Hava Durumu

AK Partili iki vekil Bursa için hayati önem taşıyan tehlikeye neden ilgisiz?

Yazının Giriş Tarihi: 13.05.2024 16:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 16:17

Daha çok para kazanma hırsının aklın önüne geçtiği Bursa'da birileri hala bu şehre ihanet etmek için insan hayatına kastetmeyi mübah görüyor.
Son yıllarda iş bulma vaadiyle göçle gelen nüfus artışının kontrolsüz ve de ön görülen planlamanın dışında orantısız büyümesi kentimiz insanının yaşam kalitesini kısıtlıyor.
Üç tarafı organize sanayi bölgeleriyle çevrili kentimize yeni sanayi bölgeleri ilave etmek mevcut şehir yaşamını daha da yaşanmaz hale getirmekten başka nedir ki?
2022 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi'nce alınan kararla Hava Kirliliğini Önleme Komisyonu kurulmuştu.
Komisyona paydaş olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Marmara Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, belediyeler, Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi'nin ilgili fakülteleri ve Akademik Odalar dahil olmuşlardı.
Komisyonun 1.5 yıl süren 'bilimsel' açıdan ele aldığı toplantı, inceleme ve yerinde tespit etme faaliyetlerine başlanmış her açıdan sebepleri araştırılıp çözüm yolları konusunda hazırlanan 44 sayfalık rapor Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunulmuştu.
Ercan Barutcuoğlu'nun başkanlık ettiği komisyon raporu gereğinin yapılması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na teslim edilmişti.
Raporda halk sağlığını tehdit eden üç konu başlığı olarak şunlar öne çıkarılmış.
Sanayi kirliliği, otomobil egzoz gazı ve kimyasal atıkların yakılması.
Özellikle de raporda Kestel ve Gürsu'da tekstil fabrikalarının bacalarından bırakılan 'yağ buharından' hava kirliliğinin kaynaklandığı açıkça belirtilmişti.
Şunu da belirtelim, TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili AK Partili Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın.
Ayrıca komisyonun bir diğer üyesi de yine AK Parti Bursa Milletvekili Emel Gözükara Durmaz.
Bursa açısından hayati önem arz eden raporun gereğinin yapılması noktasında kentimizi parlementoda temsil eden iki ismin de konuya bugüne kadar ilgisiz kalmasının takdirini kamuoyuna bırakıyoruz.

CHP'li Pala, halk sağlığını tehdit eden kirlik nedenlerini Bakana sordu?

Öyle ya, soruna çözüm bulacak TBMM Çevre Komisyonu'nda biri başkanvekili diğeri komisyon üyesi AK Partili Bursa milletvekili her halde bu şehirde yaşamıyor!
İş başa düşmüş olacak ki, CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala kentimizde insan hayatını tehdit eder boyutlara gelen hava kirliliğinin TBMM'ne taşımış.
Vekil Pala, halktan gelen yoğun şikayet üzerine özellikle Kestel, Gürsu ve İnegöl'de artış gösteren hava kirliliğinin nedenlerinin araştırılıp acilen önlem alınmasını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde şu ifadelere yer vermiş:
"Bursa'da hava kirliliği yıllardır halk sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir. Bursa'da en önemli hava kirleticilerinden biri olan Partiküler Maddelerin (PM10-PM2.5) havadaki düzeyi çok üzerinde seyretmektedir. Partiküler maddelere maruz kalmak hem akciğeri hem de kalbi etkileyerek kalp veya akciğer hastalığı olan kişilerde erken ölüme, düzensiz kalp krizine, astım hastalığına veya akciğer işlevlerinde azalmaya yol açmaktadır. PM kirliliğinden en çok çocuklar, kalp veya akciğer hastalıkları olan yaşlılar etkilenmektedir. Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre Bursa'da her yıl üç bine yakın kişinin hava kirliliği nedeniyle hayatını erken kaybettiği tahmin edilmektedir. Ülkemizdeki mevzuata göre hava kalitesini korumak ve hava kirliliğini en düşük düzeye getirmek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın sorumluluğundadır"
Devamında kirliliğin Bursa'da halk sağlığı sorunu haline geldiği gibi ölüm sebepleri oluşturduğunu vurgulayarak Bakan Özhaseki'ye şu soruları sormuş:
1- Bursa'da hava kirliliği uzun yıllardır önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın Bakanlığınız tarafından neden etkin önlemler alınmamaktadır?
2- Bursa'da bulunan hava kalitesi ölçüm istasyonlarının verilerine göre, Bakanlığınız tarafından yayınlanan "BURSA İLİ TEMİZ HAVA EYLEM PLANI, THE (2020-2024)"ün işe yaramadığı ortadadır. Bu planın neden işe yaramadığına ilişkin yapılmış bir değerlendirme var mıdır? Planın yetersiz yanları tartışmaya açılmış mıdır? Plandaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen kurum ve kuruluşlar hangileridir? Bu kurum ve kuruluşlara herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır?
3- Partiküler maddelerinin temel kaynaklarının fabrikalar, enerji tesisleri, yakma tesisleri, inşaat faaliyetleri ve yangınlar olduğu bilinmektedir. Bursa'da son beş yılda, PM kirliliğine yol açan fabrikalara, enerji tesislerine, yakma tesislerine ve inşaat faaliyetlerine karşı ne tür yaptırımlar uygulanmıştır?
4- Bursa'da son beş yılda, yıllara ve ilçelere göre, hava kirliliğine ilişkin kaç rutin denetim kaç şikayet denetimi yapılmıştır? Bu denetimlerin sonuçları nedir? Denetim sonuçlarına göre kesilen ve tahsil edilen ceza tutarı nedir? Para cezası dışında herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır?
5- Bursa'da hava kirliliğini azaltmak için Bakanlığınız tarafından gelecek yıllara ilişkin ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

Görüldüğü gibi her canlıyı ilgilendiren çevre kirliliğinin sebepleri ve de çözümleri ortadayken önce mevcut soruna çözüm bulmak yerine yeni yeni kirlilik tehdidi nedenleri oluşturma çabası olsa olsa Bursa'ya ihanet etmek olur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.