Her ne kadar iki konu da vatandaşın pek umurun da olmasa da Bursa siyasetinin gündemini oluşturmuş durumda.
Öyle ya TBMM 22. ve 23. dönem AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi’ne katıldı.
Kızılcıklı’nın rozetini, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan taktığı görüntülerinin paylaşılması kimine göre sürpriz kimine göre beklenen bir durum olarak değerlendirildi.
Siyasette olağan sıradan bir gelişme olsa da sanki Kızılcıklı, suç işlemişçesine sosyal medyada yapılan yorumlar üzücüydü.
Hatta İnegöl'den bu konuda iki örnek vereyim...
Rahmetli Hikmet Şahin'in AK Parti'den ayrılıp DYP'den büyükşehir belediye başkan adayı olmadı mı?
Refah Partili eski milletvekili Ahmet Sünnetçioğlu HAS Parti'ye geçmedi mi?
Hatta ve hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Necmettin Erbakan Hoca'yı bırakıp AK Parti'yi kurmadı mı?
Siyasetin doğasında olan gelişmeler bunlar.
Milletvekilliği dönemlerinde özellikle İnegöl'de önemli hizmetlere öncülük etmiş kişinin siyasi geleceğine dair farklı düşünmesi ne zamandır suç oldu?
Hele ki, hiç hoş olmayan yorumların pek çoğunun İnegöl'den yapılması Kızılcıklı'yı eminim daha da üzmüştür.
Çünkü halen bu ilçede ikamet eden Sedat Kızılcıklı'yı hain ilan edenlerin unuttuğu gerçek şudur.
İnegöl her ne kadar pek çok ilden büyük olsa da bu ilçede yaşayanların her daim yüz yüze gelebilecekleri ihtimalidir.
Bursa siyasetinde iktidarından muhalefetine tartışılan diğer bir gelişme de Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'ın belediye meclisinde sarf ettiği sözler olmuştur.
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) markasıyla çıkacak olan araçların üretim merkezi Gemlik'e hafta sonu gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tesislerde incelemelerde bulunmuşlardı.
Hatta her iki bakan da TOGG ile deneme sürüşü yaparak test etmişlerdi.
Bakanlara, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Refik Özen, Zafer Işık, Ahmet Kılıç, Vali Yakup Canpolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kaymakam Hasan Koç, GTSO Başkanı Paşa Ağdemir, GTB Özden Çakır ve İlçe Emniyet Müdürü Abdülkadir Yüce eşlik etmişlerdi.
İşte bu buluşmaya Gemlik Belediye Başkanı olarak kendilerinin davet edilmeyişine tepkisini belediye meclisinde sarf ettiği sözlerle dikkatleri üzerine çekti.
Aslında meselenin daha öncesi de varmış.
"Yerli otomobil milli değil AK Parti projesi, ben sahiplenmem" sözleriyle AK Partili milletvekillerin sosyal medyadan hedefi haleni gelen gelişmeyi muhatabı Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'dan dinleyelim:
"Başkanı olduğu şehrin sınırları içinde ülkemizin gururu otomobil fabrikasının kurulmasına acaba hangi belediye başkanı karışı çıkabilir? Gemlik'in bir parçası olan 1 milyon 850 bin metrekare Hazine'ye ait arsaya fabrikanın kurulması için 1000'lik, 5000'lik, 25000'lik ve de 100 binlik planlara işleyip biz Büyükşehir Belediye Meclisi'ne götürüp oy birliğiyle karar aldık. Bizden bu konuda ne istenildiyse eksiksiz yerine getirip destek verdik. Bir kişi çıkıp engel olacak bir şey yaptığımızı söyleyemez"
Diyen Başkan Sertaslan, bunları neden yaptıklarını da şöyle aktardı:
"60 yıllık rüyanın gerçeğe dönüştürmeği üstlenen TOGG bu ülkenin ortak değeri olduğu içindir"
TOGG tesisleri Gemlik'te defalarca bakanların katılımıyla yapılan toplantılara Gemlik Belediyesi'nin çağrılmadığını da vurgulayan Sertaslan, son olarak iki bakanının milletvekilleriyle gelip tesisleri ziyaret edip sonrasında yapılan iftara davet edilmediklerini, gelişmeleri ise ertesi gün sosyal medyadan öğrendiklerinden yakınıyor.
Ayrıca fabrikanın kuruluş aşamasından şu ana kadar 2 bin civarında çalışan için bir kişi dahi Gemlik Belediyesi'nden talep edilmediğini de belirten Sertaslan, şunları söyledi:
"Bu benim kişisel meselem değil, ulusal bir meseledir. Ben Gemlik'in belediye başkanıyım. Eğer bu şehri sırf CHP'li diye görmezden geliyorlarsa, dışlıyorlarsa o halde beni milli görmeyeni, sahiplenmeyeni ben de sahiplenmem"
Takdir kamu oyunun...