Hiç şüphe yok ki, pandemi süreciyle birlikte yaşam biçimimizin değiştiği, pek çok alışkanlıklarımızdan vazgeçtiğimiz günlerden geçiyoruz.

Bunların içinde en belirgini ise koca bir yıl hayalini kurduğumuz tatil anlayışımızın pek çoğumuzda değişmesi gibi.

Deniz, kum ve güneş her ne kadar tatilin en cezbeden faktörleri olsa da salgınla birlikte tatilin sadece bu üç seçenekten ibaret olmadığını fark ettik.

Dolayısıyla kalabalık ortamlardan uzak az sayıda kişiyle, gözden uzak, salgın tehlikesi korkusunun dışında doğayla baş başa sağlıklı tatil anlayışı öncelik kazandı.

Bunun en belirgin örneği de kamp ve karavan turizmi ülkemizde müthiş patlama yaptı.

Karavanlarıyla yurt dışından gelip ülkemizde tatil yapan turistleri görünce hep şu hayali kurmaz mıydık:

"Ah bi emekli olayım, ilk işim karavan alıp istediğim her yere gidip konuklayacağım" olurdu.

Bir araştırmaya göre karavan yaşamını hayat felsefesi olarak belirleyenlerin daha mutlu yaşam sürdürdükleri ortayı çıkmış.

Şayet sizin de böyle bir hayaliniz olup bu işe nereden, nasıl başlamalıyım diye düşüncedeyseniz işte size fırsat.

Kamp ve kervancılığın tüm detaylarını en ince ayrıntısını bu hayatı yaşam biçimi seçmiş insanlardan dinlemek için 4-5 Eylül tarihlerinde Orhaneli'nde düzenlenecek Bursa Kamp ve Karavan Festivali iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Kamp ve karavan tutkunları Bursa’da buluşuyor, sloganıyla kentimizde ilk kez düzenlenecek festivalin detayları şu şekilde belirlenmiş.

Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nin planlaması ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Orhaneli Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenecek Bursa Kamp ve Karavan Festivali Orhaneli Karagöz Mesire Alanı’nda gerçekleştirilecek.

Rafting, doğa yürüyüşü, bölge tanıtım turları, yöresel ürünlerin tanıtımı, çeşitli yarışmalar, gece sineması ve dinletilerin yapılacağı festivalde Türkiye’nin dört bir yanından kamp ve karavan tutkunları Bursa Kamp ve Karavan Festivali’nde buluşacak.

Karavan yaşamını bir hayat felsefesi olarak belirleyerek bu hayali kuran herkese örnek olan Hello People ve Rotasız Baran Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nin özel daveti ile festivale katılacak. Gerçekleştirecekleri söyleşiler sayesinde karavanları Uzay ve Rota’nın yapım aşamaları ile karavan hayatında elde ettikleri deneyimler festivale katılanlar ile paylaşılacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından festival alanında konumlandırılacak macera parkurunda düzenlenecek yarışmalarda derece alan kişilere rafting bileti hediye edilecek.

Marmara Bölgesi’nin iki rafting parkurundan bir tanesi olan Orhaneli Kocasu Rafting Parkuru bu doğrultuda heyecanı doruğa taşıyacak.

Festival kapsamında 5 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilecek doğa yürüyüşü ile festivalin katılımcıları güne Orhaneli’nin eşsiz tabiatı ile başlayacak.

Doğa yürüyüşüne festivale katılan herkes katılım sağlayabilecek.

Dağ bölgesi olarak bilinen Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhan’da yetiştirilen organik ürünler ve bu ürünlerden elde edilen mamuller festivale katılanlara tanıtılacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek dinletinin ardından izlenime sunulacak gece sinemasında yıldızlar altında film gösterimi yapılacak. Bursa Kamp ve Karavan Derneği ile Bir Tutkudur Kamp ve Karavan Derneği’nin de katkı sağladığı festivalde yerel ve ulusal karavancılar bir araya gelerek kaynaşacaklar.

Doğa tutkunuysanız, sizi yeni maceralara götürecek deneyimi yaşayacağınız bu festivali kaçırmayın.