Hava Durumu

YÜKSEK KİRA ARTIŞLARINA YÜREK Mİ DAYANIR..?

Yazının Giriş Tarihi: 01.02.2024 14:19
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 14:19

2024 yılının; KOBİ türü mikro, küçük ve orta boy işletmeler için çok zor geçeceği artık daha da net bir görüntü olarak karşımıza çıktı.

Çünkü maliyet artışlarının önü açık…Kimse piyasalara müdahale edemiyor. Herkes ürününü istediği fiyata satıyor. Maliyetlerde böyle şişince, üreticiler zor durumda kalıyor.

Örneğin mazot fiyatları…2 Günde yapılan 2 zam ile 42,5 TL’yi gördü mazot fiyatı…Şimdi her şeye yansıyacak akaryakıt zamları…

Ocak ayı sonu ve Şubat ayı başında herkes bu artışların önünün alınamayacağını gördü. Çoğu

insan yerel seçimlere odaklı bir hayat sürdürüyor ama insanların geçim derdi her şeyin üstünde…

Asgari ücretin 17.002 TL düzeyine çıkarılması, birçok işletme için zor geçecek yılın ilk sinyali oldu. Tabii ki bu geçim şartlarında asgari ücretin yeni bedeli, çalışan için yakında pula dönecek. Çalışanlar da haklı bu şartlarda…

İşçilik ve genel giderlerin artışı küçük işletmelerin belini bükerken ,bir de kira sorunu çıktı.

Birçok KOBİ’nin kiraları inanılmaz oranlarda arttı. Yüzde 150-200 ve hatta 300’lük kira artışı yapan mülk sahiplerini şikayet ediyor küçük işletmeler….

Bunların arasında yardım amaçlı olarak kurulmuş Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün olması da bir başka olumsuzluk tabii ki…Yani insafsız zam yapan mülk sahipleri arasında temel amacı dayanışma olan bu kurum da var ne yazık ki…

Bu konuda şikayetler bitmiyor. İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülkemizde binlerce taşınmazı bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü, yaptığı astronomik zamlarla maalesef kiracılarını fazlasıyla üzüyor.

Bir KOBİ sahibi durumu şöyle özetliyor aslında:” Herkes zam peşinde…Yoksula yardım elini uzatan Vakıflar’da…Bu yüksek kiralara yürek mi dayanır ki..”

           KOBİ’LER ZOR DURUMDA AMA YETKİLİLER DUYUYOR MU..?

Biliyoruz ki; ülkemizdeki tüm işletmelerin yüzde 99,7’si KOBİ nitelikli …KOBİ’ler; istihdamın yüzde 71’ini, ihracatın ise yüzde 30,4’ünü gerçekleştiriyor. İşte bu tür işletmeler, zaman-zaman finansal anlamda zaman zaman da istihdam anlamında sıkıntılar yaşıyorlar ama reel sektörün de temelini oluşturuyorlar.

Kentin ticaret merkezi olan Kapalıçarşı, Ulucami ve Hanlar Bölgesi’de kent ekonomisinin temel direklerinden biridir. Birçok küçük işletme bu bölgelerde ticari faaliyetini sürdürür yıllardır…

İşte bu tür başarılı işletmelerin çoğu bu günlerde oldukça yüksek kira artışları ile şoke olmuş durumdalar…Özel sektörde faaliyet gösteren firmalar, eğer kiralık mekanlarda üretim yapıyorlarsa işleri iş bugünlerde…Çünkü fahiş kira artışları gündemde…

Bunlardan bir bölümü de: Küçükbalıklı ve Altınova Mahallesi sınırları içinde yer alan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kiracıları…Kendilerine Aralık ayı başında gelen kira artış yazıları sonrasında hala şaşkınlıklarını üzerlerinden atabilmiş değiller.

Örneğin 2023 yılında 17 bin küsur kirası olan bir işyerine tam 36 bin TL yeni dönem kira bedeli tahakkuk ettirilmiş. Kira artışı yıllık yüzde 110 gibi…

Küçük sanayiciler ve esnaflar günümüz koşullarında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün makul ve mantıklı kira artışı yapması gerektiğinde hem fikirler…Bu kira artışlarının diğer genel gider zamları ile birleştiğinde birçok işletmenin kapısına kilit vurmak zorunda kalabileceğini de duyurmaya çalışan bu kira mağdurları, seslerini duyurmak için her platformda çaba harcayacaklarını da belirtiyorlar.

Kira artışının yüksek enflasyona neden olabilecek bir faktör olduğunu belirten kiracı imalatçılar, işyeri kira artışlarında da makul oranların hayata geçirilmesini istiyorlar.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Bütün gerçekler başlangıçta küfür olarak kabul edilmiştir.(Bernard SHAW)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Vakıflar  yüzde 53’lük artış sınırlamasına uymuyor”

                 Çoğunluğu Bursa Kapalıçarşı’da bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü kiracılarının “yüksek kira artışlarına gösterdiği tepkiye” Bursa Milletvekili Hasan Öztürk sahiplendi.

                   Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Bursa’daki mülklerinde bulunan kiracılarına 2024 yılı başından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 150-200 oranlarında yaptığı kira artışını TBMM’de dile getiren Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından cevaplandırılması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

                   Vakıflar’ın kuruluş amacının yardımlaşma ve dayanışma olduğunu ve sosyal dengelerin sağlanması için tarih boyunca roller üstlendiğini hatırlatan Öztürk,:”Devlet işyerlerine yapılacak kira zamlarını yüzde 53,86 oranında sınırlama getirirken, bir kamu kuruluşu olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursa’daki mülklerinde kiracılara yüzde 150-200 oranında zam yapması anlaşılır değildir. Bu yüksek oranlı kira zamları ile Bursa Kapalıçarşı, Uzun ve Açık Çarşı ile diğer hanlardaki kiracılar büyük zarar görüyor. Hükümetin enflasyonla mücadelesine karşı ters bir uygulama ile astronomik kira artışları gerçekleşmiştir” diyerek 4 maddelik soru önergesini TBMM’ye verdi.

                     Bursa Milletvekili Hasan Öztürk soru önergesinde “Yapılan yüksek oranlı zamların gerekçesini, bu zamların enflasyonu tetikleyip tetiklemeyeceğini, hükümetin enflasyonla mücadelesine aykırı olup olmadığını ve yüzde 53’lük kira sınırlamasına Vakıflar’ın neden uymadığını” sordu.

                    Bakalım Hasan Öztürk’ün sorularına nasıl cevap verilecek.?

                    Bu tepkilerden sonra; seçim öncesinde kira artışlarında bir indirime gidilecek mi..?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.