Hava Durumu

Çağlar ve 1 Nisanda yeniden karılacak kartlar !

Yazının Giriş Tarihi: 25.03.2024 15:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.03.2024 15:35

Gazeteci arkadaşım, ele avuca sığmayan dostum Levent Gencelli’nin  klasikleşmiş  bir cümlesi vardı geçmişte... Bursa’da gelişen bazı olaylar ve bunun müsebbipleri için bir cümleyi hemen dolaşıma sürerdi:

“Kartlar yeniden karılıyor”

Onun kastettiği, Bursa’nın iki büyük sanayici/politikacı aile, Çağlar-Sönmez arasında gelişen ve kenti direkt ilgilendiren politik gelişmelerdi. Sanki tüm dikkatini bu iki cenahtan yükselecek bir gelişmeye vermişti. Böyle durumlarda aklımıza hemen Levent gelirdi. Sevgili arkadaşım ailesi ile birlikte yıllar önce Bodrum’a yerleşti ve biz Bursa’daki kartların nasıl karıldığını bu süre içinde ne yazık ki göremedik!  İşin esprisi bir yana, onun bu sihirli cümlesi bu kez, yaklaşık 25 yıl çalıştığım kurumun patronu ve politikacı Cavit Çağlar’ın ağzından ve 31 Mart Seçimi sonrası için sarf edilmiş. Çağlar bu cümleyi durup dururken kurmamıştır zannımca. Çünkü çevresi çok geniş ve koku alma duyusu kuvvetlidir. Yıllar önce düşündüğü ve yeni gerçekleşen hayat hikayesinin  bir kitabın  sayfalarında yer almasının ardından yapılan bir söyleşide, bu cümleyi Şu andaki Türkiye siyaseti için kurmuş. Merak etmemek mümkün mü?

1 Nisan’da kartların nasıl ve neden yeniden karılacağı konusunu hemen herkes merakla beklerken, bu cümle günlerce konuşulur iddiasındayım…

Şimdi söyleşinin o bölümüne bakalım ve kartların yeniden karılmasının ne anlama geldiğine dair ip uçlarını arayalım.Söyleşiyi yapan gazeteci İpek Özbey’in sorusu ve Cavit Çağlar’ın yanıtı aynen şöyle:

“Bu gün Doğru Yol Partisi ve Anavatan Partisi mesela ayakta olsaydı, Türkiye’de siyasetin fotoğrafı bu mu olurdu?”

Cevap net ve de günümüzün politikasını da içeriyor.

“ Olmazdı. Sağ partiler açısından bir boşluk doğdu. Onu Tayyip bey doldurdu. Çok zeki bir insan. Siyaseti iyi okuyor, iyi bir statejist. Her girdiği seçimi aldı. Çünkü merkez sağ dağıldı gitti.” Buraya kadar, AKP’nin neden bu kadar uzun süre iktidarda kaldığını Çağlar’ın yorumuna göre hatırladık. Ama ardından gelen “ Toparlanamaz mı, ? Yeniden bir merkez sağ oluşumu olamaz mı ?” sorusuna kısa ve net bir yanıt: “Şu anda yok. Mesela İYİ Parti o boşluğu doldurmak için doğdu. Şu anda seçim sürecindeyiz, o yüzden yorum yapmak istemiyorum partiler hakkında. Fakat şunu söyleyebilirim. 1 Nisan’dan sonra Türkiye’de kartlar yeniden karılacak.” Gazeteci İpek Özbey de konuyu daha da açmak niyetinde ki, yeni bir soruyu yöneltiyor:“Yeni parti ve yeni liderler açısından mı söylüyorsunuz ? Çağlar’ın cevabı yine muammalı ve merak uyandırıcı !

“Nisan’ın 1’inden sonra diyorum, o zaman her şeyi göreceğiz. Halk kararını verecek. O zaman bir harekete ihtiyaç varsa, bu ihtiyaç giderilir.”

Bu sorudan çok farklı anlamlar çıkarılabilir. Bir hareketin başlangıç startı verildi mi, yeni bir lider mi doğacak, ya da erken seçime mi gidilecek gibi soruları beraberinde getirebilecek bir yanıt bana göre… Ama Cavit Bey ser verip sır vermiyor nedense… Acaba bu açıklama bir yoruma mı dayanıyor, yoksa  bir hareketin başlangıcından mı haberdar ? Bu da benim sorum olsun…

İpek Özbey’in ilginç bir sorusuna, yarı net gibi bir yanıt gelmiş Çağlar’dan…

“Siz tekrar siyasete dönmeyi düşünüyor musunuz?”

Soru gayet net, açık ve dürüştçe bana göre de…İşte yanıtı: “Ben bıraktım siyaseti. Ben şimdi bir vatandaşım. Gidip oyumu atacağım, o kadar.”

İşte bu yanıtı gelin de yorumlayın. Bende net bir yanıt olamaz. Çünkü bizler o kulislere, dünyanın aya uzaklığı kadar mesafedeyiz. Ama  bir şeyler söylemek gerekirse şunu söyleyebilirim…Sayın Çağlar, AKP siyasetinin aşındığını, halkın sorunlarına yanıt veremez halini gördüğü için mi, politik yanı ile bir yorum yaparak, 31 Mart’ın sürpriz doğuracağını ön görmüş olabilir. Bunun sonucu, bir erken seçimin gelebileceğini de tahmin etmek de zor değil. Bir yandan günümüzdeki siyasi ortamı yorumlarken, öte yandan geçmişte DYP bünyesinde yaşanan ve ardından Çiller’in  hesabını nasıl kapattığını ve merkez sağın çöküşünü de kendisinin politikadan ayrılması olarak göstererek, geçmişteki gücünü bu vesile ile topluma anlatmak istemiş olabilir. Daha fazlası için benim söyleyecek sözüm yok. Şimdi, hem seçim sonucunu, hem de Çağlar’ın yaşam ve politik öyküsünü kitap elime geçtiğinde öğrenecek olmanın merakı içindeyim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.