Hava Durumu

Bomba etkili tasarruf paketi yerine  kağıt tomarı !

Yazının Giriş Tarihi: 16.05.2024 15:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 15:07

Bazen, çok önemli konularda bir gelişme olduğunda ve de olumlu/ olumsuz eleştiriler yapıldığında biraz beklersiniz ve kendi görüşünüze diğer yorumları eklersiniz. Bende öyle yaptım. Ama Mehmet Şimşek’in cümlelerini dikkatle dinlerken, “memurların personel servisleri kalkacak”dediği anda kafamda bu manşet  çaktı. Oysa ben Mehmet Bey’in sözlerinin şimşek gibi çakmasını beklerdim. Ne gezer…Toplantılar, lüks otel salonları yerine kamu binalarında yapılacakmış. Kullanım fazlası araçlar satılacakmış…Bilmem söylendi mi ama, belki de kırtasiye masraflarının da kısılacağı kararı da alınmıştır ! Bir darbı-mesel vardır, Girit’in alınışı için söylenir. Sadrazam padişaha zaferi açıkça anlatamıyor. Çünkü “Girit” kelimesini kim kullanır ise idam edilecek. Ferman böyle… Adamcağız ne yapsın, dolayı bir anlatım ile ima yolunu seçmiş ve demiş ki “Sade suya tirit, kırk yılda alındı Girit.” Böylece kelleyi kurtarmış.

Söz konusu tasarruf paketi sonrası, kelleyi kim kurtaracak izleyip göreceğiz. Neyse konuyu daha fazla dağıtmadan devam edelim…Bu pakette, “Kur Korumalı Mevduat” borçları, yap-işlet-devret modeli ulaşım ve hava alanı projelerinde, borcun Türk lirasına çevrilmesini geçtim, ne bir erteleme ne de bir indirim belirtisi bile yok. Yeni bir anlayış ile “servet” için bir vergi de sanırım hiç düşünülmemiş. Üstelik kamuda, ancak emekli olanlar kadar istihdam yapılacakmış. Bunun tercümesi Şimşek’in  ağzından şöyle sanki…“ Sayın vatandaşlar, biz  Hazine garantili projelerin anlaşmasını İngiltere Tahkimi’ne göre yaptık. Buradan bir tık bile geri gidemeyiz. Umudumuz halkın tasarrufu ve de DOLAYLI VERGİLERDE. Elimizden gelen ve yetkimizin sınırlarını aşmadan söylenecekler bunlar.” Makaleyi kaleme alırken gözüm ekrana takıldı. Ya-İşlet-Devret modeli ile yapılan KÖİ marifetli, köprü ve oto yollara öyle bir zam gelmiş ki, geçenden de, geçmeyenden de köprü parası alan Deli Dumrul’u sollayıp geçmiş konan zamlar !

Benim tercümem ile konu ancak böyle özetlenebilir. Dağ fare doğurdu diyemeyeceğim. Çünkü en kolay anlatımı böyle oluyor her daim…

Bunun adı kumbara tasarrufu !

Eski Türkiye’de, bir kumbara adeti vardı.Şimdi de var mı bilmiyorum.  Çocukluğumuzda ilk öğrendiğimiz ve bize oyuncak gibi gelen, kumbaraya para atmaktı. Çünkü o bizim paramız olacaktı. Önemi neydi diye soracak olursanız, paranın değerini anlama ve onu biriktirerek tasarrufu öğrenme… Bunun için kumbaraların biçimi rengi ve hatta ağırlığı bile önemliydi bizden eskiler ve bizlerin  çocukluğunda…Ona, bulduğumuz anda parayı atar ve beklerdik ne zaman açılacak diye…Bir gün bankaya gidilir, kumbara açılır içinden sekiz on adet demir para çıkar ve oradan çarşıya geçilir. Mevsime göre ayakkabı ve giyecek alınırken, o para da içine katılır. Yani bütçeye çocuk katkısı da olurdu. Gerisini doğal olarak babamızın cüzdanı ile annemizin cebindekiler tamamlardı. İşte bu anlı şanlı tasarruf paketinin etkisi de aynen kumbara katkısı kadar olacak. Biraz mizahi anlattım ki, içimiz soğusun diye…Eh, biraz da seçmenin yerel seçim tercihine selam çakmak diyelim…Zamanın ruhuna göre, muhaliflere de yumuşama göndermesi kamuda tasarrufun asıl amacı….Benim anladığım bunlar. Görüp duyduklarım da bu fikrimi perçinliyor. Çünkü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamalar sonrası, gazetecilerden soru alınmamış. Kimine göre, oradaki meslektaşlarımız, ağır bir ifade ile sadece “konu mankeni” olmuşlar.

 Ülkemizde moralsiz çiftçilerin günü

Nisan ve mayıs ayları malumunuz, önemli gün ve bayramları içerir. 14 Mayıs da “Çiftçiler  Günü” imiş. Ülkemizdekilerin bu günü mutlu kutlayacağını sanmıyorum. Galiba Silivri’deki çiftçiler geleneği bozmadan ve masrafa aldırmadan traktör konvoyu yaparak ilçede tur atmış. Bu arada İGSAŞ Genel Müdürü sıfatlı bir zat açıklama yaparak Tarımın ülke geleceği için en önemli ve stratejik sektör olduğunu söylemiş. Bunu da anlamadım. Çünkü ülke geçmişinde tarımın önemi daha iyi bilinir ve ona göre konum alırdı ülkeyi yönetenler…Bana göre de uzmanların yorumuna bakınca da,  ülkemiz için geleceği karanlık bir sektör haline geldi/ getirildi çiftçilik. Özetle; girdi maliyetleri çok yüksek, destekleme yetersiz ve de buna bağlı olarak kârlılık çok zayıf. Sonuç, kırsalda yaşasa bile genç kuşağın çiftçilik ve besicilik ile uğraşma hevesi ve niyeti yok. Yani tüm dünyayı düşündüren, kendine yetebilecek üretimi yapamama belası, kısmen de olsa günümüzde bizim ülkemiz için de geçerli bu sorun…Nereden nereye…Bir zamanlar, tarım anlamında, kendi kendine yetebilen ülke vasfı ile anılan Türkiye bu gün et başta olmak üzeri çok sayıda ürünü ithal ediyor. Dünya Çiftçiler Günü kutlanırken, ülkemize giriş yapan yeni “anguslar” işte buna en canlı örnek! Yani yeterli et üretemiyoruz ve sürekli ithalat yapıyoruz. Para bitince de tasarruf diyor yöneticiler. Unutmadan belirteyim, ilk okul üçüncü sınıfta okurken, İpekçilik Caddesi üzerinde, şimdiki kütüphanenin olduğu bina Milli Eğitim’indi. Mevsim başlarında bizi oraya götürerek “tarım ve çiftçilik” temalı filmler gösterirdi o dönemde var olan ÖFM (Öğretici Filmler Merkezi) .

Küçücük bir bahçesi olanlar, benim oturduğum mahallede  de, o toprağa domates fidesi ekilir, sırık fasulyesi üretilirdi.

Osmangazi Belediyesi fidan dağıttı

Ata tohumları ile  üretilen 100 bin domates, biber ve patlıcan fidesini Osmangazi Belediyesi parasız dağıtmış. Sanırım rutin bir çalışma olmalı. Belediye Başkan Yardımcısı Mutlu Esendemir de “Osmangazi bir tarım ilçesi.İlçemizdeki tarımı daha da güçlendireceğiz. Ata tohumlarının tarımsal üretimde daha da artırılacağız.”  demiş. Demek ki bu tohumlar bir önceki dönemde hazırlanmış ki, bu denli çabuk dağıtılabildi. Yine de önemli. Şunu da hatırlatmakta fayda var, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, dağ yöresinin bir ferdi. Tarım konusunda sanırım bilgisi de var. Yıllarca DAĞ-DER gibi bir sivil toplum kuruluşunun başkanlığını da yapmıştı. Aydın ve ekibine kolay gelsin diyorum.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.