gelebilecek ve hatta “haydi oradan be” dedirtecek bazı yakın gelecek görüşleri sunmak istiyorum.

Çünkü ben bile “vay canına” dedim bu ütopik görüşler karşısında…Şimdi o bilgi ve görüşleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği(BUİKAD); pandemi sürecinde on-line olarak organize ettiği İş’te Gündem isimli toplantıda; dünyaca ünlü Türk Fütürist ve Ekonomist Ufuk Tarhan’ı ağırlamıştı.

BUİKAD üyeleri ile buluşan Ufuk Tarhan, söylediği sıra dışı şeylerle, toplantıyı izleyen tüm konukları adeta hop oturup-hop kaldırmıştı.

Çünkü COVİD-19’lu o günlerde dünyanın birçok bölgesinde Bill Gates’in “insanlara çip takmak “ talebi gündemdeyken, Tarhan’ın sunduğu görüşler de oldukça mantık dışı gelmişti birçok kimseye…Hatta…Korkutmuştu bile bazı insanları…

                    ÇİP TAKTIRMAK İÇİN SIRAYA MI GİRECEĞİZ YOKSA..?

Dünyanın en etkili 100 Kadın Fütüristi arasında yer alan tek Türk Fütürist olan Ufuk Tarhan, BUİKAD üyelerine koronavirüs algınının çok önemli bir laboratuvar süreci oluşturduğuna dikkat çekmişti ve bu sürecin etkilerinin gelecek 5-10 yıl içinde daha net olarak görüleceğini belirtmişti.

Dediklerinin çoğu birer-birer çıkıyor Sayın Tarhan’ın…

Ufuk Tarhan’ın konuşmasının en önemli bölümü bence şu şekildeydi: ”Telefon ve sosyal medya hayatımızı nasıl değiştirdiyse, bu COVİD-19 süreci de ileri seviyede değişikliklerin yaşanması için ilk adım oldu. Farkında mısınız; hayatlarımız yeniden başlatılıyor. Sürecin dünya üzerinde etkilemediği tek bir alan bile yok. Bütün iş ve yaşam koşulları etkilendi. Ama ben yeni dönemden umutluyum. Süreçten güçlenerek çıkılacağını umut ediyorum ve inanıyorum”.

BUİKAD üyelerinden birinin tedirgin bir şekilde “insanların çip takılarak yönetileceği” konusunda sorduğu bir soruya Fütürist Ufuk Tarhan şu şekilde yanıt vermişti: ” Çiplenme ve devamlı kontrol altında olma düşüncesi belki de şu anda bize çok itici gelebilir ama emin olun ki yakın gelecekte çip taktırmak için herkes sıraya girecek. Çünkü bilgilerin toplanarak bir veri/data haline gelmesi gerekiyor. Kim neyi, nasıl ve ne kadar yapabiliyor kısmının belirlenmesi, gelecekte herkesin çok işine yarayacak. Bunu istemiyorum, hayatıma müdahale etmesinler demek çok uygulanabilir bir şey değil…Dünyada şu anda ilk defa devlet zoruyla tüm işler kapalı, eğitime son verildi. Bunu rüyamızda görsek; üstün açık uyumuşsun galiba derdik. Şu anda en özgürlük düşkünümüz bile; bunu yaşadıktan sonra artık çip taktırmam diyemez. O aşamaları geçtik, geçmiş olsun. Zaten şu anda her türlü bilgimiz, genetik kodlarımız dahil toplanmış durumdadır. Yeni Dünyada artık bundan sonra DATAİZM var. Kim dataya sahipse, güçlü olan da o olacak”.

                          DÜNYADA 100 BİN MİKRO ÇİPLİ İNSAN VAR

Ufuk Tarhan’ın bu görüşleri oldukça sıra dışı ve tartışılabilir tabii ki…

Seçim öncesini yaşadığımız bu özel günlerde; bu ülkede kendisine çit taktırmak isteyen kaç kişi olabilir ki çevremizde..?

Ama yine de düşünmek gerek yakın geleceği…

Hele-hele COVİD 19’un  dünyayı ne hale getirdiğini gördükten sonra…

Hiçbir şeye imkansız dememek gerek galiba…

Örneğin İsveç’te; hem bedenlerinin hem de beyinlerinin daha iyi çalışacağını söyleyen 3.500 kişi düzenlenen bir törenle vücutlarına mikro çip taktırdı. Genellikle insanların ellerine takılan mikro çiplerle; temassız kredi kartı, ev-iş anahtarı ve ulaşım kartı taşımak gerekmiyor.

Şu anda dünya çapında 100 bini aşkın kişinin vücudunda mikro çip var ve bu sayı her geçen gün artıyor. İnsanların işlerini kolaylaştırdığı, yön bulmasına yardım ettiği, digital cihazları kolaylıkla kullanım sağladığı gibi avantajlar nedeniyle galiba insanlar gerçekten çip için sıraya girecek. Durum bunu gösteriyor.

Teknoloji ilerlerken, insanlar da kendilerini birer küçük robot haline getirecek digital aparatlar taktırarak farklılık yaratıyorlar.

Dün geleceği düşünenlerin düşündükleri, artık düş olmaktan çıkarak gerçek hale geliyor.

Dataizm gibi bir bilgi-veri akışı, geleceği yönetecek hale geliyor.

Olayın kısa özeti bu aslında…

ÖZLÜ SÖZLER: Sadece düne bakanlar, geleceği ıskalarlar.(Alphan MANAS)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

              FUTURİZM VE GELECEK OKUR YAZARLIĞI..!

Şimdi konunun başına dönmek istiyorum. BUİKAD’ın konuğu Ufuk Tarhan gibi fütürist’lerin kimler olduğunu, neler yaptığını, neler yapacağını bir kez daha gözden geçirelim isterseniz.

Gelecek senaryoları üzerine düşünen ve geleceğe dair öngörülerde bulunan kişilere fütürist deniyor. Fütürist olmak için herhangi bir eğitim almak ya da ön koşul gerekmiyor. Sadece gelecek ile ilgili bol-bol senaryo yaratmak, hayaller kurmak ve bunları paylaşmak fütürist sayılmak için yetiyor.

Dünyada ve ülkemizde fütüristler örgütlenmiş durumda…Dünyada World Future Society (www.wfs.org), ülkemizde de Fütüristler Derneği (www.futurizm.org) işin başındaki STK’lar olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bu oluşumların fikirlerine, dünyadaki çeşitli düşünce ve strateji geliştirme platformları oldukça ilgi gösteriyorlar. Hatta bazı hükümetler bile…

Evet…”Dünden bugüne geldik, bugünden de yarına akacağız” eğilimi yerine “Önce geleceği tasarlayacak, ondan sonra bugüne gelecek ve adım-adım geleceğe doğru planladıklarımızı gerçekleştireceğiz ”yaklaşımı size de uygun geliyor ise…O zaman; siz de bir fütüristsiniz.

Kabul edin gerçeği…Siz de geleceği planlayan sıra dışı insanlardan birisi sayılıyorsunuz.

Dünyanın en ünlü fütüristlerinden biri olan Alvin Toffler, eşiyle birlikte yazdığı “Zenginlik Devrimi” isimli son kitabında gelecekteki öngörülerini şöyle anlatmış: ”Gelecekte tek servet: bilgi olacak. Olmaya da başladı zaten…Çünkü bilgi rakipsiz, bilgi azalmıyor ve aksine giderek çoğalıyor. Bilgi soyut; ona dokunamıyor, vuramıyor, koklayamıyor ama onu kullanıyorsunuz. İşte gerçek servet budur”.

Bu görüşler ve bilgiler doğrultusunda bir de siz bakın bakalım…Fütürizm bir gelecek okuryazarlığı mı, yoksa hayal dünyasının gerçeğe dönüşmesi olanaksız bir figürü mü..?

Hangisi..?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.