ASGD 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı için Anadolu Medyası Gemlik Atamer Resort Hotel’de toplandık. Yapılan toplantıda 9 yeni üyenin katılımı ile güçlenen İbrahim Erdoğan Başkanlığındaki ASGD Genel Merkez yönetimi devam kararı aldı. Genel Kurul’da yapılan tüzük değişikliği ile derneğin yeni ismi “ANADOLU GAZETECİLER VE SPOR YAZARLARI DENEĞİ” olarak oybirliği ile kabul edildi.

1992 yılında kurulan ve kendi olanakları ile tesislerini yaparak, üyelerine hizmet veren Anadolu Spor Yazarları Derneği’nin Sosyal Tesisleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmasından sonra toplantımızı Gemlik ilçemizde gerçekleştirdik.

Son dönemlerde yaşanan bu olumsuzluklara rağmen AGSYD Üyeleri birlik ve beraberliklerinden taviz vermeden yola devam etme kararı alarak, Genel kurul çalışmalarını tamamladı.

Gazetecilik mesleğinin zorluğu ve ortaya çıkan sıkıntılara yardımcı olmak üzere kurulmuş olan derneğimiz 30 yıla yaklaşan süre içinde bir çok kongreler yapmış, bir çok aktivitelere imza atmış olmasına rağmen bu gün derneğimizin Bursa ili sınırları içinde toplanacağı bir tesisinin olmaması ne kadar acı bir tablodur. Her şeye rağmen bu olumsuzlukları bir nebze olsun ortadan kaldıran ve AGSYD Genel Merkezlerine sahip çıkan AGSYD Şube Yöneticilerimize teşekkür ederiz.

Anadolu Gazetecileri ve Spor Yazarları Derneği (AGSYD) 12. Olağan Büyük Genel Kurulu’na bir kez daha seçilen İbrahim Erdoğan ve yönetimine destek veren ve yanında olan, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, ev sahibi Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, CHP İl Başkanı İsmet Karaca, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer Belediyesi eski Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Çetin Gürol ile birlikte Anadolu’nun dört bir yanından gelen gazetecilerin katılım gösterdiği genel kurulda, bir de Anadolu Medya Buluşması programı gerçekleştirildi ve bu kapsama Türk Dünyası, Atatürk ve Medya konulu söyleşi yapıldı.

Kocaeli’den iki isim, söyleşide Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Bissenova, Gazeteci Yazar Yüksel Baysal, Gazeteci Yazar Necati Kartal konuşmacı olarak yer aldılar. Divan başkanlığını AGSYD Kayseri Şube Kurucu Başkanı Mustafa Cengiz’in yaptığı genel kurulda, seçimler sonrasında İbrahim Erdoğan’ın 9 isimle yenilediği listesi güven tazeledi. Oy birliği ile seçilen 15 kişilik Anadolu Gazeteciler ve Spor Yazarları Derneği Yönetiminde Kocaeli’den Orhan Balcı ve Çetin Gürol girdi.

Demokrasi şöleni AGSYD Genel Başkanı Erdoğan, genel kurulda yaptığı konuşmada, Anadolu’daki basın emekçilerinin güç koşullarda zoru başardıklarını söyledi. Derneğin Anadolu’yu kucaklayan güçlü bir yapısının bulunduğunu aktaran Erdoğan, şunları kaydetti. “AGSYD’nin her genel kurulu, tam anlamıyla bir Anadolu şöleni şeklinde geçiyor. Bu birlik ve beraberlik sürdüğü müddetçe çözülemeyecek sorunumuz yoktur. Ülkemizin birlik ve dirliğinin güvencesi de zaten Anadolu insanının bu güzel ferasetinde yatıyor. Üç yılda bir yapılan genel kurullarımızda ne mutlu ki tam anlamıyla bir Türkiye fotoğrafı oluşuyor. Ülkemizin pek çok şehrinden ilimize gelen meslektaşlarımız, hem mesleki sorunlarını değerlendirip çözüm yolları arıyor hem de dostluklarını, birlik ve beraberliklerini perçinliyor.”

Gemlik Belediyemizin kusursuz ev sahipliğinde, 3 gün 2 gecelik dolu dolu geçen görkemli bir genel kurula dönüşen AGSYD Genel Kurulu’nda yapılan konuşmalarda da medyanın önemine vurgu yapıldı.

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan , “İlçemizde tüm Anadolu’yu bağrımıza basıp kucakladığımız için çok mutluyuz. Gemlik’in kabuğunu kırdığı bu dönemde belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra, bu türden sosyal sorumluluk projelerini de çok önemsiyoruz” dedi.

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Basın, demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Yeniden 4. Kuvvet olma özelliğine kavuşmalı ve gerçek işlevini yerine getirmelidir” ifadesini kullandı.
CHP İl Başkanı İsmet Karaca, “ASGD Bursa’da doğmuş ve 30 yıldır da genel merkezi Bursa’da olmak üzere ülkemizi ve şehrimizi başarıyla temsil eden bir meslek kuruluşu konumunda olmuştur. Faaliyetlerini takdirle izliyoruz” derken, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu da, “Her alanda olduğu gibi medyada da sıkıntıların, basın özgürlüğünden kaynaklı açmazların farkındayız. Ama inanıyoruz ki, mutlaka medya da iyi olacak” şeklinde konuştu.
Genel Kurul’da büyük müjde ise Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’den geldi.

Başkan Erdem, “AGSYD’ye güzel bir tesis kazandırma sözümüz vardı, bunu en kısa zamanda yerine getireceğiz” dedi. Bilindiği gibi ASGD’nin Bursalıların desteğiyle yaptırdığı İdari ve Sosyal Tesisleri, geçtiğimiz yıl, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle yıkılmıştı. AGSYD 12.Olağan Genel Kurulu’nun son gününde yapılan veda gecesinde de derneğe emeği geçen 30 eski ve yöneticiler ile şube başkanlarına hizmet plaketleri verildi.

 AGSYD 12. Olağan Büyük Genel Kurulu’nda diğer görev kurulları ise şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu: İbrahim Erdoğan (Genel Başkan-Bursa), Yüksel Baysal (Genel Başkanvekili-Bursa), Çetin Gürol (Genel Başkan Yardımcısı/Kocaeli), M.Fatih Kaymaz  (Genel Başkan Yardımcısı-Kayseri), Rıfat Kara (Genel Başkan Yardımcısı-Çorum), Mustafa Boz (Genel Başkan Yardımcısı-Adana), Soner Manav (Genel Başkan Yardımcısı- Karabük), Ömer Aydoğdu (Genel Sekreter- Bursa), Mesut Yıldız (Genel Sayman-Bursa), Orhan Balcı (Yönetim Kurulu Üyesi-Kocaeli), Mehmet Duman (Yönetim Kurulu Üyesi-Elazığ), Mustafa Gürse s(Yönetim Kurulu Üyesi-Sakarya), Cennet Cankılıç (Yönetim Kurulu Üyesi-Bursa), Mustafa Gültekin (Yönetim Kurulu Üyesi-Bursa) ve Halil Ataş (Yönetim Kurulu Üyesi-Bursa).

Denetleme Kurulu: Cevat Türe (Bursa), Demet Öztürk (Kayseri), Şeyda Turaçlar(Adana).

AGSYD Genel Merkez Kongresi’nin Genel Merkez ve Şube Yöneticilerimize ve üyelerimize hayırlı olmasını temenni eder, çalışmalarında başarılar dilerim.