Hava Durumu

TOPLUMSAL ŞİDDET

Yazının Giriş Tarihi: 26.02.2022 15:52
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.02.2022 15:52

Ülkemizde son yıllarda şiddet vakaları hızla artış gösteriyor, bunlardan bir nedeni yetiştirilme tarzı, diğer neden ise caydırıcı cezalar uygulanmaması.

Şiddetin genel tanımını yaparsak, şiddete uğrayanı tehdit etme, zorlama, özgürlüğe engel olma, fiziksel/cinsel/psikolojik zarar ve acı verme olarak yapılıyor.

Fiziksel şiddetin dışında ekonomik ve sosyokültürel şiddet de var; bir iş yerinde aynı işi yapan iki insandan kadına erkekten daha az ücret ödemek de bir ekonomik şiddet ya da kız çocuklarının erken yaşta evlenmeye zorlanması da bir sosyokültürel şiddet sayılır.

Her canlının yaşama, özgürlüğü, bağımsızlığı basit nedenlerle elinden alınmamalı. Herkes bu hayata eşit olup özgür, bilinçli bir şekilde yaşamalıdır. Birbirimizi sevmek zorunluluğumuz yok, ama birbirimize saygı duymalıyız.

Türk insanı olarak ataerkil bir toplumda yaşadığımız inkâr edilemez, Çocuğun doğum anından itibaren bu durum başlar, ailede erkek çocukları, kız çocuklarından daha farklı büyütülür ve ne yazık ki günümüzde hâlâ farkında bile olmadan bunu destekleyen anneler mevcuttur.

Erkek çocuk dünyaya geldiğinde nasıl mutlu oluyorsak kız çocukta da dünyaya geldiğinde aynı şekilde mutlu olmalıyız. Cinsiyet ayrımı yapmadan eşit ve her iki cinsin birbirine saygı duyarak yetiştirmek gerekiyor. ‘’O erkektir yapar ‘’ vs. Cümleler yerine yaptığı sorunun doğru olmadığı anlatılmalıdır. Eğer aile kavramı çocuğa aşılanırsa ve sevgiyle büyürse bir çocuk geleceğine sevgi tohumları saçar.

Her olaya objektif bir şekilde yaklaşılması gerekiyor. Objektif bir şekilde yaklaşılırsa daha doğru adalet sağlanabilir. Şiddetin her türlüsüne sessiz kalanlarda aslında bir nevi şiddet uyguluyor.

‘’Sesini değil, sözünü yükseltmeli insan; çünkü gök gürültüleri değil, yağmurlardır yaprakları yaşatan.’’

- Shakespeare -

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.