Hava Durumu

HATA OLAN YERDE BAŞARI DA YOKTUR…

Yazının Giriş Tarihi: 02.02.2022 16:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.02.2022 16:50

Eyüpspor’la oynanan maç ne yazık ki kötü hava koşulları neticesinde ileri bir tarihe ertelendi.

Hava koşullarının kötü olduğu, göz gözün göremediği kısa süreli maçta erken gelen gol yine saha kontrolünün olmadığını, adam paylaşımı konusunda yeterli çalışmanın yapılmadığını bir kez daha gösterdi.

Kimse kusura bakmasın ama bu gün amatör takımların dahi yapmayacağı bir hata böyle bir takımda yapılıyorsa pes doğrusu demek gerekir.

Savunma oyuncuları rakibi kontrol edeceği yerde, rakibin ne yapacağını izlemesi sonucu arka plandaki rakip oyuncularını kontrol etmemesi takımın en büyük zaafıdır.

Bu durumu çok iyi değerlendiren takımlarda, bu eksikliği takımda görmüşler ve bu hataları değerlendirerek sonuca gitmişlerdir. İşte Bursaspor’un maç kazanamamasının birinci nedeni de budur.

Gol atmakta büyük sıkıntı çeken Bursaspor, kolay gol yediği için başarısızlığı devam edecek demektir.

Futbolun çok basit oynandığı zaman başarıya ulaşılacağı bu gün herkes tarafından bilinmektedir.

Bu gün rakip takımlar bu oyun şekli ile oynayarak başarıyı yakalarken anlamsız top sürmede ısrar etmeleri, gereksiz yere uzun toplarla gol arama çabaları, rakibin arkasında bekleyerek pas almak için beklemeleri , rakiple yan yana bulunduğu pozisyonda top istemeleri  futbol bilgisinin zayıflığından başka bir şey değildir.

Bursaspor bu tür rakipler karşısında topsuz oyun oynayarak rakibin savunmasını sağa sola çekerek boş alan yaratamadıkları için başarısız oldukları ve rakibin başarılıymış gibi görünmesine neden oldukları  bilinmektedir.

Oysa futbolu basit oynayarak rakipten uzaklaşmak pas mesafesine gelmek, uzun toplar yerine kısa paslarla yön değiştirmek , kısaca rakibi dengesiz yakalamak varken ne yazık ki Bursaspor’da bu durumu ancak galip geldiği maçlarda görüyoruz.

Uzaktan isabetli şut atamıyorsan, rakibe boş alan bırakarak oyun oynuyorsan, hataları rakibin yapmasını bekliyorsan bu oyun şekli katı savunma yapan takımlar için geçerli bir oyun şekli değildir.

Sahada rakibin yaptığı savunma anlayışını senin daha fazlasını yaparak ve ya rakibin yaptığı hücum anlayışından daha fazlasını yaparak mücadele edemiyorsan, maçın sonucunu kendi lehine çevirmen oldukça zorlaşır.

Futbol oyun kuralları nasıl sabit ve gerektiği zaman değişime uğruyorsa sahada ki oyun şekilleri de takıma göre farklılıklar gösterilerek oynanması ancak başarıyı ortaya çıkaracaktır.

Ancak ferdi hatalar gündeme gelirse burada yapılacak ve söylenecek söz yoktur. Sadece demeç vermek yetmez, önlem almak gerekir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.