Çünkü hayat sudan ibaret...
Bursamız ne kadar kadim bir şehir.
Yaradan'ın, yaşama dair adeta pek çok doğal nimeti bir arada bahşettiği dünya da çok ender şehirden birisidir Bursa.
Her geçen gün insan nüfusunun arttığı dünya da su ihtiyacı da o oranda azalmakta.
Dolayısıyla su evrenselin geleceği için hava ve toprak kadar önem arz etmektedir.
Böyle bir hatırlatma yaparak yazıya giriş yapmamızın sebebi şudur:
Dün güne Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın kentimizin doğal kaynak sularını fırsata çevirmek adına Bursa'ya değer katacak Muradiye içme suyu markasına kardeş olacak yeni bir markanın tanıtım toplantısıyla başladık.
Bursa Su ismiyle üretilecek doğal kaynak suyu önümüzdeki günlerde önce şehrimizde ardından Türkiye ve dünya yolculuğuna çıkmaya hazırlanıyor.
Türkiye genelinde 400, kentimiz de ise 28 adet su fabrikası bulunuyormuş.
Bunlardan sadece 2018 yılında Büyükşehir Belediyesi'nce hizmet veren Muradiye Su kamu adına üretim yapıyor.
İlk etapta satış ve pazarlama tecrübesizliğinden kaynaklanan su satış rakamları beklentinin altında kalarak zarar eden Muradiye Su Fabrikası'nın başına BESAŞ eski Genel Müdürü Mustafa Bektaş'ın getirilmesiyle 2020 yılında yurt genelinde 26 il ve 7 ülkeye ihracat yaparak 40 milyon ciroya ulaşmıştır.
Başkan Aktaş tesis aynı, kaynak ayrı şekilde üretime başlayan Bursa'nın yeni doğal su kaynak suyu markasının yıllık 100 milyon ciro hedefiyle kısa sürede sektörde iddialı bir konuma geleceğini söyledi.
Enteresan değil mi?
Kestel'deki mevcut su fabrikası aynı su kaynakları farklı yerlerde olsa da bölgenin aynı olmasına rağmen Bursa Su markası nasıl olur da sektörde iddialı konuma gelebilirdi ki?
Anlatayım...
Bursa Su, Muradiye'ye göre içimi daha yumuşak.
Yani Türk halkının damak tadıyla tüketici tercihine uygun.
Birinci sebep bu.
İkincisi fiyatı.
Sektörde ilk kez uygulanacak 12 litrelik cam şişe damacana fiyatı 4 lira 75 kuruş.
Üçüncüsü, 19 litrelik plastiklerin aksine 12 litrelik cam şişe damacanalarda hijyen ve de daha çabuk süre de suyun tüketmesi anlamına geliyor.
Dördüncü ve en önemli tercih sebebi ise su şehri Bursa'nın ismiyle özdeş bir marka olmasıdır.
Muradiye suyunun evet kaynağı Bursa Uludağ'dadır.
Ancak yüzlerce farklı firmanın suyu içinde tüketicinin Muradiye suyunu tercih sebebi olacak bir farkı olmalıdır.
Muradiye ismi kentimiz için kutsal mekânların bulunduğu önemli bir semtimizdir.
Ama bu durum, pazarın en çok suyu tükettiği Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya vs. Bursa'ya dair bu özelliğinden dolayı Muradiye suyu için tercih sebebi oluşturmaz.
Bu nedenden dolayı Bursa ismi çağrışımı, ambalajlı su pazarı tüketiminde tercih sebebi olmasına en büyük etkin olacaktır Sayın Ahmet Bayhan.
Bilmem anlatabildim mi?
Başkan Aktaş, Bursa'nın yeni su markasıyla 2021 yılı hedeflerinin günlük 30 bin adet 12 litrelik cam şişe damacana ile yıllık 100 milyon ciro olduğunu aktardı.
Su fabrikasının devamlılığı için elbette belirli ölçüde kazanç sağlaması gerekmektedir.
Bu işin ticari yönüdür.
Dolayısıyla ben ne kadar para kazandığı tarafında değil.
Nitekim tüketicinin marka tercihine göre değişse de her canlı için olmazsa olmazı olan suyun, Bursa ismiyle Türkiye'yi daha sonrasın da dünyayı dolaşarak hayat verecek olmasıdır beni gururlandıran.

X X X X

KAÇAK SU KULLANAMAZLAR

Bursa'da 28 tane su fabrikasının bu denli fazla olduğunu doğrusu biz de yeni öğrendik.
Hal böyle olunca insanın aklına Allah'ın bu kente lütfu doğal kaynak sularımızı dolum tesislerinde toplayarak satan firmaların Bursa'ya katkısı ne oluyor? Diye sorduk Başkan Aktaş'a.
Su fabrikalarının doğal kaynak sularının tonun 18 ila 19 TL'den ücretlendirildiği bilgisini de BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç aktardı.
Ayrıca su fabrikaları mücavir alanı içinde kalan ilçe belediyelerine de tahsil edilen paranın yüzde 25'i aktarılıyormuş.
Zaman zaman gündeme gelen bazı su fabrikalarının bilenen mevcut kaynakların dışında kaçak olarak farklı su kaynakları da kullandığı sorusuna da yanıt veren Başkan Alinur Aktaş, böyle bir durumun asla söz konusu olmadığını hatta BUSKİ tarafından kaynakların 7/24 online olarak takip edildiğini söyledi.

X X X X

2050'YE KADAR SU SORUNU YOK

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, son yıllarda iklim değişikliklerinden kaynaklanan yağışların azalmasına rağmen Bursa'nın içme suyu sıkıntısının bulunmadığını söyledi.
Hatta Çınarcık Barajı'nın tam anlamıyla devreye girdiğinde 2050 yılına kadar kentin içme suyu sorununun yaşanmayacağını aktardı.