Hava Durumu

Bursa’nın yirmi yıllık planı açıklanır mı?

Yazının Giriş Tarihi: 03.04.2023 14:21
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.04.2023 14:21

İşte tam sırası… Bundan önce yapılan kent planlamaları, sevgili halkımızı pek de ilgilendirmezdi. Sıra kendi evlerin yapmaya, ya da satın almaya geldiğinde fiyatına bakılır, bina güvenli mi değil mi genellikle es geçilirdi. Yükleniciler ise, hangi semte kaç kata imar izni verilecek onun ardından koşardı/ koşuyor.

Dikkat ettiyseniz “dı, di…” gibi geçmiş zaman ekleri kullandım. Anladık Gölcük depremi Bursa’nın duyarlığını pek artırmadı, yapılan binalarda bunu görüyoruz. 1960 yılı sonrasında(yaklaşık 35 yıl) , çok uzun bir aranın ardından böyle bir çalışmayı hedefleyen veya yapması gerektiğini düşünen dönemin Belediye Başkanı Erdem Saker’in  öncülüğünde 2020 Çevre Düzeni Planı yapılmıştı. Çalışma, Saker’in döneminin sonunda seçim zamanına kadar bitmediği için örneğin Nilüfer bölgesinde yapılan zemin etütleri ve mahzurlu bazı bölgeleri plana işlenememiş. Bu iddia bir akademik yetkiliye ait.

Bunun dışında da uzun yıllar plana uyun bir yönetim tarzı da göremedik. Zaten Bursa’nın 60-70 yıllık yakın tarihinde, dönemin Belediye Başkanı merhum Reşat Oyal tarafından 1960 yılında tamamlanan ve İtalyan Piccinato’ya yaptırdığı çok kapsamlı bir planı biliyoruz. O dönemin yetkilileri ve yaşayanları ile yaptığım belgesel çalışmasında öğrendik ki, plan birkaç yıl içinde delik deşik edilmiş. Acaba kim tarafından ? Planın kabulünün hemen ardından 1960 Darbesi yaşandığı için, Oyal’ın mensubu olduğu Demokrat Parti’nin  devamı olan Adalet Partisi yöneticileri tarafından… Yetmişlerin ortalarında bir de “Ova Koruma Protokolü” diye bir planlama var, onu da DYP’li Başkan merhum İsmet Tavgaç yaptırmış. Bu protokolün  ne hale getirildiğini öğrenmek için, Çekirge’den aşağıya bir bakmanız yeter ! Bu söylediğimi güçlendirecek bir gerçeği de anlatmak isterim

Kümese elektrik kaçak eve gaz lambası !

 Ova Koruma Protokolü’nü korumak adına kaçak yapıya izin verilmemiş yetmişli yılların ilk yarısında… Sözünü ettiğim gibi, o döneme göre önemli sayılabilecek bu çalışmayı yaptıran Bursa Belediye Başkanı Tavgaç, bir belgesel çalışmam sırasında, bu konuda başından geçen çok ilginç bir olayı paylaşmıştı. Başkan Tavgaç, protokolün uygulanmasını sağlamak amacıyla, kesin bir talimat vererek, kaçak yapıları yıkamasalar bile, elektrik ve ve su verilmesine yasak getirmiş. Bürokratlar da çok zor durumda kalmış. Konu yerel siyasilere intikal etmiş, bununla da yetinilmemiş durum Başbakan Süleyman Demirel’e de iletilmiş. Rahmetli Demirel her zamanki üslûbu ile, hem başkanı kırmamak ,  hem de vatandaşa karşı sevimli davranmak adına öyle bir cümle sarf etmiş ki insanı gülerken düşündürecek türden.

“Bizim bir belediye başkanımız var, tavuk kümeslerine cereyan bağlıyor ama o bölgedeki evlere bir türlü vermiyor. Demek ki bir bildiği var !”

Bu sözler Belediye Başkanı İsmet Tavgaç’ın kulağına gidince, o da bürokratlara talimat vermiş ve “kimin kaçak evi varsa elektrik bağlayın.”diyor.

Sonuç, kaçağı önlemek için tedbiri koyan da siyaset, onlardan oy alabilmek için yasağı kaldıran da yine siyaset. Bu böyle gelmiş böyle gidecek mi bilemiyoruz. Ülke olarak yaşadığımız son deprem felaketi gerçeği haykırmadı mı yüzümüze ?

Bursa 2040 Çevre Düzeni Planı

Planlamanın tarihçesi ve buna dair yetmişli yıllarda  yaşanmış bir gerçek de aklımızda. Uzun sözün kısası Bursa olarak  geçmişteki planlama karnemiz, günümüz dünyasına göre zayıf sayılabilir. Ama durum şimdi çok farklı.      Bursa 2040 Çevre Düzeni Planı çalışılmış, hem de geniş bir katılımla yapılmış. Ama, bazı akademik oda başkanlarının muhalefet şerhleri olmuş. Bunlar acaba neydi,  plana işlendi mi, işlenecek mi, hangi bölgelerin zemini tehlikeli, buna karşın daha sağlam zeminli bölgelerdeki inşaat kalitesi farklı mı olacak gibi sorular istemeden akla geliyor. Hepsinden önemlisi, bu planlar halka neden açık biçimde sunulmuyor.Ya da yine kapalı kapılar ardında mı kabul edilecek ? Spekülatif arsa yaklaşımları nedeniyle açıklanmayacağı ilk ihtimal. Ama bu günlerde onu düşünecek durumda değiliz.Bursa’da yaşayan her bireyin, nerelerde konut yapılabilir, şehrin en az yirmi yıl sonra nüfusu ne olacak, kent içinde kalan sanayi bölgeleri taşınacak mı, 20 yıl sonra Bursa’nın su ihtiyacı giderilecek mi gibi soruları sorup yanıtlarını alması gerekmez mi ?

Bende cevabı yok !

Burada durup bir gerçeği sizinle paylaşacağım. Değerli büyüğüm Erdem Saker, yaklaşık 25 yıl Bursa’da DSİ Bölge Müdürlüğü yaptı. Geçtiğimiz günlerde birlikte olduğumuz bir toplantı sonrası, sorduğum bir soruya yanıt verirken sanki yaşadığımız şu günlere ışık tuttu. Bir kentte, örneğin bu tür 20 yıllık planlar yapılırken, nüfusun ne kadar artacağı DSİ kurumundan öğrenilirmiş. Çünkü bu kurum, yirmi otuz yıl sonrasındaki şehrin su ihtiyacını hesaplarmış. Buna göre de yirmi yıl sonrasının olası nüfusu belli olurmuş. Bunu yaparken de çok titiz bir çalışma içinde olunurmuş. Ama yüzde yüz isabet de sağlanamadığı da olabilirmiş. Örneğin kendi yaptırdığı 2020 Çevre Düzeni Planı’na göre, Bursa nüfusu 2 milyondan biraz fazla hesaplanırken, daha 2020 gelmeden 3 milyona ulaşmış. Bu hesaplamalar ve  mali kayıtlar DPT tarafından da didik didik araştırılırmış. Yani yanılgı ve israfa yer bırakılmazmış. Bunu bir örnekle de anlattı. Yine böyle bir  DSİ denetlemesi sırasında 35 kuruşluk bir hesap bulunamamış. DPT uzmanlar, birkaç gün Bursa’da kalarak araştırmış ve bunun bile hesabını sormuşlar. Şimdi burada durup bir soru yönelteceğim…

DSİ kurumları eskisi gibi yetki ve sorumluluklarını koruyabildiler mi ? Onların yerine özellikle büyükşehirlerde oluşturulan “Belediye Su ve Kanalizasyon” kurumları yeterli oluyor mu? İkinci sorum daha da düşündürücü; şu anda DPT kurumunun varlığından haberdar mıyız ?Siz sorunun yanıtını ararken, ben yine bir soru daha soruyorum: Bursa 2040 Çevre Düzeni Planı, bu kentte yaşayanların bilgisine sunulacak mı veya sunulmalı mı ?

İsteyen, yanıtını bu metnin altında verebilir. Kalın sağlıcakla…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.