Hava Durumu

İnegöl, hiç bu kadar arzulu olmamıştı...

Yazının Giriş Tarihi: 23.05.2024 17:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 17:45

Bu anlamda İnegöl özelinde en çok yazdığım konulardan biridir; İnegöllülerin bitmek tükenmek bilmeyen il olma hayalleri.
İnegöllülerin bu arzuları her seçim öncesi gündeme gelir sonra da bir sonraki seçime kadar kimsenin sesi çıkmazdı.
Çünkü her seçim öncesi İnegöl'e gelen muhalefet partilerinin genel başkanları ilçe halkının il olma hayalini bildiğinden, “Bizi iktidar yapın biz de sizi il yapalım” sözü vermesindendir.
Sonuç itibarıyla bugüne kadar bir netice alınamamıştır.
Son olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Türkiye geneli ifade ettiği “100 il 1000 ilçe” vaadi de gerçekleşmeyince bu kez İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde geçtiğimiz ekim ayında çalışma başlatılmıştı.
95 sivil toplum kurulusu (STK) temsilcisinin de katılımı ve de destekleriyle uygulanacak politikaların, stratejilerin ve de yol haritasının belirlenmesi için İnegöl İl Olma Platformu çalışmaları şu sıralar hız kazandı.
Bu kapsamda düzenlenen İnegöl İl Olmalı Çalıştay Sonuç Raporu kitapçığı hazırlandı.

Raporda il olma gerekçelerine şu şekilde yer verilmiş.
Şehrin coğrafi konumu, turizm potansiyeli, güçlü sanayisi ve tarım potansiyeli konularında şehri daha iyi bir noktaya getirecek fırsatların yer aldığı plansız yapılaşma, il dışından hızlı ve kontrolsüz göç, çevre kirliliği, uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması ve Büyükşehir Yasası ilçeyi olumsuz anlamda tehdit eden unsurların başında değerlendirilmiş.
Şehrin ihtiyaçları potansiyeli, fırsat ve tehditlerini içeren sonuç raporu kitapçığı İl olma Komisyonu üyeleri tarafından AK Parti, CHP ve MHP İnegöl ilçe başkanlıklarına gerçekleştirilen ziyaretler ile bilgilendirilerek İnegöl'ün il olması hem mevcut sorunların pek çoğunun kendiliğinden çözülecek hem de şehrin iyi olduğu alanlarda çok daha üstün bir noktada olunmasını sağlayacağını görüşünde birleşilmiş.
Meseleye İnegöl'den bakıldığında bu şekilde görünüyor olsa da Bursa'dan bakıldığında ise İnegöl'ün artık Bursa'ya ihtiyacının olmadığıdır!
Gelinen sürecin detaylarını öğrenmek adına görüştüğüm İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (İTSO) ve İnegöl İl Olma Platformu Başkanı Yavuz Uğurdağ da, “İnegöl'ün il olması siyaset üstü bir konudur” diyerek başladığı sözlerine şöyle devam etti:
Bu noktada tüm siyasi parti ilçe teşkilatlarımızla ortak hareket etmek durumundayız. İnegöl'ün il olması bizim görevimiz değil fakat dertlendiğimiz, şehrimizin ihtiyacı olan bir konudur. Tüm İnegöllülerin siyaseti bir kenara bırakarak önce İnegöllüyüm demesi ve İnegöl'ün il olma çalışmalarını sahiplenerek bu doğrultuda desteğini ortaya koyması gerekmektedir
Bir sonraki aşamada akademik araştırmalar desteğiyle belirlenen şehrin ihtiyaçlarının, potansiyelinin ve hedeflerinin yer aldığı kitapçığı Ankara nezlinde TBMM'de grubu bulunan partilerin genel başkanlarını ziyaret ederek takip edeceklerini de vurgulayan Başkan Yavuz Uğurdağ;
İnegöl olarak bir olmalı, beraber olmalı ve şehrimizin il olması meselesini öncelikli konumuz olarak ele almalıyız” dedi.
Şu da bilinmelidir ki, TBMM'nin böyle bir kararı İnegöl özelinde alması mümkün değil.
Dolayısıyla aynı istek ve arzuyu il olma potansiyeline sahip diğer ilçelerinde İnegöl'deki birlikteliği örnek alarak hem siyasi hem de halk nazarında birliktelik oluşturarak göstermelidir.
37 yıllık meslek hayatımda her daim İnegöl'ün il olma yönünde gayretlerine tanık olup pek çok haberler yapmıştır.
Ama hiç bugünkü kadar arzulu, istekli ve de organize bir çalışmaya ilk kez tanık oluyorum.
İnşallah İnegöllülerin çok arzuladıkları vilayet olma hayalleri gerçek olur.
Çünkü olmaması için neden yok...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.