Hava Durumu

6 Mart bakışı ile 3 Mart devrimleri

Yazının Giriş Tarihi: 05.03.2024 15:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.03.2024 15:04

Bu gün 6 Mart 2024…Bundan tam yüz yıl üç gün önce, TBMM oturumunda, çok önemli kararlar alınır. Kısaca “Devrim Yasaları” olarak tanımlanan bu değişimler günümüze kadar gelmeyi başarır ! O neden ile 6 Mart 2024 gününden  baktığımızda, 3 Mart 1924 devrimlerinin bugünü ile kıyaslamak adına bu başlığı uygun gördüm. Önce o günün tanımları ile bu üç devrimin ne olduğuna ve anlama geldiğini irdeleyelim O günün dili ile bu üç devrimin anlamı şöyle:

Hilafetin ilgası, Şeriye ve Evkaf Vekâleti ile Harbiye Vekâleti'nin kaldırılması ve Tevhidi Tedrisat Kanunu…

Hilafetin kaldırılması ile, 1923’te Cumhuriyet olarak ilan edilen devlet rejiminin, şeklen de olsa “halifelik” makamı tarafından yönetilmesi sonlanmış bu kararlar ile…Bunun sonucu olarak son Halife Abdülmecit Efendi ve ailesi ülkeden gönderilmiş. Bu hüküm Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından bir yıl sonra veriliyor, o da ilginç. Gazi Mustafa Kemal, devrimlerini uygularken, sükûnet içinde ve toplumun yanı sıra, milletvekillerinin de bunu sindirmesini sağlamaya çalışıyor sanki... Bunun en tipik örneği 1921 Anayasası’dır. Çünkü, bu anayasaya olur veren TBMM üyeleri arasında,  İstanbul Hükümeti’nin vekilleri de bulunmaktadır. Bu anayasaya göre, “Evkaf ve  Şeriye Vekaleti” de, hilafetin bir parçası gibidir. Vakıflar ve şer-i hükümlerin uygulanmasından sorumludur. İlginç bir atama sonucu, Evkaf ve Şer’iye Vekaletinin, ilk vekili yani bakanı da Bursa Karacabeyli Mustafa Fehmi Gerçeker’dir. Hattâ Gerçeker, 23 Nisan 1920 günü TBMM açılışında duaları yaptıran ekibin içindedir. Çok uzun yıllar milletvekilliği de yapmıştır. Neyse şehrimiz için önemli olan bu gelişmenin ardından bu vekaletin yerine konmuş olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na değinelim. Bu kurum aslında yönetime bağlı olması ve bir anlamda “laik” düzenin savunucusu olma konumundadır.Daha geniş tanımı ile, her inanca eşit mesafede durmayı ve hizmet vermeyi ilke edinmesidir. İlk başkanı da Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi’dir. Yani kurtuluş günlerinde verdiği fetva ve hutbeleri ile Mustafa Kemal’e destek olan bir din adamıdır Börekçi…Öte yandan Harbiye Vekaleti’nin kaldırılması ile de, asker yani ordu,  hükümet yapılanması dışında ve bağımsız olarak Genel Kurmay Başkanlığı’na  dönüşmüş olur. Gelelim Tevhidi Tedrisat Kanunu’na… Anlamı “Eğitim ve Öğretim  Birliği” dir. Yani, tekke, medrese, zaviye gibi oluşumları dışarıda bırakır. Tamamen TBMM çatısı altından seçilecek milletvekillerinden biri bakan olarak bu kurumun başında olacak ve eğitimde de birlik sağlanacaktır.

Günümüzde devrim yasalarının geldiği nokta

Biraz dikkatliyseniz, 14-28 Mayıs seçimi sonrası Sayın Cumhurbaşkanı’nın oluşturduğu kabineye bakmanız, bu yüz yıllık yasaların geldiği konumu fark edebilmek için çok önemlidir. Özellikle Adalet ve Milli Eğitim Bakanlıkları’na atadığı isimler ilk aklıma gelenler…Buna Sayın Erdoğan’ın sürekli sarf ettiği bir cümle ile “Türkiye Yüzyılı başlıyor” anlamına gelecek sözlerinin şifreleri de çözülebilir kanısındayım. Demek ki, yeni yüz yılda, eski yüz yılın ve eğitimin bazı hükümleri yerine, yenileri yer alacaktır. Örneğin Tevhidi Tedrisat Kanunu’nun geldiği noktaya değinelim. Yani öğrenim birliğine…Daha önce ibadethanelerin, camilerin görevli ihtiyacını karşılayan ve MEB bağlı İmam Hatip okulları ile, yüksek öğrenim kurumları,  İlahiyat Fakültesi  ile Yüksek İslam Enstitüsü’nün yavaşça devreden çıktığını, ya da etkinliğini yitirdiğini fark edebiliriz. Günümüzdeki uygulamalar ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın destekçisi mi, ortağımı olduğu anlaşılamayan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın uygulamaları, işte bu eğitim devrimi ile çoğu kez ters düşmektedir. Yeni devlet düzeni içinde kurulan askeri akademi ve okullar da, sanki 1924 öncesinin Harbiye Vekaleti anlayışında faaliyet yapmak gibi bir izlenim bırakmakta… Son olarak,  genç teğmenler olayı da buna bir örnektir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir bakanlık gibi diyemeyeceğim, onların da üzerinde bir yerde konumlanmış izlenimini de yorumunuza bırakacağım. Sonuç; günümüzde okulda, orduda ve camide İktidar’ın egemenliği ve siyaseti,var mı yok mudur ? Varsa o zaman, günümüze kadar görev yapan cumhurbaşkanı ve başbakanlarının sıkça tekrarladıkları “Okula, camiye ve orduya siyaset sokulmamalıdır” düsturu nerede kaldı?

 Belki de önemini yitirdi ! Ve 6 Mart 2024’te, 3 Mart 1924’e bakış bu şekilde…

Suudi Arabistan laik düzene mi geçiyor?

Ülkenin genç lideri Muhammed Bin Selman, bir takım açılımlar ile ülke yönetiminde oldukça radikal değişimler yapıyor ve de Türkiye olarak bunu ilgiyle izliyoruz!  Müslümanlığın doğduğu yerler ve şu anda da kutsal mekanların bulunduğu ülkenin lideri, öncelikli olarak kadınları güncel hayatın içine almak istiyor. Tek başlarına, seyahat, özgürlüğü, sokakta bulunma serbestisi de  benim ilk aklıma gelenler. Son günlerde bu değişimlere öyle bir yenisi eklendi ki, küçük dilini yutturur insana ! Ülkenin güzellik kraliçesi belirlendi ve de uluslar arası bir yarışmaya katıldı. Fotoğraflarına baktığınızda esmer bir Fransız veya Amerikalı sanırsınız  kraliçeyi…Bundan bize ne diyebilirsiniz rahatça. Ama kazın ayağı öyle değil, ülkemizdeki gönüllü din bekçileri ve onların mensubu olduğu, Milli Eğitim Bakanı’nın da sivil toplum örgütü diye nitelediği kesimlerin baskısı ile, ilk ve orta okullarda bile “karma eğitime” karşı olma rüzgârı estiriyor.Çocuklara yaptırılan dini ritüeller ve de bazı kadın ses sanatçıların giyimi nedeniyle sahneye çıkarılmama baskısı, festivallerdeki kimi programların iptale zorlanması  gibi uygulamalar  ile İslamiyet’in merkezindeki  ile Suudi Arabistan gerçeği yan yana…Bu ülkenin genç lideri bu kez de namaz adabı ile dini vecibelerin yerine getirilmesi sırasında ibadethanelerin ses düzerine bile ayar vermeye kalkmış!

İnsanımızın, yaş kemale erdiğinde, bin bir zorluk ve özveri ile, dini vecibesini yerine getirmek için gittiği Suudi Arabistan nereye, Türkiye nereye koşuyor ? Bir de buna bakalım vakit  bulursak !

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.