Hava Durumu

İNSANLARIN AYNASI KİTAPLARDIR

Yazının Giriş Tarihi: 05.02.2022 14:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.02.2022 14:28

Kitap nedir? Bir veya birkaç konuya ait el ile yazılmış veya matbaa ile basılmış sayfalardan ibaret yaprakların birleştirilmesi ile meydana gelen ciltli eserlere kitap denir.

Dünya üzerinde zaman zaman bu konuyla ilgili anketler, araştırmalar yapılmaktadır. Fakat ülkemizde kitap okuma oranın sonuçları bizi umutsuzluğa sevk ediyor. Aslında kelimeler olmasaydı yazı olmasaydı kitaplar olmasaydı tarih olmazdı insanlık kavramı olmazdı.

Gezdiğim tüm kitapçılarda, okur ilgisinin azalmadığını anımsıyorum. Ancak kitap seçerken kapağının görselliğinden ziyade içinde yazdığına bize ne katacağına merak edip alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden alabileceğim kitabın rastgele bir sayfasından sadece bir cümle okurum almadan önce.

Okuma alışkanlığı, kolay kazanılabilen ama bir o kadar da çok çabuk vazgeçilebilen bir alışkanlık türüdür. İnsanlar, bu alışkanlığı genel olarak aileden kazanıyor.  Ben de bu alışkanlığı Edebiyat Öğretmeni olan Canım Teyzem sayesin de kazandım. Bu alışkanlığı bana kazandırdığı için ona çok minnettarım. Kitap okumakla hayatında yeni bir çağ başladığının tarihini ne kadar çok sayıda insan kaydetti.

 Ben de, ne zaman kendimi dinlemek istesem, hemen bir kitap açar okurum. Çünkü o satılarda yaşadığım duygunun yansımalarını bulurum. Bilirim ki kitap ruha ilaçtır. Kitap okumak insanın kendine yapabileceği en büyük iyiliktir. Kendimizi geliştirime konusunda en önemli rolü kitap oynar. Bir kitap beni nasıl değiştirebilir ki diyorsan elindeki kitaba bak o da bir zamanlar odundu.

‘’Seçiş hürriyetimizin sınırsız olduğu tek dünya kitaplar dünyası.’’
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.