Değerli dostum, ÇEK’in başarılı basın danışmanı Teoman Alper, sağ olsun, beni bilgilendirdi:

“Sevgili Can, geçtiğimiz 3 Mart Çarşamba günü, Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin geleneksel 15. “ÇEK Ödülleri” 3 Mart Eğitim Kurumları Konferans Salonu’nda salgın koşulları dikkate alınarak düzenlenen etkinlikte sahiplerine verildi.

ÇEK 3 Mart Eğitim Kurumları’nda çalışan öğretmenler, zorlu salgın döneminde yurt genelinde görev yapan tüm öğretmenler adına “Eğitim”; Yücel Edebali (Hizmet), Elif Sağdilek ve Ömür Kurt (Teşvik) ödülü aldı. ÇEK’de 10 yıldır çalışanlara da plaketleri takdim edildi.

Ödül etkinliği youtube ÇEK TV kanalından yayınlandı.’’

BUĞRA KÜÇÜKKAYA’LAR

ÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar’ın tören konuşmasından altını çizdiklerimi yazayım:

“3 Mart 1924, Eğitim Birliği Yasası ile laik bilimsel eğitimin, uluslaşmanın, çağdaşlaşmanın, Atatürk devrimlerinin temelinin atıldığı tarihtir. Devrim yasaları ile Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan tüm bireyler, ‘teb-a’ olmaktan ‘yurttaşlığa’ evrilmiştir.’’

**********************

“Ezberci, sınav odaklı eğitim yerine, düşünen, sorgulayan, spor ve sanatla yoğrularak sosyalleşmiş, takım çalışmasına yatkın, yaratıcı, proje üretici bireyler yetiştiren, teknoloji yaratmaya ve yenilikçilik arayışında olmaya yönlendiren, hayal kurduran, bilimsellikle bezenmiş çağdaş bir eğitim sistemi oluşturmalıyız.’’

ÇEK’in kuruluş felsefesini açıklayan, çok doğru saptamalar. Şunu da eklemeliyim; eğitim mutlaka parasız olmalıdır.

AZİZ SANCAR’IN MEKTUBU

Nobel ödüllü bilim insanı, ulusal gururumuz, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ödül törenine gönderdiği, çok çalışmaya vurgu yapan mesajı ÇEK’lilere büyük moral verdi.

Mesajın iletilmesine katkı yapan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Bursalı’nın yazdığı, “Aziz Sancar ve Nobelin Öyküsü’’ kitabını okurlarıma öneriyor ve Aziz Sancar’ın ufuk açan mesajını yayınlıyorum.

“Sevgili Kır Çiçekleri, yarın ülkemizin sorumluluğunu üstlenecek sevgili genç arkadaşlarım, gençlere fırsat eşitliğini gözeterek öğrenimin yolunu açan Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin kurucuları,

Gençlerimizin özellikle kız çocuklarımızın eğitim ve öğrenimine katkıda bulunarak Atatürk ve Cumhuriyet sevgisiyle ülkesine bağlı değerli insanların yetiştirilmesine yaptığınız özverili katkıların artarak çoğalarak büyüyerek sürmesini diliyorum.

Sevgili çocuklar, yarın ülkemizin tümü sizlere emanet olacak. Atatürk’ün bize miras bıraktığı yol gösterici ilkesi, bilimdir; iyi yetişmiş, ülkesine, ailesine, çevresine yararlı, gerektiğinde dünya çapında yaratıcı büyük çalışmalara imza atmış gençlerin yetiştirilmesidir.

Bunun için çok gerekli olan, azimle cesaretle ve başaracağım duygu ve düşüncesiyle yılmadan çok çalışmaktır.

Ben bu yoldan gittim ve başarıya ulaştım. Çalışmalarımın Nobel Ödülü ile değerlendirilmesinden çok, bu ödüle giden yolda yaptığım çalışmalar bana heyecan vermiştir. İnsanlığa yaptığım hizmet, aynı zamanda ülkemin ve Türklüğün adıyla anılacak olması, bana mutluluğun en büyüğünü tattırmıştır.

Bilim için, insanlık için, ülkem için hala laboratuvarımda günde 12 saat çalışıyorum ve arkadaşlarımla birlikte insanlığın en büyük illetlerinden biri olan kansere çare bulma uğraşı içindeyiz.

Eminim sizler de çok iyi işlere başarıyla imza atacaksınız.

Bilim insanı olacaksınız, mühendis olacaksınız, sanatçı olacaksınız veya yeteneğinizin sizi götüreceği hayatın herhangi bir alanında ilerleyeceksiniz. Size tavsiyem, her işin en iyisini yapmaya en iyilerinden biri olmaya çalışmanızdır.

Emek sarfetmeden, azimli olmadan, karınca gibi çalışmadan, işinize odaklanmadan başarı gelmez.

Başarının, üstünlüğün ve zaferin sizlerin elinizde olduğunu hiç unutmayın.

Çağdaş Eğitim Kooperatifi, 26. yıl dönümünde eminim ki bu yolda sizlere, özellikle kızlarımıza çok iyi yol gösterici görevini tüm imkanlarını seferber ederek yerine getirecektir.

Hepinizin gözlerinden öperim.’’

ÇEK’e emek verenlere minnettarım; Türkiye’nin yarınlarını bilimin ışığı aydınlatacaktır.