“Çanlar Kimin İçin çalıyor’’, “Silahlara Veda’’ gibi dünya edebiyatın başyapıtlarını yazan Nobel Ödüllü ABD’li yazar Ernest Hemingway’in “İhtiyar Balıkçı’’ adlı şaheseri bir balıkçıyla kılıç balığı arasındaki varoluş mücadelesini anlatır.

Bursa’da da bir güzel hikâye var; balıkçıyla leyleğin hikâyesi.

Balıkçının adı Adem Yılmaz, leyleğin adı Yaren.

Öykünün geçtiği yerin adı ise Uluabat Gölünde bulunan Eskikaraağaç Leylek Köyü.

********************

Şu yalan dünyada, Adem Yılmaz ve Yaren Leylek imrenilesi bir dostluğu var etmişlerdir.

Balıkçı Adem, 7 yıldır her bahar göçten dönen Yaren Leylek ile balığa çıkar. Yaren Leylek Balıkçı Ademin kayığında ona pür dikkat eşlik eder; iki dost rasgele deyip balık tutarlar. Sefer sonrasında Adem Yılmaz Yaren Leyleği balıklarla besler.

Sonbaharda ikilinin yolları ayrılır; Yaren Leylek göç eder, bahar olunca yine bir araya gelirler.

 

YAREN FİLMİ

Bu harika öyküden haberdar olmamızı sağlayan doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş’tir.

Fotoğraflar ve metin eşliğinde Tüydeş, iki can dostunun öyküsünü insanlara ulaştırır.

Tüydeş şöyle diyor:

“Bu masalları andıran olay, yerli ve uluslararası basında fotoğrafları ve yazıları ile geniş yer buldu. La Fontaine masalları gibi başlıklarıyla yayıldı haber ilk önce. Sonra ülke sınırlarını aştı. Avusturya ve Almanya'da ders kitaplarına dahi girdi. Yunanistan’da gölge oyunu olarak canlandırıldı. Pek çok ulusal yayın organlarında röportajları yapıldı Adem Amca'nın. Ana haber bültenlerinde sıkça yer buldu. 10 yıldan fazladır süre gelen Leylek Festivalinin bilinirliğini 2 katı oradan arttırdı. Ve bunu ulusal bazda değil uluslararası alanda gerçekleştirdi.’’

********************

Sonrasında bir güzellik daha yaşanır; Adem Yılmaz ve Yaren Leylek’in dostluları, “Yaren’’ adıyla, Alper Tüydeş ve yönetmen Burak Doğansoysal tarafından Karacabey Belediyesi’nin katkılarıyla, filme dönüştürülür..

Görüntü yönetmenliğini Hakan Tozak’ın yaptığı; senaryosunu Burak Doğansoysal yazdığı ve yönettiği “Yaren’’ in galası Eskikaraağaç Köyünde oluşturulan açık hava sinemasında geçtiğimiz eylül ayında gerçekleştirilir.

 

 

PRAG’DA ÖDÜL

Ve bir müjde…

“Yaren’’;  Uluslarası Prag Film Ödülleri’nde Belgesel Kategorisinde birinci oldu.

Ödül töreni için Alper Tüydeş, Burak Doğansoysal, Adem Yılmaz, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Çek Cumhuriyetine gittiler; Prag'taki tarihi Kino Atlas Salonunda yapılan ödül töreninde ödülü aldılar.

Bu mutluluğu; Bursa’mıza, ülkemize yaşatanları ayakta alkışlıyorum.

********************

Kıssadan hisseyi de yazayım:

İnsanlar arasında iletişim uçurumları açılmış; yalnızlık bir veba gibi ruhlarımızı sarmış; sevgi hayatımızdan eksilmişken Balıkçı Adem ile Yaren Leyleğin dostluğu içimi ısıtıyor.

Dostluklar var oldukça, umut da var; geleceğe güvenebiliriz.