Baktım maç saati yaklaşmış, Hazan Ali Ediz’in çevirdiği Anton Çehov hikâyeleri seçkisi ‘’Küçük Köpekli Kadın’’ı bıraktım elimden; mutfağa gidip iki şeftali soydum. Maç ve film izlerken meyve yeme alışkanlığım var.

Geçtim tedirgin biçimde televizyonun karşısına,Hollanda Türkiye maçını izlemek için. Tedirginim, çünkü milli takım kötü oynuyor; futbolcularımız moralsiz, maç içinde çabuk dağılabiliyorlar; kadro seçiminde hatalar var;Şenol Güneş’te hiç formda değil.

Korktuğum başıma geldi; hezimete uğradık 6-1 yenildik; tam bir utanç gecesiydi.

**********************

Maç sonusosyal medyada büyük tepki vardı skora; ben de şöyle yazdım:

‘’Kadın Voleybol Milli Takımımız Hollanda’yı 3-0 yenerken Milli Futbol Takımımız Hollanda'ya 6-1 yenildi.Filenin Sultanları'nın başarısı şimdi daha net anlaşılmıştır.’’

EN İYİ MAÇ ARKADAŞIM

En iyi sinema arkadaşım annem en iyi maç arkadaşım babamdı.

Film neyse de, yalnız maç izlemek çekilmiyor. Maçın heyecanını; kaçırılan gollerin kızgınlığını;galibiyetin sevincini,mağlubiyetin kederini paylaşmak; maç içinde karşılıklı yorumlar yapmak ne güzeldir.

Gol attığımızda hep beraber heyecanla ayağa fırlamak, sarılmak; alkış tezahürat; çocuklaşmak iyidir.Futbolun bu kadar çok sevilme nedenlerinden biri; içimizdeki çocuğu ortaya çıkarması zaten.

*****************

‘’Fanatiklik’’ değil ama ‘’taraftarlık’’ şahane bir duygu.

Futbol, doksan dakika için bile olsa, insanları biz olmada bütünleştiriyor; aidiyet hissini pekiştiriyor; dayanışma yaratabiliyor.

 

MAÇ DAHA BİTMEDİ

Milli maçı beklerken, babamla Atatürk Stadyumu’nda kale arkasında izlediğimiz Bursaspor maçları geldi aklıma.

Babam gözümde büyük bir futbol otoritesiydi; onun maç yorumlarına kulak kesilirdim.

Bursaspor gol yediğinde, mağlup duruma düştüğünde ağlamaklı olurdum. Bunu gören babam saçımı okşar, kulağıma eğilir; ‘’maç daha bitmedi Can’’ derdi.

Futboldan edindiğim hayat felsefesidir; ne vakit zorda kalsam, bunalsam, kendime tekrarlarım;‘’maç daha bitmedi Can’’.

*****************************

Babacığım,Atatürk Stadı’nındünya futbol tarihinin en büyük vefasızlıklarından biriyle ve bir kent suçu işlenerek, anılarımız yağmalanarak yıkıldığını görseydi kahrolurdu.

Hele deBursasporluların tepkisizliğine tanık olsaydı daha çok kahrolurdu.

Ve Salim Ertan iyi ki Bursaspor’un akıl almaz hatalarla küme düşüşünü de görmedi.

SALİH FINDIKKAYA

Değerli dostum, ‘’Bursa Furbolunun Eski Kramponları’’ sayfasının kurucusu Salih Fındıkkaya Facebook’ta milli maç için demiş ki:

‘’TFF yönetimi yarın sabah itibari ile buraya kadar diyerek futbolu,futbolun içinden gelen bu konuda liyakat sahibi, dürüst, çalışkan isimlere bırakmalı; siyaset, hatır gönül ilişkileri son bulmalıdır. Bu sonuç muhakkak hepimizin ağrına gitti.’’

Ah benim kibar dostum; sen de bilirsin biz de‘'istifa’’ değil ‘’istifade’’ kurumu geçerli.

6-1  gösterdi ki…

Reform meform değil; futbolumuzda ‘’devrim’’ şart.