Hava Durumu

Bu 14 Mayıs var ya.. !

Yazının Giriş Tarihi: 23.04.2023 22:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.04.2023 22:04

Bakmayın bu tarihe takıldığıma…Bayram tatiline geldiği için 23 Nisan gününe yeterli ilgi ve önem gösterilemediği hissine kapılıp endişe duydum, ne yalan söyleyeyim…Deprem, seçim ve geçim derken, 1 Mayıs da kapıya dayanmışken, 23 Nisan gibi Türkiye’nin kuruluş miladı bir günün önemi ıskalandı gibi bir duyguya kapıldım. Çünkü toplumumuzun bu gibi önemli günlere bakış açısını az çok hepimiz biliyoruz. Bu sitemi bir toplulukta dile getirdiğinizde, alacağınız ilk cevap aşağı yukarı şöyle olur; “Ne yapalım canım bu yıl böyle oldu. Çocuklar seneye daha iyi kutlar ve anlamını anlarlar.”

Böyle bir söylem ile 23 Nisan 1920 gününün gerçek anlamı uçar gider. Oysa her şey bu anlamlı tarihte başlamıştır. Önemli diye saydığımız diğer günler aslında bu tarihten doğmuştur.  TBMM açılmış ve de en önemli kararları almak için mensuplarının çabasını beklemektedir.  İşte o açılışın yapıldığı binada emperyalistlere karşı kazanılmış en önemli bir savaş ve de çağdaş bir toplumun oluşturacağı demokratik, laik bir hukuk devletinin temeli yatar. 

Aslına bakarsanız, içinde bulunduğumuz süreçte, 23 Nisan gününe ve yüz yaşına gelen devletimizin kuruluş öyküsünü hatırlamaya daha fazla muhtacız gibi geliyor bana… Oysa asıl meramım başlıktaki gibi, şu günlerin en önemli tarihi kabul edilen 14 Mayıs hakkında kalem oynatmaktı. Ama bir kavşakta buluşan diğer önemli günlerin peş peşe yaşanmasını da ıskalayamadım. 

Gelelim 14 Mayıs’ın kerametine…Bu tarihi kazdıkça içinden neler çıktı neler.

14 Mayıs evleri

Bu tarihteki ilk durağımız, Ankara’da kurulan bir konut kooperatifi. Adı, kooperatiften çok daha anlamlı bir imar hareketi. İşin özeti şöyle. 14 Mayıs 1950 günü yapılan seçimle İktidar olan Demokrat Parti’nin milletvekillerinin çoğu Anadolu’nun farklı illerinden gelen ve Ankara’ya çok yabancı siyasilerdir.   Zaten başkentte özellikle üst düzey konut sıkıntısı da vardır. Yeni gelişen şimdiki Gaziosmanpaşa bölgesinde elçilikler de yer alır. Böyle prestijli bir bölgede milletvekillerinin ikameti için bir konut kooperatifi fikri doğar.      Adını Demokrat Parti’nin seçimleri kazanma tarihinden alan 14 Mayıs Yapı Kooperatifi 1951 yılında kurulur ve 1953yılında ilk bölüm evlerin inşası tamamlanır. Ardından 1959 yılında ikinci etap konut inşası da biter ve 14 Mayıs Evleri de tarihteki yerini alır…

Ama kısa süre sonra 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi yapılır. Yeni yönetim de           14 Mayıs Mahallesi’nin adını, darbe öncesindeki sokak hareketlerinde
üniversite gençliğinin söylediği  marştan esinlenilerek Gaziosmanpaşa olarak değiştirir. Masal da burada biter. Bu öfke dolu uygulama da, siyasi çekişmelerin hangi boyutlara ulaştığını gösteren bir ibret vakası olarak tarihteki yerini alır!

Bir 14 Mayıs ve İnönü gidiyor Ecevit geliyor

Bu tarihe dair çok önemli bir gelişme de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi CHP’de yaşanır. Kurtuluş Savaşı’nın önemli komutanlarından, Lozan Barış Antlaşması’nın kilit ismi ve Türkiye’nin ikinci cumhurbaşkanı, CHP’nin ikinci genel başkanı İsmet İnönü koltuğunu yine bir 14 Mayıs günü, genel sekreteri Bülent Ecevit’e devreder. Bu ilginçdeğişimin öyküsü de kısaca şöyledir:

İnönü,  12 Mart askeri müdahalesini onaylamadığını açıklasa da, yeni kurulan “teknokrat” sıfatlı kabineye bakan vermeyi kabul eder. Bu tavrı parti içindebardağı taşıran son damla olur. Genel sekreter Ecevit istifa eder. İnönü de son kozunu oynar ve Olağanüstü Kurultay’da, belirlediği politikanın onaylanmaması durumunda istifa edeceğini açıklar. Parti Meclisi de Ecevit’in yanında yer alınca İsmet İnönü 33 yıllık görevinden ayrılmak zorunda kalır ve istifa eder. 

Ardından, 14 Mayıs 1972 günü ‘Genel Başkanlık Seçimi Özel Kurultayı’ toplanır ve Bülent Ecevit genel başkanlığa seçilir. Yaşanan süreç CHP açısından büyük bir dönüşümdür. Ecevit, CHP’ninkurucusu olmayan ilk ve partinin üçüncü genel başkanı olur..Ve Türkiye için farklı bir siyasi dönem başlar.

Yine bir 14 Mayıs arifesindeyiz ve sandıktan çıkacak sonuç yine çok önemlidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.