Pek çoğumuz hala kentimizde Uludağ Üniversitesi'nden sonra ikinci devlet üniversitesi Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ)'nin varlığından yeterince haberdar değil.

Halbuki, 10 yıl önce araştırma üniversitesi olarak kurulmuş olup 2011 yılında öğrenci kabul etmeye başlayan BTÜ, 2016'dan itibaren mezun veriyor.

Bünyesinde 6 fakülte, 1 enstitü, 1 yüksek okul, 1 meslek yüksekokulu, 1 teknoloji transfer ofisi, 2 TEKNOPARK, 1 merkez araştırma laboratuarı ve 11 araştırma merkezi bulunuyor.

466'sı akademik, 164'ü idari diğer birimlerle birlikte toplam 728 personel hizmet vermekte.

Yüksek teknolojiye sahip son sistem cihazlarla donatılmış 80'in üzerinde laboratuar ile başta akademisyenlerin araştırmaları olmak üzere kentimiz sanayisinin de test ve analiz ihtiyaçlarının pek çoğuna cevap vermektedir.

Yenilikçi ve de genç bir üniversite olmasına rağmen başarılı çalışmalarıyla alanındaki pek çok yüksek öğretim kurumu arasında fark yaratmıştır.

Nitekim de kuruluşundan bu yana öğretim üyelerince tamamlanmış olup sürdürülmekte olan 886 bilimsel projenin toplam bütçe değeri 125 milyon TL'ye ulaşmıştır.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından "Robotlar ve Akıllı Sistemler" alanında uzmanlaşacak üniversite olarak hedef konulan BTÜ, katıldığı yarışmalardan önemli dereceler almıştır.

Buraya kadar her şey güzel.

Şimdi gelelim madalyonun diğer yüzüne.

Bu denli umut vadeden, ülkemizin öncelikli kalkınma hedeflerine ulaşmada öncülük eden Bursa Teknik Üniversitesi'nin ne yazıktır ki öğrenci yurdu yok.

Şaka gibi...

Lafa gelince yere göye sığdıramadığımız teknik üniversitemizin bu en önemli eksikliğinin çözümü için verilen sözler yerine getirilmemiştir.

Çocuğunun Bursa Teknik Üniversitesi'ni kazanmasıyla gururlanan, mutlu olan aileler üniversitenin yurdu olmadığını öğrenince sevinçleri hayal kırıklığı yaşıyorlar.

Hatta bu yöndeki tercihlerini değiştirmek zorunda kalan aileler oluyormuş.

Nedeni de şu, Bursa Teknik Üniversitesi'nin bünyesinde ne kız ne de erkek öğrenci yurdunun olmaması.

Öyle değil mi?

Evlatları yaşadıkları şehrin dışında üniversite kazanmış anne babanın endişesi çocuğunun nerede barınacağıdır.

Herkesin özel yurt ya da ev kiralayacak imkanı yok.

Hayat şartları malum...

Aynı şekilde üniversitede görev yapan akademisyenlerin de lojmanı yok.

Ne kadar ayıp bir durum?

Çocuğunuz BTÜ kazandı diye seviniyorsunuz, ancak üniversitenin yurdu olmadığı için ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz.

Olacak şey değil.

Çok iyi hatırlıyorum, Gençlik ve Spor Bakanlığı, BTÜ bünyesinde 550 kişilik erkek, 550 kişilik kız yurdu yapacaklarını taahhüt etmiş Rektörlük de kampüs içinde yer tahsisi yapmıştı.

Aradan geçen iki yıl içinde hiç bir gelişme olmamıştır.

Hiç kusura bakmayın.
Bu ayıp, bu kenti TBMM'de en iyi şekilde temsil etme sözü verip yerine getirmeyen parlamenterlerindir.