Hani denir ya; “bir koca çınar devrildi’’ diye.

CHP 23. Dönem Manisa Milletvekili, Türkiye Barolar Birliği Eski Genel Sekreteri Şahin Mengü CHP’nin koca çınarıydı.

********************

1967 yılında CHP Ankara İl Gençlik Kolu üyesi olarak siyaset hayatına giren; 2002 ve 2006 yıllarında CHP Parti Meclisi'ne seçilen; 2007 genel seçimlerinde CHP’den Manisa Milletvekili olan ve 1980 yılından bu yana CHP tüzel kişiliğinin (CHP – SODEP - SHP) sürekli olarak avukatlığını üstlenip, tüm Genel Başkanların ve çok sayıda muhalif gazetecinin avukatlığını yapan Mengü, Silivri sürecinde de adalet için azimle çabalamıştı.

********************************

Mengü, eski başbakan Bülent Ecevit'in sıkıyönetim döneminde avukatlığını, daha sonra da CHP eski genel başkanı Deniz Baykal'ın avukatlığını üstlenmişti.

Türk Eğitim Derneği, Türk Hukuk Kurumu ve Uluslararası Avukatlar Birliği üyesi olan Şahin Mengü, evli ve iki çocuk babasıydı. Kızlarından biri gazeteci Nevşin Mengü'dür.

CHP’NİN KÖKLERİNE BAĞLILIK

Şahin Mengü; 6 Ok'da ifade edilen CHP'nin köklerine, Atatürk devrimlerine, Kuvayı Milliye geleneğine, laik cumhuriyete sarsılmaz bir inançla bağlıydı.

Bu uğurda, mücadeleci kişiliğiyle daima en önlerde yer almıştır.

Mengü; son dönemlerde CHP Genel merkezine bu çizgide eleştiri, öneri ve uyarılarda bulunuyordu.

Şahin Mengü’nün İstanbul gerçeği adlı internet gazetesindeki yazılarını ilgiyle takip ediyordum. Son yazısının başlığı; “Yapılması gereken demokratik mücadele’’ idi.

 

MENGÜ’YÜ ANMANIN YOLU

Hani bazı insanlarla ayaküstü sohbet etmişliğiniz, yemek yemişliğiniz, el sıkışmışlığınız dahi yoktur ama kendinize çok yakın hisseder, ona gönlünüzde geniş bir yer açasınız ya.

Şahin Mengü benim için öyleydi.

***************************

Şahin Mengü’yü anmanın, yaşatmanın yegâne yolu, Atatürk devrimlerine; demokratik laik sosyal hukuk devletine; emek mücadelesine sahip çıkmak; azimle kenetlenerek, dayanışarak bu uğurda kararlılıkla, örgütlülükle çok çalışmaktır.

*******************

Şahin Mengü…

Atatürkçü, aydın, yurtsever, devrimci, hukukçu, dürüst, emekten yana, mücadele insanı; elveda.

Ruhunuz şad olsun.

CHP'li dostlarımın acısını paylaşıyor, sabır diliyorum.