Hava Durumu

Bursa iş dünyasına BTSO'dan yeni fırsatlar

Yazının Giriş Tarihi: 31.05.2024 14:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 14:48

Kuruluş aşamasında kent kamu oyunda tartışılmış olsa da şuan için kısmen hayata geçirilen TEKNOSAB'ın sanayi bölgesinden çok daha fazlası olduğunu kavrayabiliyoruz.
Nasıl mı? aktarayım...
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin ileri teknoloji yatırım hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen TEKNOSAB'da ihtiyaç duyulan Güney Marmara'nın en büyük lojistik merkezini kurmayı planladıklarını açıkladı.
Girişim Sermayesi Yatırım Fonu modeliyle BTSO üyelerinin yatırım yapabileceği lojistik merkezlerin yaklaşık 170 milyon dolarlık yatırım öngörülüyor.
Bursa'ya 30, Bandırma Limanı'na 75, Gemlik Limanı'na 50 kilometre mesafede bulunan TEKNOSAB sınırları içinde 173 bin 600 ve 89 bin metrekarelik iki farklı alanda hayata geçirilmesi planlanan Lojistik Park projesinde TIR ve treyler park alanları, gümrük alanıantrepo ve sosyal tesisleridari ofisleridinlenme ve konuklama alanları da bulunacak.
Ayrıca güvenlikten plaka okumaya kadar pek çok teknik altyapı ile birlikte 300'ün üzerinde yükleme rampası, kolon arası aks mesafeleri ve kiriş altı yükseklik değerleri ile lojistik sektörünün uluslararası, standartlarıyla tespit edilmiş şekilde planlanıyor.
En önemlisi de BTSO üyelerinin yatırım ortağı olabilecek fırsatının olmasıdır.


Burkay, bu ayrıntıya da şöyle açıklık getiriyor:

30 ayda tamamlanması hedeflenen projenin Bursa ekonomisinin ürettiği değerinin 55 bin üyemizin faydalanabileceği bir iş modelinin startını vermiş olacağız. Nitekim Bursa'nın girişimci potansiyeli en yüksek iller arasında olması fırsatını kentin yatırımcı ayağıyla da yönlendirmeliyiz. Türkiye'deki 360 organize sanayi bölgesinin yatırıma başlama süresinin yaklaşık12 yıl olduğu ancak gerçekleştirdiğimiz iş modeliyle TEKNOSAB gibi dev bir projenin kamulaştırma ve altyapı yatırımları da dahil olmak üzere 4 yıl gibi kısa bir sürede hayata geçirmeği başardık”
Bölge de ihtiyaçları duyulan merkezlerin kurulması amacıyla belirlenen alanlarda ilk etapta gümrük, antrepo, depolama ve lojistikle ilgili hizmetlerin sağlanması için gerçekleştirdikleri Lojistik Park projesinin de yeni bir iş modeliyle kurgulandığını vurgulayan Burkay:

Bu kasamda TEKNOSAB Lojistik Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nu kuruyoruz. Bu fon, aynı zamanda TEKNOSAB Lojistik Park A.Ş. paylarına yatırım yapacak. TEKNOSAB Lojistik Park A.Ş., lojistik merkezinin inşaatı ve işletmesinden sorumlu olacak
Burkay, BTSO meclis üyelerine hitaben gelişmeleri aktardığı konuşmasının sonundaki şu sözleri önemliydi:

BTSO olarak bu coğrafyada oyun planı olan bir kaç önder kurumdan bir tanesiyiz. Bursa'da değişim ve dönüşüm olacaksa bunu biz başaracağız. Elimizde projelerimiz var. Bu konuda ciddi mesailer harcıyoruz. Alanında dünyanın en iyisi olan danışmanlar ile çalışıyoruz. BTSO üyelerinin tamamına önemli yatırım fırsatları sunacağız. Üyelerimizin pasif gelire sahip olmalarını sağlayan bir payı ortaya çıkaracağız. Tüm üyelerimize çağrımız bu oyunun bir parçası olmalarıdır. Bursa'ya ve üyelerimize yapacağımız en büyük hizmet bu olacaktır.
TEKNOSAB'ın planlanma aşamasında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma çığralığını yapanlar, gelişen teknolojiyle değişen dünyamızda en modern sanayici yatırımı örneği olan TEKNOSAB'da nelerin olduğu nelerin olacağını gelip görmelidirler.

Çünkü ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.