Hava Durumu

Bursa’da seçim yarışı kızışıyor

Yazının Giriş Tarihi: 20.03.2024 14:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.03.2024 14:50

Öncelikli olarak vurgulamak istediğim büyükşehir yarışı…Ama tek başına koşulamıyor bu yarış. İlçelerden gelecek oylar son noktayı koyuyor çünkü…

Nereden, kaç oy kime çıkar bunu bilmeye de olanak yok. Sadece tahminler yapılabilir. Ama kesin olan ve seçimin kaderini belirleyecek iki temel konusu var Bursa’nın…Birincisi deprem olasılığı ve buna dair önlemler, ikincisi de hem bu önlemlerin devamı sayılabilecek, hem de şehrin acilen çözülmesi istenen sorunlarına yanıt verebilecek olan; kent içi  ulaşımı rahatlatacak projeler ve bu  alanda yapılacak radikal değişimler…Sosyal belediyecilik adına ne yapılırsa  yapılsın Bursa’da çok öne çıkmaz. Nedeni de bir sanayi kenti oluşundandı(r). Farkındaysanız, kesin bir sanayi kenti ifadesini kullanmak içimden gelmiyor. Son yıllarda ne üretiliyor, ne kadara nereye satılıyor bilemediğim gibi,  istihdamda gerileme mi, yoksa mevcut muhafaza mı ediliyor bu konuda da yeterli bilgiye sahip değilim. Zaten yerel yönetimlerin bununla fazlaca bir ilgisi yok. Önemli olan, ulaşım konusunun çözümü ile, sanayi, ticaret ve de neredeyse hiç anılmayan turizme de geniş bir yol açmak…Bu arada, geçmişte olduğu gibi, kentin belediye başkanlarının  durumdan vazife çıkararak, bakanlıkların yaptığı ya da yapacağı projeler için de çaba göstermesi gerekiyor. Bunun örnekleri adına  aklıma ilk gelen de, Saker’in döneminde başlayan ve Bilenser’in başkanlığı sırasında sürüp giden çevre yolu için, yerel yöneticilerimizin sarf ettiği gayret oldu. Bundan da önemlisi, Bursa’nın önünde şimdi de, Uludağ Alan Başkanlığı ve de işlevi ile, yapılmak istenenlerin bilinmezliği de bir sorun olarak duruyor. Seçilecek başkanın, yetkisiz biçimde sorumluluğu da olacaktır bu gibi konularda... Bunlar benim görüşlerim, şimdi de iki favori başkan adayının yol haritasına bir göz atalım.

Aktaş dönüşüm Bozbey kent anayasası diyor

Geçtiğimiz günlerde mevcut başkan Aktaş’ın  açıklamaları gözüme çarpmıştı. Uzun süre önce Yıldırım ilçesinde başlayan dönüşüm çalışmalarının bir bölümü bitmiş ve anahtar teslimi de yapılmış. Yıldırım Belediyesi’nin bu projedeki başarısını gazetelerde okudum. Sonra da Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi BURKENT’in de Yıldırım’daki bu çalışmalara destek verdiğini gördüm. Bu arada Başkan Aktaş’ın 100 bin konutluk dönüşüm vaadi de dikkatimi çekti. Acaba yeni bulunan fay hattı bu projelerde ne denli etkili olacak? Öte yandan  tüm projelerde zemin etütleri yeterince yapılabildi mi? Bu soru da hemen akla gelebiliyor. Bunlardan bile önemli olan bir husus var. Bu projelerde Bursa Büyükşehir Belediyesi, kendi şirketi aracılığı ile binaları yaparak hak sahiplerine teslim ederken, hangi koşullarda veriyor/verecek. Yani uzun sözün kısası, ev sahibi olacak vatandaş “sabit taksit mi ödeyecek?” yoksa, enflasyon oranına göre, taksitler sürekli artacak mı ? Bunlar gazete haberlerinde net biçimde açıklanamamış. Şimdi de CHP adayı Mustafa Bozbey’in yaygın medyadaki haberinden bir paragrafa göz atalım. Bozbey eleştirilerini şöyle sıralıyor:

“Bursa’da trafik ve ulaşım  ile hava kirliliği sorunları çözülemedi. Yeterli kentsel dönüşüm yapılamadı. Çevre düzeni planı yok. Kent anayasasını oluşturan yapılması gereken plan yapılamadı. Depreme hazırlanılamadı. Ulaşım master planını yok saydıkları için trafik ve Bursa yaşanmaz hale geldi. Tarım toprakları da azaldı.”

Bozbey bunları özetledikten sonra, depremselliğe  dair  bir saptama da  yapmış.

“Bir fay hattı daha bulundu. 1400 yılında beri kırılmamış. 7.3 büyüklüğünde deprem üretebilecek bir fay. Nereden geçiyor, biliyor musunuz? Stadyum ile yeni yapılan hastanenin  tam ortasından.” Sanırım AOS Devlet Hastanesi’nden söz ediyor. Durum böyle…Benim en fazla önemsediğim de, Bozbey’in kısaca söz ettiği ve kent anayasası dediği çevre düzeni planı…Bunun tam adı 2020-2040 Çevre Düzeni Planı… Yani 2020 yılında yapılması gereken ve de akademik odalardan bunun incelemesine katılacak oda başkanlarının onaylaması gereken plandan söz ediliyor. Ortada sözü edilen bir plan var, ama planın kendisi  yok. Hem de iki faya birden sahip olan Bursa’da !

Bozbey’in projelerinden, yani vaatlerinden bir kaçı da şöyle;

“47 kilometre metro, 47 kilometre tramvay önerimiz var. Yedi senedir bir metre raylı sistem döşenmedi Bursa’da…Bunları yapabilmek ve diğer sorunları çözebilmek için, Bursa Planlama Ajansı ve Bursa Akademik Kurulu’nu kuracağız.” İşte göreve talip bir başkanınvaatleri ve de mevcut yönetimin yaptıkları böyle özetleniyor. Seçmen bunları dikkate alır mı, oyunu verirken bunlar dışında nelere dikkat eder bilmek mümkün değil. Ama mümkün olan, ya da olması gereken, bu kentte binaların dönüşümü yapılacak ise, sosyal boyutu, trafik düzeni ve hepsinden önemlisi, zemin etütleri dikkate alınmalı. Bunların ardından da yeni oluşturulacak kentsel bölgeler için projenin sosyal boyutu da unutulmamalı.

ÖNEMLİ NOT: 19 Mart tarihli makalemde, Mustafakemalpaşa Belediyesi başkan adaylarından Sayın Şükrü Erdem’i bir yanlışlık sonrası İYİ partili olarak belirtmişim. Oysa CHP adayıydı. Dalgınlık sonucu yaptığım bu yanlıştan dolayı, önce Sayın Erdem ve siz okurlardan özür dilerim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.